Изостанаха ли ТЕЛК комисиите в работата си заради пандемията и как се отразиха на дейността им ограничителните мерки?
„Сега се обаждахме януари да проверим какво става с процента ми. Казаха, че има нова програма, поради която все още не може да се издаде. Лекарите са прекрасни, които са там, но мисля, че в момента това, което се случва, не зависи от тях“, разказва тя пред БНР.
Карантината фактически забавя нещата и удължава сроковете, потвърждава д-р Цветан Данев, заместник-директор на Университетската болница „Канев“. Болницата упражнява методическо и административно ръководство над съставите на трудово-експертните лекарски комисии.
През втората половина на ноември и декември целият ТЕЛК бил в режим на карантина, имало болни, а възможностите на състава да работи били изключително ограничени. Имат инструкции да работят главно по документи и без излишно събиране на хора. „И в този период се натрупва и още едно нещо – информационната система в републиката се променя по някакъв начин“, допълва д-р Данев.
Системата е сравнително нова, чуваме за проблеми от различни места, но както цялата цифровизация в България, така и компютъризацията на ТЕЛК-овете ще стане трудно и мъчително, подчерта пред БНР Капка Панайотова, директор на Центъра за независим живот.
Голяма част от хората с ТЕЛК са възрастни, живеят в малки населени места без интернет, посочи тя.
„Проблемът е много по-сериозен и много по-дълбок. Ако не бръкнем в него, никога няма да го решим. Проблемът с електронните подписи, компютъризацията са технически проблеми. Основният проблем е универсалният характер на решението на ТЕЛК, този универсален ключ за всичко - за пенсия, добавки, за всичко, но не и за здравни услуги. Това е най-големият парадокс. Хората с ТЕЛК решения нямат някаква особена полза от това ТЕЛК решение в здравната система, където на практика много от тях имат нужда“, коментира Панайотова в предаването „Преди всички“.
„Не може ТЕЛК-ът, един документ, да решава абсолютно всички проблеми на човека. Тук е заровено кучето. Един документ с характера на универсален ключ ще бъде много търсен“.
Запитана защо се променя формата, а не съдържанието, Капка Панайотова заяви, че „вероятно така е удобно“.
„Със сигурност е удобно на хората без въпиеща нужда от здравна грижа и могат да се справят. Удобно е и на чиновниците, и на политиците“, смята Панайотова.
„Защото една дъвка да се разтяга 20 години, без да има никакво решение, това може би на някои политици им върши работа, но със сигурност не обслужва хората с увреждания, които имат нужда от реална подкрепа, за да водят нормален живот... Трябва ни електронна система, която обаче да има различните елементи от живота на човека, които могат да бъдат оценени по различен начин“.
Маслото и олиото са стоките, които най-много са поскъпнали през годината. Между 3 и 5 лв. за литър олио ще се движи цената на дребно до новата реколта. Стойността на малката потребителска кошница, в която влизат 27 основни продукти не се променя в сравнение с 2023 г., съобщи за БНР Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по..
Във Велинград се очаква се днес да бъдат оповестени резултатите от повторните проби, които бяха взети от поставените под карантина над 1700 овце. Напрежение възникна при опита на БАБХ да вземат нови проби за чума по овцете Ако пробите потвърдят наличието на чума, в началото на следващата седмица ще се пристъпи към принудителното..
ПП-ДБ няма да подкрепи кандидат за председател на Народното събрание без подпис върху декларацията за санитарен кордон. Това заявиха лидерите на коалицията ПП-ДБ, след като парламентът не успя да избере председател за осми път. Съпредседателят на ПП–ДБ Кирил Петков коментира: "Ние няма да подкрепим кандидат на никоя партия, която не..
"Виждах, че нещо не е наред. Чувствах се изморена, постоянно ми се плачеше, беше ми тежко. Мога да определя състоянието като малко по-лежерна форма на отчаяние". Това разказа пред БНР Светла Чимчимова, социален работник във фондация "За нашите деца", сътрудник на редакция "Хумор и сатира" на Националното радио. Тя преминава през състоянието на..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е ситуацията в областите Плевен и Ловеч. Подобно е положението и в Шумен. Притеснения има и в областите Сливен и Ямбол, където засега режим на водата има само в някои села. Изпълнителният директор на..
И осмият опит за избор на председател на 51-вото НС се провали. От ГЕРБ обявиха, че оттеглят номинацията си на Рая Назарян и така кандидати за поста останаха трима - Петър Петров от "Възраждане", Наталия Киселова от "БСП - Обединена левица" и Силви Кирилов от "Има такъв народ". Нито един от тях не успя да събере нужната подкрепа...
Стачка на шофьорите на автобуси в цяла Испания затрудни пътуването в редица градове. Протестиращите настояват за ранно пенсиониране и по-добри условия на труд. Водачите на автобуси да могат да се пенсионират на 60 години, вместо на 66. Това е основното искане на синдикатите в сектора. Освен това те настояват за повече проверки от страна..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...