Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шест културни центъра в Пловдив привличат детската публика през февруари

Снимка: БГНЕС

През почивните дни на целия февруари културните институции в Пловдив ще обърнат специално внимание на децата. В инициативата на Общината се включват четирите пловдивски музея, Градската галерия и Народната библиотека „Иван Вазов“. Посещенията там ще бъдат безплатни за децата и на преференциални цени за родителите. Според заместник-кмета на града Пламен Панов една от целите на инициативата е да се насърчат посещенията, които заради пандемията са доста по-малко.

„Въведохме импровизиран комбиниран билет. Стикер, с който насърчаваме всички дечица, които искат да посетят е шестте музея в рамките на месеца“, обясни той. 

Децата, които съберат и шестте печата, ще участват безплатно в общо заключително събитие - ще могат да посетят детски спектакъл на Операта в Пловдив в Дома на културата „Борис Христов“ или представление от програмата на Кукления театър. 

В началото на март ще бъде оповестен и начинът на организация и всички представили картичката с печатите ще получат безплатните си билети, уточни Пламен Панов. Той вярва, че инициативата ще подпомогне и туризма, защото през уикендите освен пловдивчани, от комбинирания билет ще могат да се възползват и посетители на града от страната. 

„Детската публика много ни липсваше в последните месеци, затова и сме се постарали по различни начини да провокираме интереса на малките посетители“, споделя Светлана Василева, уредник в Етнографския музей. Там ще посрещат с вход свободен децата до 14 години.

Едно от нещата, които ще правят, са пъзели с картината на Иван Мърквичка „Пазар в Пловдив“, емблематичен експонат в салона на първия етаж на музея. Ще получат шаблони с кукерски маски, които да украсят по свое желание като подготовка за този празник. Ще решават тематични кръстословици.“ 

Музеят ще бъде и пространство за рисуване - децата ще могат да споделят това, което най-силно ги е впечатлило от посещението, а най-добрите творби ще бъдат представени в изложба. 

Имаме истинска водна мелница – показваме какъв е принципът на нейното действие. Любопитно им е да разберат, че розовото масло е било два пъти по-скъпо от златото в миналото“, допълва уредникът.  

Идеята за безплатните детски посещения през почивните дни се реализира от няколко седмици в Природонаучния музей, който е сред най-модерните в страната. За този месец са предвидени три различни тематични уикенда – пеперуден, космически и посветен на минералите.

Картички с Панагюрското златно съкровище ще получават малчуганите, които посетят Археологическия музей. Подаръци – детски книжки ще има и за най-изявените участници в творческите работилници и в познавателните игри в библиотеката. В галериите ще подготвят места за рисуване с тебешири или с маркери на бели дъски. 

Регионалният исторически музей в Пловдив  Снимка: РИМ ПловдивИсторическият музей също очаква малките посетители и любознателните им родители. Там ще раздават на децата книжки за оцветяване „Българското опълчение” и снимки от поредицата „Спомен от Пловдив” на сгради, която са били емблематични за града в миналото.  

Пандемията ни показа, че всички ние можем да се адаптираме. И музеите го показаха“, посочи заместник-кметът на Пловдив Пламен Панов. Той напомни, че най-активните следващия месец ще получат поканите си за представления от афиша на Кукления театър и Операта. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33