Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кардиостимулатор дава шанс на пациенти със сърдечна недостатъчност

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Иновативно лечение дава шанс за по-дълъг живот на пациенти със сърдечна недостатъчност, чрез имплантиране на специален кардиостимулатор под ключицата на пациента. Чрез допълнителен електрод, който достига до сърцето по венозен път, устройството подпомага функцията на сърцето, като синхронизира неговите съкращения чрез електрически импулси. 

Сърдечната недостатъчност е заболяване, което се нуждае от лечение през целия живот. Около 2% от населението в развитите страни имат сърдечна недостатъчност. В Европа от него са засегнати 2 милиона души, в България около 140 000 души. Основните симптоми са недостиг на въздух, лесна умора, отоци, сърдечни аритмии. При заболяването сърцето е в невъзможност да изпомпва адекватно за нуждите на тялото количество кръв. Диагнозата се поставя след обстоен преглед при специалист, а лечението на първо място е с медикаменти. При необходимост може да бъде въведена и сърдечна ресинхронизираща терапия. Това е иновативен метод за лечение на пациенти със сърдечна недостатъчност и представлява имплантиране на сърдечен стимулатор, обясни д-р Красимир Джинсов, кардиолог, електрофизиолог и експерт по кардиостимулация в УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив по време на уебинар, посветен на темата.

При някои пациенти, които имат сърдечна недостатъчност и индикация за поставяне на обикновен пейсмейкър, е по-добре да се постави система за ресинхронизираща терапия, категоричен е д-р Джинсов.

В големи проучвания при пациенти с имплантирани устройства е доказано, че смъртността намалява, увеличава се продължителността на живота на тези пациенти и намаляват разходите за болничен престой в сравнение с медикаментозно лечение. Над 450 животоспасяващи кардиостимулатора са имплантирани през миналата година на пациенти със сърдечна недостатъчност в България. Приложени са около 60 сърдечни ресинхронизиращи терапии на 1 милион души население. За сравнение в големите европейски държави се прилагат около 200 терапии на 1 млн души. Пациентите с поставено подобно устройство трябва да проследяват състоянието си два пъти годишно, като е възможно и проследяване от разстояние. Кардиостимулаторът може да остане в човешкото тяло до 10 години като през това време работи със специална батерия. След този период устройството може да се замени с ново. Почти няма противопоказания за поставянето му. 

Д-р Джинсов разказа, че пациентите остават около два дни в болница за поставяне на устройството, а веднага след изписването си могат да се обслужват сами.

Пациентите с въведена сърдечна ресинхронизираща терапия могат да се върнат към нормалния си начин на живот като се изключват силовите спортове и работа със силни магнити, тъй като могат да взаимодействат с устройството. У нас терапията се провежда в 17 клиники в големите градове. 

Националната здравноосигурителна каса реимбурсира 8500 лева за поставянето на устройството, а остатъкът между 1800 и 8000 лева се доплаща от пациента.

Репортаж на Поли Начева в предаването ''Хоризонт за вас'' можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Засилен интерес към безплатните кардиологични прегледи в Бургас

При засилен интерес премина инициативата на сдружение "Младите лекари“ за безплатни кардиологични прегледи в Бургас. Инициативата е по повод Световния ден на сърцето и се проведе на открито до Експозиционен център "Флора“. Под мотото "С любов за моето сърце" лекари кардиолози, пулмолози и ендокринолози даваха консултации на възрастни и на млади..

публикувано на 29.09.24 в 14:42
Кузман Илиев

Кузман Илиев: Новите технологии да се вкарват разумно, а не на основата на идеология

Новите технологии да се вкарват разумно,  а не на основата на идеология. За това призова в ефира на БНР Кузман Илиев, икономически експерт и председател на неправителствената организация "България може".  "Има икономически изгоден начин да бъдат внедрени.  Разумно е да се мисли стратегически и нещата да се случват поетапно – да се извеждат от..

публикувано на 29.09.24 в 14:15
Асен Александров

Едва половината от обявените места за директори на училища са заети

От обявените 476 места за директори на училища едва около половината се заеха в началото на учебната година . Това съобщи пред БНР директорът на столичното 51-во СУ "Елисавета Багряна" Асен Александров, председател на Сдружението на директорите в средното образование . Според него държавата трябва да организира курсове за кандидатите за директори..

публикувано на 29.09.24 в 13:29
Разрушени сгради в квартал Харет Хрейк в южните предградия на Бейрут, след израелски военни удари, Ливан, 29 септември 2024 г.

От Израел съобщиха, че при въздушен удар са убили Набил Каук от ръководството на "Хизбула"

Израелската армия съобщи, че в събота е убила още един високопоставен представител на ливанската шиитска групировка "Хизбула" при въздушен удар, предаде Асошиейтед прес. Става въпрос за Набил Каук - заместник-ръководител на Централния съвет на "Хизбула" .  За момента няма коментар от страна на шиитската групировка във връзка с това съобщение на..

публикувано на 29.09.24 в 13:22
Снимката е илюстративна, архив.

Пожар изпепели вила и пчелни кошери в монтанско село

Пожар изпепели вила и пчелни кошери в землището на село Драганица, община Вършец. Няма пострадали хора, уточняват от пресслужбата на полицията в Монтана. Сигналът е подаден вчера малко след 14 часа. На място са изпратени екипи от пожарните служби във Вършец и Берковица, и сектор СОД Монтана. Огънят е пламнал в сухи треви и храсти. Унищожени..

публикувано на 29.09.24 в 13:07

МВнР: Пътуванията до Държавата Израел и пребиваването там - единствено при неотложност

Пътуванията до Държавата Израел и пребиваването в страната следва да бъдат предприемани единствено при случаи на неотложност. Това съветва Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница. Всички граждани, пристигащи и напускащи Държавата Израел чрез летище "Бен Гурион", следва да се информират предварително чрез своята авиокомпания..

публикувано на 29.09.24 в 13:07
Протест срещу ударите на Израел в Ливан и войната в Газа пред израелското посолство в Атина, 27 септември 2024 г.

Ливанци търсят убежище в Гърция, Атина иска помощ от ЕС

Гърция очаква рязко засилване на мигрантския натиск в резултат на събитията в Близкия изток. Атина търси спешна помощ от Евросъюза. Атина вече приема ливански граждани, пристигащи засега с редовни полети от Бейрут. На летището те благодариха пред медиите за оказаната помощ и разказаха за ситуацията в Ливан. Гръцкият министър по..

публикувано на 29.09.24 в 12:55