Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво да се харчат парите на София

Снимка: БТА

За какво да се харчат парите на данъкоплатците в столицата? За първи път бе дадена възможност жителите на София да се включат в обсъждането на бюджета на града. Проектобюджетът възлиза на рекордните 1 893 000 000 лева. Окончателното му гласуване е насрочено за 25 февруари, а дотогава предстоят и други дискусии. 

Мнозина от запитаните от репортер на БНР столичани открояват дисбаланса между центъра и по-крайните квартали на столицата. Хората искат по-зелен град, с повече гаранции за здраве – чист въздух, добри болници, достъпна Витоша.

Снимка: БГНЕС

„Трябва да бъде харчен за благоустрояване не само на центъра, а и на тези квартали, които са на 4-5 или 10 километра от центъра. Ние също плащаме данъци и искаме да ходим с токчета по тротоарите и по платната“, гласи едно от изразените мнения. 

„Паркове, обновяване на парковете. Детски градини повече, училища“, „Паркоместа навсякъде“, „Караме велосипеди. Да има повече алеи – като в Холандия“, казват някои от анкетираните.

Обновените площадки на детска градина в квартал „Надежда“  Снимка: БТА

Има голям контраст между центъра и кварталите“, „Крайните квартали са много изоставени. Но колкото и пари да се отпуснат, ако така се разхищават, нищо няма да стане. Как може една пейка да струва 10 хиляди лева и едно колче, дето ограждат тротоарите, да е 1000 лева?“

Станахме бетон и всяко място, което остане свободно, се застроява“, „Буквално се отровихме. Не знам въздухът в София как ще се промени и как ще дишаме по-спокойно, ако не се въведат някакви правила“, отбелязват други. 

Трябва да се оправи въпросът с Витоша. Не може такава планина до нас, на две крачки, такива огромни опашки и да не може да се отиде събота и неделя“, коментират трети.

Бюджет 2021 е на стратегическите цели и стратегическата инфраструктура, смята общинският съветник от ГЕРБ Стефан Марков, заместник-председател на Комисията по бюджет и финанси.

На 50 милиона ще възлизат инвестициите в улична инфраструктура. Заложени са 25 нови трамвая, 82 електробуса и 30 тролейбуса, обясни Марков в предаването „Хоризонт до обед“.

Снимка: БГНЕС

Стигаме до поредна година, в която бюджетът отново се обявява за рекорден, посочи Николай Николов, секретар на ПГ на БСП за България в Столичния общински съвет.

Капиталовата програма за миналата година е изпълнена на 70%. От заложените 440 милиона – 140 отпадат и не са усвоени“, посочи Николов. Относно 10-те милиона, които ще отидат при районните кметове, той уточни, че разделено на 24 района това прави по 416 хиляди на район.  

Още за бюджета на София слушайте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йордан Лечков

Йордан Лечков: Ние нямаме национален стадион, искаме да имаме национален отбор

"Не виждам смисъл да говоря пред медиите , защото напоследък каквото се случва в държавата и по света е много говорене, но нищо не се случва. От говорене файда няма ". Това каза пред БНР Йордан Лечков , бивш футболист и бивш кмет на Сливен. В интервю за предаването "Радиоточка" по програма "Хоризонт" бившият кмет на Сливен сподели с какво се..

публикувано на 10.10.25 в 19:02
Пламен Бобоков

Пламен Бобоков: Живеем в много висока корупционна среда

"Трудно се прави бизнес в България, даже бих казал много трудно" . Това заяви пред БНР бизнесменът Пламен Бобоков : "Няма да обяснявам защо. Мисля, че уважаемите радио слушателите много добре знаят за какво иде реч. Живеем в много висока корупционна среда . Ние сме в една държава на абсурда, където тези, които са призвани да пазят закона, го..

публикувано на 10.10.25 в 18:15

Най-често използваната услуга на сайта на НЗОК е прегледът на пациентското досие

Всеки здравноосигурен у нас може да провери какво съдържа пациентското му досие чрез сайта на Здравната каса . Това е една от най-често използваните електронни услуги, предоставяни от институцията.  986 с достъп до здравни досиета Чрез сайта на Здравната каса можем да изберем личен лекар онлайн, да проследим статуса на протокол, чрез..

публикувано на 10.10.25 в 15:42

Студентите по медицина в Плевен ще използват виртуална реалност за обучение по анатомия

С първата по рода си у нас зала за обучение по анатомия ще разполага Медицинският университет в Плевен. " Системата е уникална . Създадена е от високотехнологична компания, която използва виртуалната реалност за обучение по анатомия на човек . В системата има над 13 000 структури и органи. Всеки студент във виртуалното пространство може да..

публикувано на 10.10.25 в 11:13
Явор Куюмджиев

Явор Куюмджиев: Няма нищо лошо всяка сделка със стратегически активи да се проверява максимално много

"Още при приватизацията на рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас“ държавата си остави т. нар.  "златна акция" , тоест т я има част от собствеността върху тези предприятия и правото да се изказва по темата за продажбата ". Това каза енергийният експерт Явор Куюмджиев , бивш министър на икономиката и енергетиката: "От друга страна въвеждането на..

публикувано на 09.10.25 в 14:20
д-р Веселин Гаврилов

Д-р Веселин Гаврилов със съвети за здравословен и дълъг живот

"Имам огромното удоволствие да съм част от екипа на най-голямата клиника за дълголетие в България и да споделим най-големите новости по отношение на дълголетието. Темата за дълголетието е изключително актуална не само в България, но и по целия свят ". Това каза пред БНР д-р Веселин Димитров Гаврилов , анестезиолог и интензивист с над 15 години..

публикувано на 09.10.25 в 11:55

Без лична карта: Колко врати се затварят за повече от 200 000 души у нас?

Много хора без лични документи изпадат в тежко положение, от което не могат да се измъкнат сами, без съдебна помощ.  По последни проучвания, извършени в рамките на Национална застъпническа кампания "Невидимите, които виждаме", за 2022 г. тези хора наброяват 220 000 . На фона на демографската картина в страната ни, това е загуба на човешки..

публикувано на 09.10.25 в 11:09