Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба показва влиянието на Париж върху български художници, пребивавали там през 1930

Произведение на Васка Емануилова - портрет на мадам Белен
Снимка: личен архив

От 9 февруари до 11 април 2021 година в галерия „Васка Емануилова“ в София се открива изложбата „Срещи в Париж“.

Париж се явява в българската история на изкуството още в предосвобожденска България, не бива да забравяме, че едно от големите възрожденски имена - Захарий Зограф се е учил от двама французи, които по някакви незнайни пътища са попаднали през 1830 година в Пловдив и именно от тях Захарий Зограф получава уроци по рисуване от тях“, каза в предаването „Нощен  хоризонт“ Пламен Петров, доктор по история, изкуствовед.

Според Пламен Петров Софийската градска художествена галерия се е оформила през годините като един от големите изследователски центрове в България. Екипът на галерията изземва функцията на учените, изземва функциите на Института за изследване на изкуствата и създава научно изследователски проекти, които разказват по достъпен за публиката начин. 

Евгения Христова е художник, тя е от екипа, подготвил изложбата, била е сътрудник на Васка Емануилова по оформянето на някогашната галерия на улица "Шести септември" 9. 

Самото изкуство се занимава с невидимата страна на нашия живот, това е смисълът на изкуството чрез видимото да предава едни невидими морални и естетически високи човешки стойности“, подчерта Евгения Христова.

Според Евгения Христова ние все още „четем изкуството пропагандно, т.е. „черно-бяло". 

В галерията ще бъдат показани и скиците, които е направила Васка Еманиулова, които са около 200. Васка Емануилова е родена през 1905 г. в село Комщица, Годечко. Неин брат е микробиологът акад. Игнат Емануилов. През лятото на 1939 г. в Париж се среща голяма група български специализанти, т.нар. „българска колония“. Сред тях е и Васка Емануилова, за чието пътуване съдейства първият секретар на Френската легация в София, Жан Белен. Заедно с Ненко Балкански, Иван Фунев, Илия Бешков, Ангел Вълчанов, Кирил Кръстев, Асен Разцветников, Васил Гачев и много други тя посещава музеи, катедрали, архитектурни паметници в Париж и околностите, в неделните екскурзии разглежда замъците по поречието на Лоара, общува с отдавна живеещите във Франция Георги Бакърджиев, Георги Попов (Джон), Жорж Папазов. 

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Вълнуващата нова европейска музика на Тобиас Хофман

Германецът все още пази топли спомени от концертите си у нас, а гостуването му на Биг бенда на БНР е бил особено емоционално. "Всъщност, това беше първият път, когато моя вече записана музика беше изпълнена от друг бенд. Не знаех как ще се получи. Дори не знаех дали музикантите ще я харесат, но бързо стана ясно, че те се наслаждават на тази музика..

публикувано на 29.10.25 в 17:15
Христо Кърджилов

Христо Кърджилов открива изложба с графики "Отпечатани години"

След написани 5 книги и не малко изложби, предимно живопис,  Христо Кърджилов ще ни представи днес годините на графичния си път, своята голяма любов към графиката и своето боравене със сухата игла . Близо 30 години след последната си графична изложба той ще покаже свои графични листи пред българската публика. Пред БНР Христо Кърджилов, който..

публикувано на 29.10.25 в 12:49

Благотворителен концерт във Виена в подкрепа на училище в с. Русаля

В елегантната и модерна зала  MuTh във Виена се състоя забележителен благотворителен концерт-спектакъл. Всички средства от билетите за него, както и доброволни дарения, бяха предоставени  на Училището-пансион по изкуства и занаяти  за деца в неравностойно положение “Димитър Екимов“ в българското село Русаля . Това уникално по своята..

публикувано на 28.10.25 в 14:19

"Каста дива" с Весела Делчева

В третото издание от 33-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20-21 ч.: - Специален гост в рубриката “Звездни срещи“: примата на Софийската национална опера и балет в областта на мюзикъла Весела Делчева . Разговаряме в навечерието на трите спектакъла на мюзикъла “Звукът на..

обновено на 27.10.25 в 19:00

Екатерине Буачидзе и Михай Дамян спечелиха конкурса Operalia

Завърши 32-ото издание на Operalia. Тази година най-престижният световен конкурс за млади оперни певци, създаден от легендарния тенор Пласидо Доминго, гостува в България, по покана на Соня Йончева. Българската оперна дива спечели оперната олимпиада преди 15 г., когато Опералия се проведе в Миланската Скала. След предварителна селекция по..

публикувано на 26.10.25 в 23:38

Ретроспективна изложба за 100 годишнината на Борис Димовски

Ретроспективна изложба за 100 годишнината на Борис Димовски събра в Музея на хумора и сатирата в Габрово наследници на бележития карикатурист, негови приятели, ценители и колеги от вестник "Стършел".  Карикатуристът е сред първите творци, свързали името си с Габровския музей на смеха. Той създава рисунките към знаменитите Габровски шеги и..

публикувано на 26.10.25 в 11:01

Есенен театрален фестивал на училището по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен

В Плевен с празнично шествие на 26 октомври започва Есенният театрален фестивал на учениците от специалността "Актьорство за драматичен театър" при Националното училище по изкуствата  "Панайот Пипков". Представленията са за деца и възрастни, а какво са подготвили младите театрали разказа режисьора Детелина Станева. Детелина Станева е..

публикувано на 26.10.25 в 10:50