В годината, в която отбелязваме 100 години от смъртта на Иван Вазов, Народният театър ще посвети още една премиера на патрона си - спектакъла „Двубой“.
Една от най-емблематичните пиеси на Вазов ще има премиера на голямата сцена на Народния театър в три поредни вечери - 26, 27 и 28 февруари. Първият вариант на „Двубой“ е създаден през 1892 година, а сценичната съдба на текста не е лека. Първоначално заглавието на пиесата е „Дуелът”. Изследователите спорят кога точно Вазов е написал първия вариант на своята „глума”, както самият той определя жанра на пиесата – дали през 1902 г., или през 1917 г., когато споделя пред проф. Иван Шишманов, че работи над нов вариант на стара своя комедия. Самият театър иска от Вазов нова пиеса. „Искат ми го – казва той. - А аз се стеснявам. Питам се дали му е времето и после, бива ли на стари години да пиша фарсове“, казва Вазов на Шишманов в онези години. Той предлага пиесата на Народния театър година преди смъртта си – едва през 1920 г., но среща неодобрението на актьорите от трупата и я оттегля сам.
„Двубой“ е поставяна три пъти на сцената на Народния театър – през 1963 г., 1980 г. и през 1999 г. Режисьор на четвъртия спектакъл е Мариус Куркински:
"Много обичам български текстове. Прекланям се пред класиката. Но големите автори изискват много по-дълго време работа и репетиции, а сега обстановката е друга, спазват се противоепидемични мерки и репетициите трябва да са по-кратки, репетира се с маски. Тази пиеса е в три действия. ... Искам българите да слушат български текст в този момент. Иван Вазов е голям писател. Чрез него аз съм съпреживял освободителните борби, освен чрез историята. Чрез духа на поезията му имам чувството, че знам нещо повече за онова време. Затова той ми е много скъп".
По думите на Куркински текстът на "Двубой" е много скандален и модерен, изобличаващ в какво се е превърнала следосвобожденска България.
Стелиан Радев, Константин Еленков, Ирина Митева, Албена Колева, Радина Боршош и Любомир Петкашев са част от актьорския състав сега, когато режисьор е Мариус Куркински. Аня Пенчева е единствената, която участва сега и в предишното поставяне на пиесата през 1999 г., само че този път влиза в ролята на Демира.
Следващите дати в афиша на Народния театър, на които може да се гледа „Двубой“, са на 14 и 28 март.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Въвеждането на еврото ще се отрази върху цените на имотите у нас , сочат прогнозите на представители на бранша. Част от тях стигат и до конкретика -..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..