Доц. Георги Бърдаров е писател, но и географ, преподавател по демография в СУ „Св. Климент Охридски”, лектор по презентационно майсторство, специалист по етно-религиозни конфликти, автор на най-четения български разказ в интернет „За петата ракия или колко е хубав живота“, президент на клуб по петанк, запален левскар и бивш вратар, луд фен на Уругвай, автор на въпроси в „Стани богат”, победител в състезанието за оратори „Майстор на думите”.
Новият му роман „Absolvo te”, отново е инспириран от истински истории. Изследва пропастта между два народа, които имат общ произход и корени, а в продължение на десетки години водят ежедневна братоубийствена война. Действието се простира от годините на Холокоста в Европа до наши дни и арабско-израелския конфликт. Романът се опитва да стигне до най-мрачните подземия на човешката душа и нуждата ни от прошка. Задава няколко прости, но много важни въпроса:
„Можеш ли да направиш невъзможното, за да имаш още само една секунда живот на тази земя?“
„Можеше ли да простиш, онова, което не би простил на себе си?“
Доц. Георги Бърдаров е посетил Аушвиц през ноември 2018 година
„Умишлено отидох заради романа. Исках да видя и усетя мястото, където е бил главният герой, да си го визуализирам, да си го представя, да го почувствам. Почувствах го с всички сетива и това може би е едно от най-разтърсващите неща, които съм изживял в моя живот, предвид годините си“.
Той сподели, че има предателства в живота му, които не може да прости.
В книгата си доц. Бърдаров казва: „Войната винаги се завръща, рано или късно, но винаги“:
„Това са мои думи, които ги сложих в началото, защото съм специалист по етнорелигиозни конфликти, станах специалист в тази област, защото съм убеден до утопизъм хуманист и противник на всяко разделение между хората. Като специалист в тази област установих за себе си един тъжен факт, че войната е правилото в човешката история, мирът е изключение“, подчерта университетският преподавател.
Всеки човек се нуждае от вяра, допълни той:
„Вярата трябва да бъде светлина, факел, упование, докато религиите за съжаление много често, това важи за всяка религия, се превръщат в институции, в инструмент на насилието, обслужващи политически и икономически интереси“.
Дебютният му роман „Аз още броя дните“ е написан по действителен случай. Разказва за любовта на християнин и мюсюлманка по време на Босненската война и става абсолютен бестселър в България. На премиерата на книгата присъстват повече от 500 човека и следва вълна от емоции и позитивни отзиви. Печели номинация за роман на годината в България и наградата за дебют на литературен клуб „Перото“.
Повече можете да чуете в звуковия файл.Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..
"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов . "Възстановяването на..
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
" Няма политическо решение за локалите, което да се приложи от днес за утре , защото каквото виждаш като дете вкъщи, това правиш и навън, каквото виждаш,..