Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинчанин взе академичната награда „Трети март“ на Община Велико Търново

Красимир Йорданов
Снимка: Здравка Маслянкова

Бъдещ офицер в пехотата е тазгодишният носител на академичната награда „Трети март“ на Община Велико Търново, която се връчва на най-изявения курсант от Националния военен университет „Васил Левски“. Призът е парична премия от 5000 евро и негов носител е видинчанинът Красимир Йорданов. Курсантът завършва в специалността „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“ с отличен успех.

Община Велико Търново учреди академичната награда „Трети март“ за най-изявения курсант, завършващ Националния военен университет „Васил Левски“, през 2008-а година. Тя се връчва на общоградско тържество на националния празник. До сега нейни носители са били пет жени и десет мъже курсанти. По предложение на Академичния съвет на военния университет и след решение на Великотърновския общински съвет тазгодишният, 16-и, носител на академичната награда, която е статуетка и парична премия от пет хиляди евро, е пехотинецът от Видин Красимир Мартинов Йорданов. Той е трето поколение офицер в семейството след дядо си и вуйчо си:

Бях насочен от моя дядо, който също е бил възпитаник на Националния военен университет и по стечение на обстоятелствата имах късмета и възможността да бъда в „Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво“, специализация „Мото-пехотни и танкови войски“. Като за начало ми даде основата и надявам се, че тя ще бъде достатъчна, вливайки се като офицер в редиците на българската армия, да мога да върша моите задължения“, каза Красимир Йорданов.

Пехотата е царицата на боя, подчерта той.

"Тя първа влиза в боя. Ако няма пехота - няма армия. Готов съм за бой“. 

Хората, когато се подготвят за офицери, не се подготвят да бъдат професионалисти в гражданската или във военната си специалност, ние се учим на патриотизъм, въпреки че това не се учи, то ти е ДНК програмирано, патриотизмът се чувства изначално, споделя бъдещият пехотинец и отличник на Националния военен университет „Васил Левски“. Старшина Красимир Йорданов е преминал и обучения в чужбина по програмата „Еразъм +“:

„Имам три мобилности в чужбина - в Полша, в Унгария и в Словакия. Със сигурност искам да служа в България, защото България е моята страна, искам да служа на нея".

Българските офицери продължават да са хора на честта, както са били и преди 100 години, споделя курсантът Красимир Йорданов. Видинчанинът признава, че е изненадан от честта да е тазгодишният носител на академичната награда „3 март“ и получава премията от пет хиляди евро:

Тази парична награда ще я използвам първо, за да мога да продължа своето образование. Със сигурност ще покача своята квалификация и най-вероятно магистър именно в Националния военен университет. И искам да подаря една скромна почивка на най-скъпите ми поддръжници в този живот - моят дядо и моята баба".

Според него пандемията се е отразила на подготовката на студентите.

"Определено е трудно, но благодарение на усилията на всички нас, моите колеги и преподаватели, всичко е осъществимо тук в НВУ. Трудностите, които срещнах са с практическите занятия. Изключително трудно е нещо подобно да бъде организирано".

Всеки ден да си доказваме, че можем повече, е веруюто на бъдещият офицер Красимир Йорданов.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09
Венета Велева

Венета Велева - гост в "Горещи сърца": Аз съм един щастлив търсач на красота

В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.  Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.  Венета работи в областта на художествената керамика..

публикувано на 29.09.24 в 10:00
Даниел Атанасов

Даниел Атанасов - един от най-големите дарители на българско училище в Чикаго

Даниел Атанасов е дарил около 23 хил. долара на най-голямото българско училище в Чикаго , а транспортната компания, на която са съсобственици с Петър Недев е една от най-честите спонсори на много български събития. Той е гост в рубриката на БНР "Америка - илюзии и реалности". Някога малкият Дани мечтае да стане космонавт и още..

публикувано на 24.09.24 в 09:27