Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коментар на Петър Волгин: Ще ни изненадат ли партиите с нови идеи в предизборната кампания?

Пленарната зала в Народното събрание
Снимка: БГНЕС

По време на предизборната кампания партиите с особено наслаждение ще говорят за това какви нови и прекрасни неща ще извършат, ако им поверим управлението на страната. Дълго и напоително ще се изказват по темата както опозициите, което все пак е нормално, така и управляващите, което вече е леко странно. Защото ако управляващите са стигнали до някакви особено иновативни идеи, имаха четири години да ги реализират, нали така? Изобщо темата за новите политически визии е доста деликатен въпрос. Най-вече защото, за да ги има, трябва да съществуват съвсем нови политически структури. Трудно е за вярване, че нещо особено оригинално ще се роди в мозъчните тръстове на статуквото.

И така, как стои въпросът с новите политически играчи? Факт е, че ще има доста пресни коалиции. Само дето те са от вида „втора преснота“, както се изразяваше един от героите в „Майстора и Маргарита“ на Булгаков. Хора, които до вчера са се замервали с ярко изразена ненормативна лексика, днес се кълнат във ВНЛ /вечна и нерушима любов/.Трябва да си изпълнен с безкрайна наивност, за да вярваш на подобни клетви. Струва ми се, че ние, колкото и доверчиви избиратели да сме понякога, все пак не страдаме от остър политически наивизъм. И можем да различим кога една коалиция е създадена на принципа на общи идеи и кога някакви партии се събират на принципа „заедно сме, понеже ни изгониха отвсякъде“.

Като цяло, българският политически терен е пълен с играчи, които смятат, че е достатъчно да добавят някоя завъртулка към екипите си, за да придобият абсолютно нов имидж. Чист и неопетнен. Явно в главите на подобни политици твърдо се е загнездила вярата в магическата сила на думите. Как действа тя? Да кажем, имало е някаква коалиция с определено име. Тази коалиция се е провалила поради нефелност на участниците в нея. И как се справят политиците с този проблем? Променят начина си на мислене? Променят действията си? Не, разбира се. Просто сменят името на коалицията. И понеже вярват в магическата сила на думите така, както са правили първобитните племена, са убедени, че смяната на името ще им донесе жадувания успех. Шампиони в това отношение са моите приятели от т.нар. „градска десница“. За пет-шест години жонглираха с най-различни наименования. Да се опитаме да си припомним някои – Реформаторски блок, ДСБ, Да, България, Нова Република, Демократична България. Единствената последица от тези неспирни метаморфози беше, че дори и собствените им избиратели взеха да забравят актуалното название на „автентично десните“ си любимци.

Всъщност има едно безпогрешно качество, по което политическото представителство на „градската десница“ може да бъде разпознато. Винаги преди избори са силно критични към ГЕРБ и неуморно разобличават лошите им практики. А винаги след изборите стават или коалиционни партньори на ГЕРБ, или министри, или директори на дирекции или посланици. Изобщо най-ярката черта на „автентично десния политик“ е, че ругае Борисов само до момента, в който същият този Борисов не удостои „автентично десния“ със служба, приятна във всяко отношение. Нашият дългогодишен премиер прилага един абсолютно печеливш подход по отношение на критиците си. Не ги преследва, не ги тормози, не ги арестува. Дава им служби. Ето така довчерашните критици на Борисов в изключително кратки срокове се преформатират в негови апологети.

Това е и една от основните причини за дългогодишното пребиваване на ГЕРБ във властта. Лидерът на партията владее до съвършенство метода на приласкаването, казано деликатно, или на подкупването, казано политически некоректно, на своите опоненти. Подобни действия, разбира се, корумпират цялата политическа система. Оказва се, че принципите и идеите нямат никакво значение. Че всичко е въпрос на пазарене, на купуване и продаване. И ако си говорим за нов политически модел, той трябва да се изразява именно в тоталното скъсване с подобен тип пазарене. Само че дали старите партии са в състояние да сторят това? Силно се съмнявам. Новите идеи в политиката идват с нови политически формации. Да, често тези нови формации биват наричани популистки или демагогски. Само че това са шаблонните обвинения към всеки, който се опитва да освободи политиката от псевдоекспертните наслоения и да я направи разбираема за нормалните хора. Това, което в българската политика бива наричано „експертност“, в повечето случаи е синоним на корупция и нечисти политически сделки. Така че колкото по-малко е застъпена корупционната „експертиза“, толкова повече се увеличават шансовете за нормалност в политиката.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Починал е Тодор Славков

Тодор Славков, внук на последния комунистически лидер на България Тодор Живков, е починал внезапно на 54-годишна възраст, в къща за гости в казанлъшкото село Асен.  Славков е намерен вчера от свои приятели, които повикали полиция. Той е син на Иван Славков, дългогодишен председател на Българския олимпийски комитет и Българската национална телевизия, и..

публикувано на 22.07.25 в 05:22
Дим се издига след израелска въздушна атака в района на Бейт Ханун в Газа, 21.07.2025 г.

ООН осъжда ситуацията с продължаващото насилие в Газа

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш е потресен от хуманитарните условия в ивицата Газа. Това заяви говорителят на Гутериш Стефан Дюжарик, цитиран от Франс прес. "Генералният секретар осъжда твърдо насилието, което продължава в Газа, в това число и стрелбата, убийствата и раняванията на хора, които се опитват да се снабдят с храна", каза Дюжарик...

публикувано на 22.07.25 в 05:17

Изкуствен интелект ще помага на държавната администрация в Испания

Испания ще използва изкуствен интелект в публичната администрация. Целта е да се подобрят услугите за гражданите. Планът за трансформация на държавната администрация ще струва на правителството 43 милиона евро. Предвижда се премахване на задължителното записване на час за публичните услуги и разработване на офиси за обслужване на едно гише, обясни..

публикувано на 22.07.25 в 04:11

Българин е обвинен за предумишлено убийство в Гърция

Съдът в Атина обвини български гражданин в участие в предумишлено убийство. По искане на Атинската прокуратура съдът наложи на българина мярка за неотклонение "задържане под стража". Той е обвинен за участие в престъпна организация за извършване на убийство. Съдът не прие като смекчаващо обстоятелство позицията на подсъдимия, че не е знаел, че участва в..

публикувано на 22.07.25 в 03:57

Локализиран е пожарът в депото край Враца

Локализиран е пожарът, който възникна в депото за твърди отпадъци край Враца в понеделник следобед. Огънят е предизвикан от високите температури, съобщиха от общинската управа. На място са пристигнали екипи от противопожарната служба и няма опасност от разрастване на пожара. Лаборатория извършва измервания на замърсяването на въздуха и към..

публикувано на 22.07.25 в 02:31

Овладян е пожарът в Бездeн и Богьoвци

В селата Бездeн и Богьoвци пожарът е овладян, съобщи за БНР заместник-кметът на Костинброд Александър Ненов. Няма пострадали хора. В момента пожарната работи на терен в района на село Понор, обясни Ненов. Има пожарни автомобили заедно с доброволци, които работят заедно за овладяване на ситуацията. Ръководството на община Костинброд призова в социалните..

обновено на 22.07.25 в 00:57
Володимир Зеленски

Зеленски: Следващите преговори с Русия са насрочени за сряда

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че следващият кръг от преговори с руски представители ще се проведе в сряда, 23 юли, в Турция, предаде Ройтерс. "Днес обсъдих със секретаря на Съвета за национална сигурност и отбрана и бивш министър на отбраната Рустем Умеров подготовката на размяната на военнопленници и друга среща в Турция с..

публикувано на 21.07.25 в 21:28