Надежда Дякова от Провадия е оперирана от рак на маточната шийка преди 10 години. Толкова време ѝ отнема да намери път за решаване на появилия се след това лимфедем на десния крак. Първоначално се появило изтръпване, след това подуване и силен оток на целия крак. През годините тя посещава много съдови хирурзи и всички казват, че това е в следствие от операцията, но никой не я насочва към лечение. Едва тази година жената намира варианти в чужбина и избира да опита такова лечение в Чехия.
"В България все още няма място, където този лимфедем да се овладее и да има подобрение на състоянието, в което в момента съм", сподели със съжаление тя и разказа какво представлява започнатото вече лечение в Чехия и какъв е ефектът от него:
"Отидох преди месец за първи път. Кракът ми беше много подут. За 3 седмици успяха да свалят от крака ми 22 кг. На най-широката част от 100 см. в момента е 49. Сега продължавам сама в домашни условия. Смятам да си закупя тази лимфопреса, защото тук няма кой да ми прави тези масажи. Бандажирането си го правя сама".
Дякова е категорична, че ежедневието ѝ се е подобрило, като начинът ѝ на живот е много активен. До момента лечението на Надежда в Чехия ѝ е струвало около 9000 лв.
"Хоризонт" отправи запитване към НЗОК за това какво поема като лечение и рехабилитация на лимфедем. Засега няма отговор.
Хирургът д-р Мариела Василева, която се занимава изключително с лечение на рак на гърдата, сподели пред БНР, че често пациентите не са предупредени за това възможно усложнение, каквото е лимфедемът. Според нея на първо място трябва да е профилактиката срещу заболяването, а ако не може да се избегне това усложнение, да се търсят методи за лечение.
Хирургията като начин на лечение е приложима само при 10% от тези пациенти, отбеляза д-р Василева. По думите ѝ хирургичното лечение на проблема изисква специална апаратура и обучение на лекарите.
"Нямаме и такива специалисти, така че като цяло не е чудно, че няма и такава клинична пътека. Голям проблем, за който нищо не се знае и който хората, често когато го развият, го крият, тъй като не е много лицеприятен. Това не помага за общото познание по темата".
Пациентите с лимфедем в момента сами се борят, без да имат подкрепа от институции и медицински специалисти, подчерта д-р Василева.
"Тази работа е много трудоемка, но не е вярно, че в България никой не я работи", изтъкна в интервю за предаването "Хоризонт до обед" д-р Кристина Павлова – завеждащ отделението по физиотерапия и рехабилитация в столичната многопрофилна болница "Люлин".
"Вярно е, че малко хора я работят правилно и ние нямаме такива специализирани клиники за третиране на лимфедем. Ние я работим със съдействието на институциите, използвайки клинични пътеки, които описателно разказват за увредата на опорно-двигателния апарат или неврологичната в следствие на тези подувания, но няма клинична пътека – това е факт. Това е трудоемко, неплатено, изисква много време и ресурс, изисква много добра квалификация".
Според специалиста трябва да има такава клинична пътека и тя трябва да е много добре платена. Това е изключителен ресурс, който трябва да бъде овъзмезден, категорична бе тя.
Д-р Павлова посъветва пациентите да търсят лекар за такива масажи и предупреди за възможните опасности.
Цялата тема и разговора с д-р Павлова чуйте в звуковите файлове."Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..