„Сметнах, че би било много красиво не само за глухите преживяване, а и за всички хора, които могат да се докоснат до този език“, каза в предаването „Преди всички“ инициаторът Борис Бъндев, който се е посветил на каузата да популяризира проблемите на нечуващите хора.
В превода на художествени текстове не се изисква толкова познаване на лексика, колкото да го изобразиш, понякога отвъд рамките на самия текст, поясни той.
„В жестовия език е важно да имаш ясна картина в главата си какво превеждаш. Много ясна картина за всяка една дума – как можеш да опишеш на жест. На жестов език трябва да го изрисуваш като сцена от филм. В ролята си на преводач на стихотворения си малко като режисьор“, подчерта той.
По проекта за жестомимичната поезия работи малък екип, но за много голяма група от хора, изтъкна Борис Бъндев.
„В България има 120 хиляди глухи хора с различна степен на слухово увреждане и немалко от тях владеят жестов език. В училище никой не им е преподавал произведенията по този начин.“
Засега хората от глухата общност приемат инициативата положително, но са били изненадани от нея.
Относно наскоро приетия Закон за българския жестов език Борис Бъндев коментира, че това е „символична победа, защото дълго време това не е било зачитано като човешко право“. По думите му сега, когато вече имаме основата, е важно да последват и дела.
„Всички в моето семейство са глухи. Като малък много мразех да научавам стихотворения наизуст в училище. Всеки път, като се прибирах вкъщи, нямаше на кого да ги разкажа. Нямаше кой да ме изпитва, нямаше на кого да се похваля, че съм изкарал шестица. Винаги ми се е налагало да превеждам всички тези стихотворения от училище на жестов език“, разказа Борис Бъндев. Той сподели още, че когато е бил дете, се е срамувал да показва, че владее този „изключително красив език“, с който буквално „рисуваш с ръцете си“.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
"Спаси София" сваля доверието си от кмета на София Васил Терзиев. Това обяви лидерът на партията Борис Бонев. "Администрацията на София..