Данните от 2017 г. показват, че годишно у нас се отделят 4,2% от брутния вътрешен продукт за здравеопазване при средно 8% за останалите страни от ЕС.
Със сегашните темпове на инвестиции в здравеопазването у нас ще са необходими 50 години, за да достигнем петте най-развити държави от Европейския съюз. Това съобщиха от Инициативата „Заедно за повече здраве“, в която влизат представители на Българския лекарски съюз, Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители и Българския фармацевтичен съюз.
От 1960 г. до днес сме увеличили продължителността на живота си, но все още изоставаме в сравнение с петте най-развити държави от Европейския съюз. Със сегашните темпове ще са нужни 38 години, за да достигнем средната продължителност на живота в големите европейски държави, която е 82 години, съобщи председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров. Най-много доплащаме и за лекарства - 37% срещу 5 на сто в сравнение със страните от ЕС. Според проучване, проведено от Агенция "Тренд", 73% от българите смятат, че има необходимост от допълнителни инвестиции в здравеопазването. Лошият контрол е най-големият проблем, според анкетираните. Българите очакват да чуят и какво ще направят политиците в сферата на здравеопазването. Инвестициите могат да осигурят по-добро бъдеще и здраве на нацията, категоричен е д-р Иван Маджаров:
"Факт е, че при нас има най-големи трудности, но това трябва да бъде стимул за тези, които ни управляват, да отделят особено внимание на здравеопазването, за да осигурят това ускорено развитие. Инвестициите в здравеопазването са нещо, което осигурява промени, осигурява по-добро бъдеще и по-добро здраве на нацията, но след 5-10 години. Те не се случват веднага“.
За периода от 2015 до 2018 година, пациентите в 5-те най-развити държави от Европейския съюз са имали достъп до над два пъти повече иновативни терапии от тези в България. Изследването сочи още, че българите са първенци и по предотвратима смърт. Данните от 2017 г. показват, че годишно у нас се отделят 4,2% от БВП за здравеопазване, при 8% за останалите страни от Европейския съюз, посочи директорът на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България Деян Денев:
"Това означава ли, че в България по-малко средства държавата отделя за здравеопазване? Безспорно означава. Второто нещо, което означава е, че ние като българи плащаме от джоба си за здравни услуги, за лекарства повече, отколкото европейците, което се отразява на тези, които трудно могат да си го позволят".
България изостава и по отношение на ниските публични разходи за лекарствени продукти, съобщи председателят на Българския фармацевтичен съюз проф. Асена Сербезова:
"Българите са принудени да доплащат най-много за лекарствени продукти. В България се доплаща до 37% за лекарства, докато в петте най-големи държави (в ЕС – бел. ред.) този процент е 5%".
Според съсловните и браншови организации в сектора са необходими по-ефективни инвестиции, които да се отразят на подобряването на здравните показатели на обществото. Консенсусът ще бъде изпратен до всички политически сили, които се очаква да влязат в следващия парламент.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.
Не изключвам Бойко Борисов да конструира друго мнозинство. Той удобно изчаква, защото е предвидил нещата и в правилния момент ще генерира новина и ще покаже, че той налага дневния ред. И за да не се стига до там, ПП-ДБ трябва да мислят няколко хора напред, защото всичко това следва политическа логика. Това прогнозира в интервю пред..
В Ирландия днес се провеждат парламентарни избори, които ще определят политическия пейзаж в страната за следващите пет години, предаде ДПА. Резултатите от анкетите сочат, че трите най-големи партии са на косъм от победата, като един от политическите лидери определи надпреварата като "твърде близка". Според последното проучване на агенция..
България ще бъде домакин на международна авиационна конференция, организирана от оператора на летище София СОФ-Кънект. Форумът събира над 200 лидери в индустрията, изпълнителни директори и експерти и ще бъде открит от служебния министър на транспорта Красимира Стоянова. Сред основните теми са предизвикателствата в авиационния сектор,..
В Италия се провежда национална осемчасова стачка. Тя е насочена срещу бюджетния план на правителството и е организирана от най-големите синдикати - Генералната конфедерация на труда и Италианския съюз на труда. Участващите сектори в стачката са публични и частни от здравеопазването до транспорта и училищата, от фабриките до пощите,..
Изтребители на военновъздушните сили на Южна Корея са вдигнати във въздуха в тактическа маневра, след като 11 китайски и руски бойни самолети са преминали през опознавателната зона за въздушна отбрана, но не са навлези в корейското въздушно пространство, съобщи агенция Йонхап. Китай и Русия провеждат стратегически въздушен патрул в Японско..
Днес е възможно да има отрезвяване и преосмисляне на вчерашните изявления на ПП-ДБ . Тези изявления вероятно са пожелателни, още повече че повече от половината парламентарна група се обяви против подобно изключване. Това каза пред БНР адвокат Петър Славов, бивш депутат от гражданската квота на Реформаторския блок, за изключването на Даниел Лорер и..
Хиляди грузинци излязоха на протести снощи, след като управляващата партия "Грузинска мечта" обяви, че през следващите четири години няма да води преговори за присъединяване към Европейския съюз и няма да приема европейски фондове до края на 2028 година. В столицата Тбилиси се стигна и до сблъсъци с полицията. Към протеста в Тбилиси се..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...