Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Препоръките на жителите на област Габрово към бъдещите депутати

Снимка: БТА

Днешният репортаж в рубриката „Преди избора“ е от Габрово. Областта е една от най-малките в страната - на територията и живее 1,5% от населението на България. В 44-тото Народно събрание жителите на областта са представени от четирима депутати от три политически сили. Към новите или новите стари мнозина имат препоръки и очаквания. Други обаче с горчивина споделят, че са спрели да се надяват на политиците. 

Въпреки че е от малките области, Габрово е сред шампионите по привличане на европейски средства, но в района демографските тенденции са силно негативни. Застаряването и намаляването на населението е сериозен фактор от гледна точка на бъдещото развитие на областта, която е с ясно изразен промишлен профил. Тук делът на висшистите е голям, а заетостта е висока. Структуроопределящите предприятия в Габрово и Севлиево работят и произвеждат, макар не в същите обеми както преди пандемията. На този фон, надеждата на жителите на Габрово е за нови възможности за оживяване на региона.

В коментарите си габровци не пропускат в коментарите си и темата за коронавируса. Считат, че който гласува, ще отиде и този път, а пандемията няма да му попречи.

Темата за пенсиите вълнува възрастните хора и в града и по селата. „Живеем на село, а нямаме животни, половината градина е засята с райграс, вместо да отглеждаме домати“ – казва една от жителките на село Драгановци. Така е защото дребните стопани не могат да изкарат нищо с труда си, обяснява мъж, който е сред малкото, в чийто двор все още блеят овце.  

Драгановци е разположено на главния път между Габрово и Севлиево. Няколко фирми развиват бизнес в селото и осигуряват заетост. Местните хора хвалят кмета, че си върши работата. Читалището работи много активно и с децата, и с възрастните. Имат два магазина с всичко необходимо за ежедневието. Тук живеят 300 души и се славят с това, че са родолюбци. На много от къщите се вее националния трибагреник, затова му казват „селото със знамената“. Държат на корените си и милеят за земята си. Разсъждават, че политиците не се интересуват от бита и грижите на хората по селата и в малките градове.

Още за настроенията в Габровско чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Линията на спускане от Голямата кула на Транго

Екстремните спортове 13 - 18 май 2024

Трима американци осъществиха първото спускане със ски от Голямата кула на Транго (Great Trango Tower) в Пакистан. Джим Морисън, Кристина Лъстенбергер и Шантел Астрога са изкачили стръмната скална кула, висока 6286 м, а след това са се спуснали със ските си по Западната й стена. Това се е случило на 9 май и се определя като "едно от най-големите..

публикувано на 18.05.24 в 18:34
Шабан Мустафа - трикратен златен медалист от Мадейра

Екстремните спортове 9 - 13 май 2024

Шабан Мустафа постигна тройна победа на Европейското първенство по планинско бягане за ветерани на остров Мадейра, Португалия. 46-годишният Шабан стана първи в късата дистанция - 8,9 км, във вертикалния километър във възрастовата група 45+ и в най-тежката дисциплина - 33км, с 2000 м положителна денивелация, където финишира с време 2:55:39 ч...

публикувано на 13.05.24 в 09:16

12.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 11.05.24 година 

публикувано на 12.05.24 в 08:15
Щремфел на връх Еверест

Андрей Щремфел: За Еверест бяхме готови да си жертваме пръстите, само и само да изкачим върха

Преди българските алпинисти през 1984 г. най-трудният път към Еверест - Западният гребен, е преминат цялостно от едва двама души. Словенците Йерней “Нейц” Заплотник и Андрей Щремфел са част от експедиция от тогавашна Югославия. И двамата са явления в алпинизма, но Заплотник загива при лавина 4 години след Еверест, докато се опитва да..

публикувано на 09.05.24 в 18:25

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва Съюзът на народните читалища

Проект "Нови идеи, нови възможности" започва през тази година Съюзът на народните читалища, съобщи председателят на организацията проф. Николай Дойнов на пресконференция  по повод предстоящия празник на Народните читалища - 24 май. "Този проект има за цел да генерира нови идеи, които да се впишат в реалността, която предстои при..

публикувано на 07.05.24 в 18:23

Западният гребен на Еверест в неговата цялост - вече 40 години никой не си поставя тази цел след успеха на българите

Много е писано и говорено за първата национална експедиция до Еверест през 1984 г., когато петима българи изкачват върха по Западния гребен. Правени са много анализи, но в историята на алпинизма, а и в историята въобще, понякога истината излиза наяве десетки години по-късно. Или поне - части от нея. Преди година един от изкачилите..

публикувано на 06.05.24 в 13:22

05.05.24 Законите на Мърфи

Рубриката от 05.05.24 година.

публикувано на 05.05.24 в 08:15