Иновативно лечение дава шанс за по-дълъг живот на пациенти със сърдечна недостатъчност, чрез имплантиране на специален кардиостимулатор под ключицата на пациента. Чрез допълнителен електрод, който достига до сърцето по венозен път, устройството подпомага функцията на сърцето, като синхронизира неговите съкращения чрез електрически импулси.
Сърдечната недостатъчност е заболяване, което се нуждае от лечение през целия живот. Около 2% от населението в развитите страни имат сърдечна недостатъчност. В Европа от него са засегнати 2 милиона души, в България около 140 000 души. Основните симптоми са недостиг на въздух, лесна умора, отоци, сърдечни аритмии. При заболяването сърцето е в невъзможност да изпомпва адекватно за нуждите на тялото количество кръв. Диагнозата се поставя след обстоен преглед при специалист, а лечението на първо място е с медикаменти. При необходимост може да бъде въведена и сърдечна ресинхронизираща терапия. Това е иновативен метод за лечение на пациенти със сърдечна недостатъчност и представлява имплантиране на сърдечен стимулатор, обясни д-р Красимир Джинсов, кардиолог, електрофизиолог и експерт по кардиостимулация в УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив по време на уебинар, посветен на темата.
При някои пациенти, които имат сърдечна недостатъчност и индикация за поставяне на обикновен пейсмейкър, е по-добре да се постави система за ресинхронизираща терапия, категоричен е д-р Джинсов.
В големи проучвания при пациенти с имплантирани устройства е доказано, че смъртността намалява, увеличава се продължителността на живота на тези пациенти и намаляват разходите за болничен престой в сравнение с медикаментозно лечение. Над 450 животоспасяващи кардиостимулатора са имплантирани през миналата година на пациенти със сърдечна недостатъчност в България. Приложени са около 60 сърдечни ресинхронизиращи терапии на 1 милион души население. За сравнение в големите европейски държави се прилагат около 200 терапии на 1 млн души. Пациентите с поставено подобно устройство трябва да проследяват състоянието си два пъти годишно, като е възможно и проследяване от разстояние. Кардиостимулаторът може да остане в човешкото тяло до 10 години като през това време работи със специална батерия. След този период устройството може да се замени с ново. Почти няма противопоказания за поставянето му.
Д-р Джинсов разказа, че пациентите остават около два дни в болница за поставяне на устройството, а веднага след изписването си могат да се обслужват сами.
Пациентите с въведена сърдечна ресинхронизираща терапия могат да се върнат към нормалния си начин на живот като се изключват силовите спортове и работа със силни магнити, тъй като могат да взаимодействат с устройството. У нас терапията се провежда в 17 клиники в големите градове.
Националната здравноосигурителна каса реимбурсира 8500 лева за поставянето на устройството, а остатъкът между 1800 и 8000 лева се доплаща от пациента.
Репортаж на Поли Начева в предаването ''Хоризонт за вас'' можете да чуете от звуковия файл.
Европейският съюз ще наложи допълнителни санкции срещу Русия заради днешните въздушни удари по Украйна, заяви германският външен министър. "Путин иска да продължи войната, но ние не бива да позволяваме това," каза Йохан Вадефул пред обществената телевизия ARD. Следващият, 18-ти пакет от санкции срещу Руската федерация, бе анонсиран по-рано този месец..
След няколкочасова успешна операция гръцките власти спасиха българско семейство с две деца на 7 и 11 години, които изгубили ориентация в планината Олимп, съобщават спасителите. Българите са подали сигнал до спасителния планински отряд, че се намират на височина над 2600 метра и навигацията е много трудна поради лошото време. С помощта на..
Истанбул ще е "най-вероятният" домакин на следващия кръг руско-украински преговори за примирие, съобщава ТАСС. Вариантът с Ватикана, лансиран от Съединените щати, се изключва "по ред причини, в това число логистични", твърди неназованият източник на руската държавна агенция. Източникът не сочи възможната дата за втора среща с украински..
Добри са записванията за началото на сезона, като се очаква малко по-висок процент предварителни заявки в сравнение с миналата година, прогнозира за БНР министърът на туризма Мирослав Боршош. Началото на летния сезон ще бъде дадено на 31 май в Поморие. Сравнително добра е готовността за предстоящия летен сезон, каза още министърът: "Направихме пълен..
Продължава почистването на река Джубрена край дупнишките села Крайници и Червен бряг, казаха от Общината. Почистването започна през април по проект за малко под 1 млн. лева от фонд "Бедствия и аварии". Почистват коритото на река Джубрена Река Джубрена, дълга около 25 километра, не е чистена никога досега. Преди две-три години и при..
Хутите поеха отговорност за поредното ракетно нападение срещу Израел от последните седмици. Говорител на йеменската групировка заяви, че атаката е била насочена срещу международното летище "Бен Гурион" край Тел Авив. Израелските военни съобщиха, че са прехванали успешно ракетата този път - за разлика от случая по-рано този месец, когато..
Десетки хиляди поляци излязоха по улиците на Варшава в подкрепа на двамата кандидати за президент, който ще се явят на балотаж на 1 юни. Класиралият се на трето място в полските президентски избори с условия към участниците в балотажа Едното шествие беше в подкрепа на кмета на Варшава Рафал Тшасковски, либерален столичанин, който подкрепя правото..
Лявото вече няма представителство в парламента. Това заяви пред БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и добави,..
"Да празнуваш език, който е толкова невидим и крехък , е невероятно нещо." Това каза пред БНР писателят Георги Господинов. По думите му,..
Добрич се превръща в сцена на традициите, благодарение на Фестивала на занаятите и изкуствата, който се организира от Фондация - "Добруджа -..