Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отделни случаи са популярни в социалните мрежи, но сигнали не стигат да институциите

Зад решетките на приютите за бездомни животни

Нехуманното отношение е ежедневие, твърдят от неправителствени организации

Снимка: БГНЕС

Временно се преустановява дейността на Центъра за кастрация към приюта за безстопанствени кучета в Кърджали. Заповедта е на кмета Хасан Азис. Затварянето идва след извършена проверка на място. Установени са редица нарушения, сред които неспазване на вътрешните правила и процедури за извършване на манипулациите и недобро състояние на помещенията, в които се настаняват кастрираните животни.

Прокуратурата в Кърджали образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител за случай с изведени преждевременно от приюта четири кастрирани кучета. Животните бяха открити от млада жена в близкото до града село Енчец, малко повече от денонощие след медицинската процедура. Кучетата са били с пресни рани. По думите й били в безпомощно състояние. Преместили ги в постройка в покрайнините на селото, завили ги и ги нахранили. Историята обиколи социалните мрежи след публикувани снимки на животните.

На управителя на приюта е препоръчано да освободи от работа служителите, извели четирите кучета, без да бъде спазен срокът за престой след кастрацията им. Обичайната практика е кастрираните животни да престояват в приюта 3 дни слез манипулацията.

Добрата новина е, че според ветеринарите кучетата са здрави и се чувстват добре. В момента животните са в клиника във Варна.

Снимка: БГНЕС

Жанета Богданова е сред доброволците в Кърджали, които се грижат за изпаднали в беда животни. Определя условията в приютите у нас като лоши. „Приютите в България са концлагери, нищо че парадират, че работят по европейските изисквания. Абсолютно нехуманно отношение от страна на служителите“, коментира тя пред БНР.

„Популацията в България е безумна“, допълва Богданова и уточнява, че неправителственият сектор и доброволците не могат да овладеят тази популация. „В този смисъл приютите са полезни, защото държавата и общината е ангажирана чисто финансово поне с кастрациите.“

Д-р Николай Каснаков, който досега е извършвал кастрациите в приюта в Кърджали, се отказва да продължи работата си там. Той смята, че в цялата суматоха около четирите кучета е била търсена медийна изява.

От години насам получаваме информация за недобри практики в приюта в Кърджали, заяви в предаването „Хоризонт до обед“ Маргарита Чанкова от Фондация „Четири лапи“, ръководител на отдел за грижа за бездомните животни. Тя смята, че може да се говори за нарушаване на правилата за добра медицинска практика в приюта.

„До момента сме работили в над 33 общини в България. Кастрирали сме до днешен ден над 35 хиляди животни“, разказа Чанкова. Нехуманното отношение към животните е ежедневна практика, смята тя.

Снимка: БГНЕС

Маргарита Чанкова отбеляза, че нехуманното отношение не е свързано само с насилие, но такова е и изоставянето им, както и неполагането на добра медицинска грижа за тях.

Много често хората отказват да подават сигнали, сочат наблюденията на „Четири лапи“. Случаите стават популярни в социалните мрежи, но институциите не се информират за тях, изтъкна Маргарита Чанкова, която апелира да се подават сигнали, за да има резултати.

Повече по темата чуйте в звуковите файлове.
Снимките в публикацията са илюстративни.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30

БНР на 90, "Изотопия" на 6

18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..

публикувано на 18.07.25 в 02:09

Защо лагерът "Белене" все още не е мемориал, поддържан от държавата?

В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..

публикувано на 15.07.25 в 09:46
Радост и Марая Пееви

Цветни гривни за четириноги приятели

В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..

публикувано на 13.07.25 в 07:30