Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Законопроект за дейността на психолозите стигна до парламента

Психотерапевтите готови с чернова на отделен закон за професията им

Снимка: БТА

Отлаган от години законопроект за регулиране на дейността на психолозите е внесен в Народното събрание.

Досега от липсата на ясна регламентация са се възползвали хора, които не искат да поемат отговорност, смята Пламен Димитров от Дружеството на психолозите. Според него бъдещият закон ще отстрани „сиви, сенчести елементи в професията“ и „самозванци“. Със законопроекта ще се „регулират неща, които по света са от 100 години уредени“, изтъкна психологът. По думите му проектът защитава както престижа на професията, така и правата на ползващите услугите на психолозите.

В Европа има две представителни организации, касаещи професиите психолог и психотерапевт, уточни Димитров.

В саморегулативната фаза, в която практикуващите професията се намират, включването в публичен регистър е доброволно, но законопроектът предвижда то да стане задължително, както е при лекарите и други професии, при които отговорността е на високо равнище, обясни Пламен Димитров в предаването „Хоризонт до обед“.

Всяка психотерапия е вид психологическа дейност, но ние не искаме психолозите да вземат работата на психотерапевтите, подчерта Димитров. Психотерапевтичната професия се нуждае от специфична регулация, допълни той.

Неслучайно има два регистъра и две организации - това са две различни професии, обясни пред БНР Цветелина Йосифова, национален делегат на Българската асоциация по психотерапия в европейската едноименна асоциация.

Българската асоциация по психотерапия има чернова на законопроект и вероятно работата по него ще бъде продължена, каза тя.

Двата проекта не са обединени, защото става дума за две различни професии. Психологът, психиатърът и психотерапевтът извършват различна дейност, припомни Йосифова. „Това са различни научни полета, различни професионални полета.“

Регламентирането ще дава на пациентите по-голяма сигурност, смята тя.

Цветелина Йосифова акцентира върху по-нататъшното развитие на грижата за психичното здраве, например през финансиране на профилактика от Здравната каса. Сега това се предлага от някои частни фондове, или е предвидено като инициатива на конкретни работодатели, предприели подобни стъпки за служителите си. „Но го няма като държавна политика за профилактика на психичното здраве“, заяви Йосифова.

Двете гледни точки чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51