Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Церемонията за годишнината от гибелта на Левски в София - само с гвардейци

Снимка: БГНЕС

Пред паметника на Васил Левски в столицата се провежда  възпоменателна церемония и поднасяне на цветя и венци.

Заради пандемията, в церемонията участват само гвардейци. 

Почетният шпалир с поставени знаменца на карабините, венценосците, факлоносците, военнослужещият, определен да запали жертвеника, тръбачът и барабанчикът заеха местата си пред паметника на Апостола 15 минути преди 18.00, за когато беше предвидено и началото на гвардейската церемония.

След подаден сигнал "внимание", военнослужещият запали жертвеника, а факлоносците - факлите.

След запалването на жертвения огън, гвардейците поднесоха цветя пред паметника от името на институциите, без присъствието на техни представители. Заради противоепидемичните мерки е предвидено да бъде изпълнен само елемент от ритуала-възпоменание, който се провежда ежегодно на 19-и февруари.

През целия ден пред паметника на Апостола в столицата има почетен караул на Националната гвардейска част. Стотици хора дойдоха да поставят цвете пред паметника на Апостола. Много учители бяха довели своите ученици.

В 17.00 часа в храма "Света София" беше отслужена панихида в памет на йеродякон Игнатий-Васил Левски и половин час по-късно камбаните на църквата и на катедралата "Свети Александър Невски" биха по повод възпоменанието, а в момента на площада има минута мълчание.

Прессекретариат на президентството

"Продължаваме да не изпълняваме заветите на Левски 148 години след неговата гибел", каза вицепрезидентът Илияна Йотова, която присъства на панихидата, отслужена в памет на Дякон Игнатий в столичния храм "Света София":  

"148 години продължаваме да не изпълняваме заветите, които ни остави тази велика българска личност. Всеки път, когато на 19-ти февруари се събираме сякаш си даваме равносметка затова как е протекла последната ни година и дали тези думички, които ни остави, посланията, които ни остави, днес можем да кажем: "Апостоле, ние сме достойни за тях" и всеки път отговорът е "не". Не бива да бъде само 19-ти февруари. Всеки път, когато минаваме през този кръгов площад и поглеждаме нагоре към очите на Левски, трябва да правим тази равносметка за себе си. Днес сме отново през избор. Този избор трябва да бъде точно следвайки посланието на Апостола - за достойни хора, които да изведат достойна България, равноправна с всички европейски народи, с политици, за които народната работа е най-важната, за които свободата, равноправието, битката с неравенствата, толерантността са онези качества, които трябва да притежават, за да могат наистина да бъдат успешни и да могат да служат на народа си. Много малко неща е оставил Левски, но това тефтерче трябва да бъде настолна книга за всеки един българин и така трябва така да възпитаваме и децата, които идват след нас. Неговата памет не трябва да се губи".

Блянът на чистата и свята република никога не умира, написа по-рано днес президентът Румен Радев в профила си във Фейсбук. „Преди година пред паметника на Апостола казах, че не сме се събрали, за да склоним глави, а за да ги изправим. Днес това се случва. Българите осъзнахме, че дела трябват, а не думи“, пише още държавният глава.

С същите вечни думи на Дякона - „Дела трябват, а не думи“ премиерът Бойко Борисовн отправи посланието си по повод годишнината, придружавайки поста си със снимка на паметника на Васил Левски в София.

Студенти от различни висши училища поднесоха венци и цветя пред паметника на Васил Левски в София по-рано днес. Пред "Хоризонт" председателят на Националното представителство на студентските съвети в България Даниел Парушев заяви:

"С днешната дата е ясен факта, че това е безсмъртието на Апостола и той не е само минало. Той е настояще, той е и бъдеще и съм щастлив от това, че въпреки пандемията, много млади хора има тук, студенти, и това показва само едно - че този идеолог Васил Левски, този организатор и лидер, е най-добрият пример и за българските студенти в България и не само - и за всички млади хора, което може само да ни радва, че той остава трайна следа в нашите мисли и виждания занапред".

През целия ден пред паметника на Апостола в столицата от 10 до 20 часа ще има почетен караул от Националната гвардейска част. 

БНР ще предава пряко възпоменателната церемония след 18:15 часа.  Военнослужещи от Плевен, Шумен, Белене, Асеновград, Благоевград ще участват в ритуали по поднасяне на венци и цветя в памет на Апостола на свободата Васил Левски.

Във Варна представители на военноморските сили ще поднесат цветя на паметната плоча в кв. „Левски“ и Морската градина.

