"От три години битуваме в Адис Абеба, в Етиопия. Безспорно много интересна страна. Случи се така, че моята съпруга беше изпратена там на работа, трябваше да я придружа. Така че имах възможност покрай нея да опозная страната, доколкото позволява това, защото Етиопия е особена държава. При едно добро стечение на обстоятелствата, при мирни времена в тази конфедерация човек би могъл да види всички най-интересни неща в рамките на две-три седмици", разказа в предаването "Нощен хоризонт" Людмил Киров, който е бил в повече от 100 държави.
Людмил Киров е архитект, собственик на галерия "Лик" в София.
"За съжаление в момента времената са малко размирни и там почти винаги има някъде тлеещи конфликти, които спъват развитието на туристическия бизнес и обикновено туристите са повече ограничени в индивидуални групи, няма такъв масов туризъм, както в Кения и Танзания“.
За Етиопия се твърди, че е люлката на човешката цивилизация и първият човек е тръгнал от там, допълни Киров.
„Етиопия е една от най-старите империи, даже единствената империя в Африка, където повечето императори са от еврейски произход. Там се намират и така наречените черни евреи - прогонени от Египет. Те бягат на юг в планините на Северна Африка, виждайки обетована земя, защото там на 3-4 хиляди метра надморска височина вирее почти всичко. Дори ако не знаеш къде си, имаш чувството, че си в Европа или някаква друга територия, не в Африка“, подчерта Киров.
В Етиопия никога не е имало масов туризъм, в мащабите, в които ние го познаваме.
"Задължително е да имате гид, който да ви води и трябва да имате охранител, защото не навсякъде е спокойно и най-малкото рискувате някъде да ви оберат. Ако ви убият, то ще бъде по случайност и може би няма да бъде насочено точно към вас някакво оръжие. Има опасности, за които човек трябва да предприеме предохранителни мерки“.
Людмил Киров сподели, че етиопското изкуство не е евтино:
"В Етиопия живописната школа е на доста високо професионално ниво и там за първи път усетих и видях лично в произведенията на повечето от артистите едно много съвременно, актуално, различно пречупване на африканския начин на живот".
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..