Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трудов експерт: Останалите вкъщи служители повече от година се превръщат в „изгубено поколение“

Някои професии въобще няма да се върнат в офиса

Снимката е илюстративна

Една от най-сериозните икономически последици от световната пандемия е нарастващата безработица. Как Израел се справя с предизвикателството и рисковете, които тя носи най-вече за жените.

70 на сто от безработните в Израел в последната една година са жени. След всеки локдаун процентът само леко варира. Действително много от бизнесите, в които основна работна сила бяха жени, са затворени- говоря за туризма, търговията и услугите, а също просветата и  културата“, това каза в „Преди всички“ Ливнат Поран - специалист по трудово законодателство.

„Но има и случаи, когато жените сами са настоявали пред работодателите си да ги съкратят временно, защото училищата и детските градини не работят и няма кой да се грижи за семействата им. И без това те са получавали с около 30 процента по-ниска заплата от мъж на същата позиция и за семейството е било по-изгодно жената да остане вкъщи, а не мъжът“, посочи още Поран.

42 на сто  от останалите без работа жени  обаче могат де се превърнат в хронически безработни. Тъй като и общата безработица се е увеличила, малкото от жените, които си търсят работа, се натъкват на дискриминация, щом кажат, че имат деца под 9 години. На практика  изчезнаха позициите за майки, където се работи две трети от работното време, а се получава пълна заплата.

Други жени решиха, че им е изгодно да си седят вкъщи и да получават пари от държавата, без де си дават сметка , че на първи юни, когато тези помощи ще секнат, търсещите работа ще са  толкова много, че наистина първи ще приемат мъжете“, каза още експертката по трудово законодателство.

www.europarl.bg

„През последните години беше постигнато много за издигане на положението на жените в обществото. Но само за една година се върнахме назад, сякаш сме в началото на 80 - те години на миналия век, когато имаше професия домакиня. Не знам и дали е въобще поправимо изгубването на позициите, които бяхме достигнали. Много от безработните не си дават сметка, че колкото по-дълго са били извън пазара на труда, дори да са най-способнит , шансовете им да намерят работа спадат. За жените, които вече занаят вкуса на успеха и признанието, това би било не само финансов, но и психологически удар“.

Поран отбелязва и още един проблем на пандемията:

„В семейства, където и двамата са безработни, се наблюдава увеличаване на домашното насилие. Опасявам се, че когато мъжът тръгне на работа, физическото насилие към жените може да бъде заменено с икономическо. Съпругата изцяло ще е зависима от заплатата на съпруга си.

Всичко това означава по-ниска покупателна способност и свиване на пазара и съответно на икономиката, което също ще доведе до вторична безработица. Ударът ще е най-вече върху средната класа. Хора, за които е било под достойнството да търсят помощ от социалните служби, ще се наложи да го сторят. За мен това е сериозно следствие от пандемията.“

На въпрос защо нарича поколението жени, преминали през пандемията, изгубеното поколение“, Поран коментира пред БНР:

„Има разлика между безработни въобще и временно безработни заради пандемията. Но за голяма част от безработните сега има риск да си останат и за бъдеще в това положение. Останалите вкъщи година и повече се превръщат в изгубеното поколение“.

След пандемията пазарът на труда ще е доста различен. Още преди това личеше, че някои професии ще отпаднат. Ще се създадат други, но държавата не прави нищо по време на принудителния престой, макар и дистанционно, да подготви работници за тях.

Прогнозирането на новите професии е важно и за да се задържи населението в страната. Израел е малка и демократична страна и хората, ако се почувстват „излишни“, могат да напуснат. Обикновено по-големите страни „изсмукват“ високо квалифицираните и талантливи работници, а тези които се чувстват неудовлетворени, сами отиват там и работят това, което никога не биха работили в родината си, при това при условия, на които местните работници никога не биха се съгласили.

Затова докато хората са безработни заради локдаун, трябва де им се предостави възможност да бъдат преквалифицирани и най-важното - да се научат да се трудят и от къщи, защото някои професии въобще няма да се върнат в офисите. За работодателите е по-изгодно да имат надомни работници“. Научиха го по време на локдауните“, казва още експертът по трудово право.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

публикувано на 22.05.24 в 10:24

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53