В Бургас почетен караул от Военно-морските сили ще участва в общоградското поклонение, а в Пловдив представителни подразделения ще участват във военния ритуал на паметника на Васил Левски на алеята на Бунарджика. 

В Плевен ръководството на общината ще почете паметта на Васил Левски с поднасяне на венци и цветя пред неговия паметник в центъра на града в 12 часа. Традиционният ритуал по повод гибелта на Апостола на Свободата няма да се проведе поради въведените противоепидемични мерки

С различни прояви във всяко училище се отбелязва историческото дело на Апостола. Граждани, организации и институции ще сведат глава пред паметника на Апостола през целия ден. Какво се пази в Регионалния исторически музей, свързано с пребиваването на Левски в Плевен и организирания комите в града, разказва Нели Станева, ръководител на отдел:

„Апостола често е посещавал Плевен, потвърждение за което намираме в личния му бележник, в негови писма. Фактите показват, че тук сред плевенските дейци неговият престой и укриване са добре организирани и Левски се чувства в безопасност“.

Гордост за музейните специалисти са два оригинални предмета – уставът на БРЦК, отпечатан в Женева през 1870 г. и печатът на привременното правителство.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна 51-вия конгрес на БСП

Вече час заседават делегатите на 51-вия конгрес на БСП, които трябва да гласуват и промени в устава на партията, с които да се върне или старото положение председателят да се избира от конгреса или не чрез пряк вот. Над 890 са делегатите, които се регистрираха на форума. На конгреса е и председателят на парламента Наталия Киселова. Тя заяви, че БСП..

публикувано на 15.02.25 в 12:32
Боби Бобев

Боби Бобев: Няма да е лесно договарянето на правителство в Косово

" Може би е за предпочитане едно коалиционно правителство между Демократическата партия на Косово, Демократичната лига на Косово и Съюза за бъдещето на Косово. Те са си сътрудничили. Досега те са имали и коалиционни действия. Но никой не трябва да мисли, че подобна договорка за съставяне на правителство ще бъде лесна , защото това са партии, които..

публикувано на 15.02.25 в 12:21

В граничните селца Горно и Долно Уйно вече се прави сметосъбиране

В двете гранични селца Горно и Долно Уйно за пръв път получиха съдове за смет - по едва вана, в която ще могат да сипват битовия отпадък, досега това не е правено. Години наред в двете села на границата със Сърбия не са били извършвани услугите сметосъбиране и сметоизвозване, отбеляза кметският наместник на селата Огнян Янев. Едната..

публикувано на 15.02.25 в 11:57

Политическият възел в Австрия: Възможна ли е коалиция или отново на нови избори?

Никога досега следвоенна Австрия не е оставала толкова дълго без редовно правителство - почти пет месеца. След парламентарните избори в края на септември коалиционните преговори за съставяне на ново правителство се провалиха за втори път. Първият път - изненадващо, вторият - не съвсем. Крайнодясната Партия на свободата спечели парламентарните избори,..

публикувано на 15.02.25 в 11:55
Министър-председателят Росен Желязков

Желязков за скъпите храни: Няма да се предприемат мерки, които изкривяват пазара

Няма да се предприемат административни мерки, които изкривяват пазара, увери премиерът Росен Желязков в началото на свиканото от него извънредно съвещание в Министерския съвет заради цените на храните: "Ние няма да предприемаме административни мерки, които да изкривят пазара! Но ще приемем необходимите административни мерки, които да подпомогнат..

публикувано на 15.02.25 в 11:47

Кипърско село ще получи престижна международна награда за туризъм

Кипърско село ще получи днес на официална церемония международна награда, обявяваща го за едно от "най-добрите туристически села в света". Насърчаването на алтернативния туризъм чрез редица програми с национално и европейско финансиране е сред приоритетите на правителството, подчертаха от министерството на туризма. Високото отличие е..

публикувано на 15.02.25 в 11:46
Андон Балтаков

След решителните стъпки на Тръмп: Объркване в Демократическата партия, медиите и гражданското общество

Самата Демократическа партия вижда и осъзнава своята неподготвеност да бъде стойностна и истинска опозиция на случващото се в САЩ. Това обясни пред БНР журналистът Андон Балтаков.  "Политиките, които в момента провежда американското федерално правителство, са многопосочни и трудни за опозицията. Доналд Тръмп и неговата администрация дойдоха,..

публикувано на 15.02.25 в 11:45