Спада подкрепата за просепаратистките партии преди изборите в Каталуния. Това каза пред БНР д-р Велислава Симеонова, преподавател в университета в Барселона. Тя обясни, че това е зависимо и от пандемията, и от оформящата се сериозна икономическа криза:
"Временното западане на ключови отрасли - като туризма, налага може би много по-рационално мислене, което е далече от идеята за независима Каталунска република. В момента приоритетите са други, сред които е здравеопазването".
Тя изказа очакване за доста оспорвани резултати и уточни, че това показват и социологическите проучвания, които дават ясна победа на Каталунската социалистическа партия, която е начело със Салвадор Иля.
По думите на д-р Симеонова залязва ролята на Карлес Пучдемон, който е издигнат от партията му за премиер, и той е "символично №1" в кандидатурите на партията му:
"Беше много по-рационално да се избере нов кандидат, каквато е депутатката Лаура Бора. ... Каталуния е район с много заразени от Covid-19 и една бъдеща победа на партията "Жунс" не може да залага на един кандидат, който е преследвал от испанското правосъдие, а от друга страна - който да управлява от дистанция. Залязва звездата на Пучдемон".
Преди три години и половина тогавашното регионално правителство на Каталуния на премиера Карлес Пучдемон обяви независимост. Испанският Конституционен съд от своя страна я отмени. А срещу лидерите на сепаратистите има издадена европейска заповед за задържане. Междувременно трима от тях, включително и Пучдемон, станаха евродепутати и имат имунитет, чиято валидност предстои да се разгледа от правната комисия на Европейския парламент.
Интервюто на Весела Владкова с д-р Велислава Симеонова в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.
Общо 10 години и половина затвор при първоначален строг режим ще изтърпява Евелин Банев - Брендо в България, след като Софийският апелативен съд обедини присъдите му от Румъния - 10 години и половина затвор, редуцира наказанието му от Италия - от 20 на 10 години лишаване от свобода и българската присъда от шест години затвор, която Банев вече..
Правителството на американския президент Доналд Тръмп е внесло жалба срещу блокирането на така наречените "реципрочни" мита, постановено от американски федерален съд, предаде АФП. Съдът постанови, че президентът е превишил правомощията си, налагайки мита на вноса от държави, които изнасят повече стоки за САЩ, отколкото внасят. Съдебното..
До средата на следващата година българското трасе на Вертикалния газов коридор ще бъде готово и това ще гарантира 100% увеличение на газовите доставки за страната ни и държавите Югоизточна и Централна Европа. Премиерът на България Росен Желязков, министърът на енергетиката Жечо Станков, дипломати и министри от Гърция, Румъния, Унгария..
Проект за изграждането на водопровод в промишлената зона на Камено попадна под ударите на закона, защото кметът Жельо Вардунски е възложил строителството на фирмата на своята съпруга. С решение от 27-ми май Антикорупционната комисия установява, че сключеният договор е в конфликт на интереси и кметът е злоупотребил с властта си. Всъщност,..
Жена на 76 години е спасена от пожар, възникнал в дома ѝ тази сутрин в апартамент в сливенския квартал "Дружба". Два екипа на пожарната са се отзовали, като жената е евакуирана през терасата на съседен апартамент. Прегледана е от екип на спешната помощ и освободена. Причините за инцидента се изясняват, но вероятно възрастната жена е..
Старши комисар Боян Раев е новият директор на ГДБОП научи БНР. Досега Раев беше заместник-директор на службата. Досегашният директор Явор Серафимов от вчера е преназначен на поста заместник-директор на Главна дирекция "Национална полиция". Директорът на ГДБОП става зам.-директор на "Национална полиция" Последното интервю на старши..
Абсолютно възможно е да инвестирате и със 100 лева . Това к аза пред БНР Стойне Василев, независим финансов консултант, инвеститор, предприемач и собственик на популярен сайт за лични финанси, както и председател на УС на Българска асоциация на личните финансови консултанти. През 2014 година напуска корпоративния свят, за да се занимава с..
"Това е доста ярко послание към българското общество. Това послание ни казва, че който е зависим, той отива при Пеевски ". Това коментира пред БНР..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..
"Едноличното решение на Джевдет Чакъров да напусне председателския пост на ДПС е жалка персонална капитулация пред Пеевски. Такива действия са в остър..