Силно са намалели пациентите в Covid отделенията на израелските болници. Възрастта на пациентите с усложнения обаче рязко е спаднала - под респираторите са младежи на по 20-30 години, при които липсват съпътстващи заболявания или затлъстяване.
След относителното затишие пред пунктовете за ваксиниране има огромни опашки. Организацията е добра и рядко някой чака повече от 15-20 минути.
„Странна е реакцията на хората. Когато видят, че разтоварваме ваксини от огромния хладилен камион или забележат опашка, започват да се присъединяват. Когато няма опашка, отминават, въпреки че точно тогава е времето да ги имунизираме, без да чакат“, разказва Ила Леванон, парамедик в израелската Червена звезда на Давид (това е еврейският вариант на Червения кръст).
„От една година работя на щат, но преди това 7 години бях доброволка. За разлика от кабинетите на сестрите от поликлиниките, ние сме подвижно звено. За тази почти година, откакто започна пандемията, съм прекосила почти цял Израел. В началото вземахме проби за тестове. След това, когато закупиха ваксини, започна имунизацията на възрастните хора. При тях също има нещо като мода в получаването на ваксината. Дотогава стриктно спазваха дистанцията, а когато научаваха, че сме пристигнали, се събираха много хора, въпреки риска от заразяване.“
„Щом обявят, че възрастта на ваксинация спада, а то бе на няколко етапа: над 65, над 55 и сега за всички над 16 години, напливът е огромен“, споделя впечатленията си Ила Леванон.
„Обикновено първи се ваксинират хората, които са мотивирани за това. Най-често питат за ефективността на ваксината и за възможните реакции и странични ефекти от нея. Следват колебаещите се. За тях различните кметства са заделили средства за стимули. Наблюдавам и нещо като „ваксинен туризъм“. Хора от по-малки градове и села идват в по-големите точно за да се имунизират. Те знаят, че ще дойдем и при тях, а и местните поликлиники работят с пълна сила, но предпочитат да дойдат тук.“
Историите, които се разпространяват в социалните мрежи за изхвърлени ваксини, защото пациентите са се записали, а не са дошли, са фалшиви новини, смята Ила Леванон.
„След като ваксините са били съхранявани в специални хладилници по - 70 градуса, при нас пристигат малки дози, които пазим в хладилници при 5-8 градуса. Така те могат да издържат до 5 дни. Единствено тези, които разреждаме, трябва да бъдат изразходвани до няколко часа. Всяка такава ампула съдържа 5 дози. Много лесно можем да преценим колко са чакащите и колко ампули трябва да размразим“, пояснява Леванон.
„Всяко от кметствата знае какви групи от населението от неговата територия закъсняват с ваксинирането. За тях те правят различни акции за привличане. Например в един от районите на супер религиозните стимулират за ваксиниране цели семейства. В сряда, четвъртък и петък им раздават кутии с вкусна храна за уикенда за цялото семейство. През останалите работни дни - по една огромна семейна пица.“
Холон е познат като район на младежта и децата. Кметството организира огромна дискотека в парка край спортния комплекс. Там освен че можеха да танцуват на воля, въпреки че патрули следяха да се спазва и безопасно разстояние помежду им, тези, които се ваксинират, получаваха като подарък желани приложения за мобилния телефон.
В центъра на Тел Авив също имаше огромен купон. Специално за него бяха отворени баровете. Ваксиниралите се получаваха ваучер за коктейл или напитка. В района на офисите на хай-тек индустрията около парка Сарона на имунизираните предоставяха ваучер за кафе и сладкиши.
В арабската част на Яфо са били раздавани най-вкусните стимули: десерта кнафе, подобен на кадаиф с козе сирене или прочутия хумус. Интересно е, че и в най-богатите райони като Рамат Ган след инжектиране можеше да се получи порция сармички, кубе (ирански специалитет) или гефилте фиш (немски рибени кюфтета).
Лили Гроних, IT специалист, пояснява каква е нейната мотивация да се включи:
„До вчера работих от вкъщи. За първи ден тази календарна година се върнах на работа в офиса. За мен е важно, че пунктът за ваксиниране е съвсем близо до работата ми и можем да дойдем през обедната почивка. Тук са и колегите ми. При нас, в офиса, кафето е безплатно и е по-добро от в обикновените заведения за хранене. Ако искате, мога да ви отстъпя ваучера за кафе. Смятах въобще да не го вземам.“
На купона в Холон е и 17-годишният Йосиф Вайцман.
„Ваксинирах се преди малко. Взех кесийката с джаджи за мобилния ми телефон. Такива неща никога не са излишни. Но не това ме доведе до пункта за имунизация. Уча в търговско училище и гледам на всяко нещо като бизнес. Съпоставям добрите и лошите му страни. Мислех да не се ваксинирам. Ако другите получат колективен имунитет, това би ме запазило. Но искам през лятото да пътувам в чужбина. Без „зелен паспорт“ няма да ме пуснат в самолета. Освен това само след година ще ме вземат в армията. Там ваксинирането няма да е по желание. За мен то е неизбежно. Като прочетох колко много млади хора с усложнения има в болниците, предпочетох да дойда на този купон.“
Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..
България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..
Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..
Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..
Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..
Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..