Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Генка Петрова: При прилагане на ваксината върху деца да се спазва европейският регламент

Снимка: БТА

Ваксинирането на деца срещу короновируса е толкова безопасно, колкото е безопасно при възрастните и колкото е безопасно ваксинирането на децата по Задължителния имунизационен календар“. Това подчерта пред БНР проф. Генка Петрова, ръководител на Катедрата по Организация и икономика на фармацията в МУ – София. Тя е сред иноваторите в научната област по отношение на фармацевтично и лекарствено законодателство.

„Що се отнася за изпитванията в момента, още през 2006 година европейското законодателство издаде специален регламент на Европейския парламент и на Съвета на Европа за лекарствени продукти за педиатрична употреба. До 2006 година тези лекарствени продукти се основаха само на данните за възрастните и се редуцираше чисто емпирично дозата, несъобразено с детския организъм. Затова се издаде този регламент, за да се избегнат рисковете при деца на всички педиатрични лекарствени продукти - разрешени и неразрешени за употреба, както и за продукти, обект на интелектуалната собственост“.

По думите на проф. Петрова съкратените процедури, които използва в момента Европейската агенция по лекарствата за изпитания на ваксините срещу Covid-19, са с валидност една година. 

„Този период за някои ваксини вече почти изтича, като въз основа на събраните доказателства през този едногодишен период се преразглеждат всички доказателства и се взема стандартно разрешение за употреба, което има валидност пет годиниИма вече ваксини, които се прилагат вече от пет до осем месеца на пазара и милиони са ваксинираните. Едва ли за педиатричната практика ще се позволи кратък срок – най-вероятно ще се допълнят доказателствата и при деца, които ще се представят на Агенцията, и след изтичане на едногодишния срок за условното разрешение, което в момента имат ваксините, ще се предложат за преразглеждане за следващите пет години“, допълни тя в предаването „Хоризонт до обед“.  

Това е задължително, ако ще се прилага ваксината при деца, за да няма рискове за тях. Дали децата трябва да се ваксинират, европейските орани и членовете на Педиатричния съвет към ЕМА ще отговарят на този въпрос. Моето наблюдение е, че при много заболявания децата са носители, но по-тежко го преболедуват възрастните около тях. За да бъде включено едно дете в клинично проучване, то трябва да отговаря на редица изисквания и условия, описани в плана на клиничното проучвания. Обикновено тези условия за включване и изключване в проучването стават след това условие за ваксиниране или за отлагане на ваксинирането. Рискови са деца с намален имунен статус, с онкологични заболявания, с имунни заболявания“.

Интервюто с проф. Генка Петрова можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЕВР приема окончателно решение за цените на тока за бита, парното и топлата вода

Комисията за енергийно и водно регулиране ще приеме днес окончателното си решение за цените на тока за бита, парното и топлата вода.  Очаква се минимално поскъпване с около процент и половина на електроенергията и поевтиняване с около 8 процента и половина на топлоенергията. Цените ще влязат в сила от утре и ще важат за следващия..

публикувано на 30.06.24 в 07:45

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23