Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С безплатна храна, ваучери за напитки и екстри за мобилни телефони стимулират ваксинирането в Израел

Страната планира до началото на април да са поставени ваксини на всички целеви групи

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Израел си постави за цел да отвори икономиката си до 5 април, като дотогава в страната се ваксинират всички подходящи за ваксинация групи в страната. Очаква се до началото на април всички граждани на и над 16 години да бъдат ваксинирани срещу коронавирусната инфекция.

Силно са намалели пациентите в Covid отделенията на израелските болници. Възрастта на пациентите с усложнения обаче рязко е спаднала - под респираторите са младежи на по 20-30 години, при които липсват съпътстващи заболявания или затлъстяване.

След относителното затишие пред пунктовете за ваксиниране има огромни опашки. Организацията е добра и рядко някой чака повече от 15-20 минути.

Странна е реакцията на хората. Когато видят, че разтоварваме ваксини от огромния хладилен камион или забележат опашка, започват да се присъединяват. Когато няма опашка, отминават, въпреки че точно тогава е времето да ги имунизираме, без да чакат“, разказва Ила Леванон, парамедик в израелската Червена звезда на Давид (това е еврейският вариант на Червения кръст).

„От една година работя на щат, но преди това 7 години бях доброволка. За разлика от кабинетите на сестрите от поликлиниките, ние сме подвижно звено. За тази почти година, откакто започна пандемията, съм прекосила почти цял Израел. В началото вземахме проби за тестове. След това, когато закупиха ваксини, започна имунизацията на възрастните хора. При тях също има нещо като мода в получаването на ваксината. Дотогава стриктно спазваха дистанцията, а когато научаваха, че сме пристигнали, се събираха много хора, въпреки риска от заразяване.“

„Щом обявят, че възрастта на ваксинация спада, а то бе на няколко етапа: над 65, над 55 и сега за всички над 16 години, напливът е огромен“, споделя впечатленията си Ила Леванон.

„Обикновено първи се ваксинират хората, които са мотивирани за това. Най-често питат за ефективността на ваксината и за възможните реакции и странични ефекти от нея. Следват колебаещите се. За тях различните кметства са заделили средства за стимули. Наблюдавам и нещо като „ваксинен туризъм“. Хора от по-малки градове и села идват в по-големите точно за да се имунизират. Те знаят, че ще дойдем и при тях, а и местните поликлиники работят с пълна сила, но предпочитат да дойдат тук.“

Опашка за ваксини в Израел   Снимка: ЕПА/БГНЕС

Историите, които се разпространяват в социалните мрежи за изхвърлени ваксини, защото пациентите са се записали, а не са дошли, са фалшиви новини, смята  Ила Леванон.

„След като ваксините са били съхранявани в специални хладилници по - 70 градуса, при нас пристигат малки дози, които пазим в хладилници при 5-8 градуса. Така те могат да издържат до 5 дни. Единствено тези, които разреждаме, трябва да бъдат изразходвани до няколко часа. Всяка такава ампула съдържа 5 дози. Много лесно можем да преценим колко са чакащите и колко ампули трябва да размразим“, пояснява Леванон.

„Всяко от кметствата знае какви групи от населението от неговата територия закъсняват с ваксинирането. За тях те правят различни акции за привличане. Например в един от районите на супер религиозните стимулират за ваксиниране цели семейства. В сряда, четвъртък и петък им раздават кутии с вкусна храна за уикенда за цялото семейство. През останалите работни дни - по една огромна семейна пица.“

Холон е познат като район на младежта и децата. Кметството организира огромна дискотека в парка край спортния комплекс. Там освен че можеха да танцуват на воля, въпреки че патрули следяха да се спазва и безопасно разстояние помежду им, тези, които се ваксинират, получаваха като подарък желани приложения за мобилния телефон.

В центъра на Тел Авив също имаше огромен купон. Специално за него бяха отворени баровете. Ваксиниралите се получаваха ваучер за коктейл или напитка. В района на офисите на хай-тек индустрията около парка Сарона на имунизираните предоставяха ваучер за кафе и сладкиши.

В арабската част на Яфо са били раздавани най-вкусните стимули: десерта кнафе, подобен на кадаиф с козе сирене или прочутия хумус. Интересно е, че и в най-богатите райони като Рамат Ган след инжектиране можеше да се получи порция сармички, кубе (ирански специалитет) или гефилте фиш (немски рибени кюфтета).

Лили Гроних, IT специалист, пояснява каква е нейната мотивация да се включи:

„До вчера работих от вкъщи. За първи ден тази календарна година се върнах на работа в офиса. За мен е важно, че пунктът за ваксиниране е съвсем близо до работата ми и можем да дойдем през обедната почивка. Тук са и колегите ми. При нас, в офиса, кафето е безплатно и е по-добро от в обикновените заведения за хранене. Ако искате, мога да ви отстъпя ваучера за кафе. Смятах въобще да не го вземам.“

На купона в Холон е и 17-годишният Йосиф Вайцман.

„Ваксинирах се преди малко. Взех кесийката с джаджи за мобилния ми телефон. Такива неща никога не са излишни. Но не това ме доведе до пункта за имунизация. Уча в търговско училище и гледам на всяко нещо като бизнес. Съпоставям добрите и лошите му страни. Мислех да не се ваксинирам. Ако другите получат колективен имунитет, това би ме запазило. Но искам през лятото да пътувам в чужбина. Без „зелен паспорт“ няма да ме пуснат в самолета. Освен това само след година ще ме вземат в армията. Там ваксинирането няма да е по желание. За мен то е неизбежно. Като прочетох колко много млади хора с усложнения има в болниците, предпочетох да дойда на този купон.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32