Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тихомир Тошев, кредитен консултант: Не погасявайте стари кредити с нови

Над 100 хиляди са исканията за отсрочване на задълженията, подадени от домакинствата

Снимка: архив

Все по-уверено се приближаваме към вдигането на мораториума на банките към длъжниците им. Какво ще се случи с хората, които са изгубили работата си, но пък дължат пари - това ще стане ясно в края на март.

По данни на БНБ над 100 хиляди са исканията за отсрочване на задълженията, подадени от домакинствата към банките, като одобрените са над 82 хиляди, а общата стойност на одобрените за частен мораториум задължения са над 1,8 милиарда лева.

Канторите на частните съдебни изпълнители не са затваряли по време на пандемията.

"Какво точно ще се случи, след като отпадне мораториумът на банките, е трудно да се прогнозира", каза в предаването "Преди всички" Иван Хаджииванов, заместник-председател на Съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители:

"Камарата излезе с предложение преди да се наложи извънредното положение да се ограничат изпълнителните действия срещу длъжниците, за да може да се преживее по-лесно пандемията, след това със Закона за извънредното положение се ограничи образуването на нови изпълнителни дела, на налагане на запори, възбрани на имоти, описи, публични продажби, което пък доведе до спадане на приходите на частните съдебни изпълнители за 2020 година към държавния бюджет и взискателите. След преминаване на извънредното положение нещата се раздвижиха, като банките не могат да след извънредното положение и да оставят необслужените кретити, това е до март, както се очаква", посочи още Хаджииванов.

"Хората, които не са успели да се организират и да подобрят финансовата си дисциплина, ще станат изискуеми кредитите им. Предложихме да има възможност, преди да се правят изпълнителни дела, да могат длъжниците да продават свободно чрез нас, защото това ще е много по-евтино и по-бързо, от образуването на изпълнителните дела", коментира експертът.

По думите вече текат много продажби по Черноморието на апартаменти, които се изкупуват от руски граждани.

"Одобрените отсрочени кредити на домакинства към банките в размер на 1,8 милиарда лева са на фона на общи задължения в размер на малко над 25 млрд. лв. кредити на домакинствата, тоест отсрочените са под 10%", коментира темата в "Преди всички" и кредитният консултант Тихомир Тошев:
"Така че у нас, въпреки тежката криза се вижда, че България е с най-малък ръст на безработицата в сравнение с другите европейски страни, дори при най-ударените сектори. Защото там хората се преквалифицираха.

Тихомир Тошев                          Снимка: Ани Петрова

Но моите очаквания са след края на мораториума част от клиентите да се не успеят да се справят със ситуацията. Те ще трябва да търсят други решения, такива решения ще има.

Моят съвет е в такива случаи, длъжниците да се свържат с банката и да обяснят, че не могат да могат от април да обслужват кредитите си. Оттук насетне банката и клиентът решават индивидуално за всеки един случай какви инструменти да се ползват - разсрочване на кредита, рефинансиране, нов гратисен период, но не и чрез нов безлихвен кредит чрез Българската банка за развитие за физическите лица - това ще е грешка - чрез нов кредит да се погасяват други кредити", заяви още Тошев.

По думите му хората не трябва да седят и да чакат, за да не отидат на съдия изпълнител. Той не очаква удължаване на мораториума.

Още по темата слушайте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28