Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Символът на цветовете и фигурите в българската шевица

Снимка: Ирена Владимирова

В условията на епидемична обстановка жени от силистренското село Калипетрово са решили да извезват шевици. Конкурсът е вътрешен и е по идея на читалище "Пробуда". Идеята е най-добрите творения да бъдат подредени в изложба, както и да бъдат ползвани като сувенирни подаръци при провеждането на кукерския фестивал, традиционен за селото, както и за конкурса „С песните на Васила Вълчева”.
   

Приели сме тази бродерия като даденост, извезана за украса и може би за настроение. Едва ли обаче голяма част от нас се замислят, че значението на всеки цвят, на всяка фигура е много по-дълбоко. Вярвало се, че пазели човешкото тяло от магии и зли духове, разказа Ирена Владимирова от читалище "Пробуда" в село Калипетрово:

"На първо място това е квадрата, не случайно се използва, това е идеалната фигура с четирите посоки и житейски път на българина. Цифрата 4 се смята от древните предци за най-съвършената цифра и когато първите цифри - до четири, са равни на десет - това е една завършеност в десетичната бройна система".

Триъгълникът е другата геометрична фигура в българската шевица. С тях се изобразява т.нар. канатица, която като символ датира от преди 7 000 години и се среща не само у нас, а и по всички краища на света без значение от религията на народите. Канатица се превежда като "криле" и се приема като знак за щастие, дълголетие. Визуално, канатицата наподобява панделка. Два огледални триъгълника, които се докосват при върха на катетите. Съединени по различен начин триъгълниците символизирали и образа на костенурка, върху която, според нашите предци, се е крепяла Земята или пък родословно дърво.

А ако се вгледаме по-внимателно в шевиците ще открием и буквата "Ж".

"Буквата Ж с нейните насочени три лъча нагоре и три лъча надолу, това са символи на слънчевите лъчи и специално буквата Ж е част от коледарската носия, на по-ранен етап - и на кукерската", допълни Владимирова. 

Появява се и символът, наречен елбетица - символизираща хармонията. Разпознава се чрез двата кръстосани кръста, разположени един върху друг.

Те условно подсказват четирите основни и четирите допълнителни посоки на света - съединяващи се в един общ стабилен център, който ги държи в синхрон. По този начин се тълкува и идеята за кръговрата на природата. И е важно да се знае, че за всяка шевица има значение и къде ще бъде избродирана.

"Те се бродират в местата, които са най-уязвими за лоши сили, неслучайно се използва бродерия около врата, където е щитовидната жлеза, също гърдите - това е предпазна мярка, краищата на ръкавите, на ризата и на краката. Това са най-уязвимите, най-слабите места, откъдето може да проникне една нечиста и злонамерена мисъл и,  в буквалния смисъл, да унищожи човека, да промени неговата карма, неговата аура", подчерта Владимирова.

Цветовете също носят своето значение. Черният символизира земята - принадлежността към земята, здравата връзка с нея, с корените.

"Червеният цвят се смята за най-силен, за най-силно въздействащ и с най-голяма защитна сила. Бродирайки червения цвят, жената, която го бродира, тя нарича - да си здрав, щастлив, да си с късмет, да ти се отвори всичко добро, да си честит на тази земя. Той се асоциира с кръвта на майката."

Зеленият цвят, който е основен в българската шевица, символизира началото, зараждането на новия живот, на пролетта, на обновлението. Синият цвят е свързан с лазура, с небето, с чистотата на небето, белият цвят е свързан с божественото, с целомъдрието, с невинността".

Всеки цвят е характерен за различните етнографски области у нас, но съчетанието им символизира сплотеността на българите, успели да съхранят непокътнато културното си наследство.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59