Покачването на нивото на заразените е свързано със слабия темп на ваксинация у нас, смята проф. Костов. Все още не сме ваксинирали най-уязвимата част от обществото – около милион и половина души, а това е рисково, заяви той.
„Ако бяхме емпатично общество, не трябваше да поставяме тази подредба на ваксинационните групи. Най-напред трябваше да поставим уязвимите. Какво направиха швейцарците – в първа ваксинационна група сложиха възрастните и тези с придружаващи болести“, коментира той в предаването „Преди всички“.
Медиците можеха да отстъпят на по-възрастните хора, смята Коста Костов. Подредбата на групите за ваксинация у нас той описа като „все една да раздаваш храна за бедните и първо да поканиш ситите на казана.“
„Призоваваме преболедувалите да не се ваксинират. Нека да изчакат. Имаме недостиг на ваксини. Нека да минат първо тези, които най-много се нуждаят“, призова пулмологът.
Ваксинационната програма се бави в момент, в който настъпват нови варианти на вируса, подчерта Коста Костов. „Предстои месец в повишен риск и в този месец трябва да сме много осторожни в освобождаването на мерките.“
Позитивното е, че по-голямата част от обществото е наясно, че основният начин за справяне с пандемията е ваксинацията, отбеляза проф. Костов, но допълни:
„Не успяваме някак си да убедим обществото в ползата от ваксините.“
Проф. Костов обаче е на мнение, че има подобрение в комуникацията:
„С обществото комуникацията започна да става по-цивилизована, по-ясна. Тя вече идва от министъра, който няма мундир, а е в костюм и всички ние, които бяхме застанали мирно в строя, сега отпуснахме крак, можем да се почешем, можем да си поговорим. Езикът, с който започна да се комуникира, е по-разбираем за обществото.“
За ваксините, които се прилагат в две дози, той прогнозира, че най-вероятно след няколко месеца ще се наложи трета доза. Еднодозовата ваксина на „Янсен“ („Джонсън и Джонсън“) има това предимство, че е тествана в условия на новия щам в Южна Африка, въпреки че й се дава 66% ефективност, каза още проф. Костов.
8 милиона години сме съществували в любов с вирусите. Сегашният коронавирус продължава да ни изненадва „със своята артистичност, с опитите си да ни подведе, да ни излъже с новите си варианти, да остане“, изтъкна пулмологът.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
" Координационният център по пътна безопасност е абсолютно излишен ". Това заяви пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна безопасност: "През 2019 година, когато е създаден Координационният център по пътна безопасност, който да координира усилията, още тогава аз им казах, че той не трябва да бъде в МВР. Той трябва да се управлява от..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..