Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Исторически обекти в Плевен пазят свидетелства за Руско-турската освободителна война

Панорама плевенска епопея 1877
Снимка: Латинка Светозарова

Името на Плевен става световноизвестно по време на Руско-турската освободителна война 1877-1878 година. Петмесечните боеве за освобождението му през 1877 г. са едни от най-забележителните страници в многовековната история на града. Те са и едни от най-значителните събития в Освободителната война - по своята продължителност, по броя на участващите в тях войски, по дадените жертви, и най-вече - по своята решаваща роля за хода и изхода на войната.

Малко градове имат толкова славна история като Плевен и днес тя се опазва в Регионалния военноисторически музей, а единствената Панорама плевенска епопея 1877 е един от най-посещаваните историко-художествени монументи.

"Нашата панорама е по-оригинална от другите в света. Всичко е едно към едно на самото бойно поле. Ще видят Плевен, който тогава е по-голям от София - 17 хиляди население, докато София няма и 11 хиляди. 10 хиляди християни и 7 хиляди мюсюлмани. Ще видят Гривица, където са румънските войски - 35 хилядна армия", каза Валери Какачев, екскурзовод в Панорама плевенска епопея 1877.

"Мерките, които хората трябва да знаят са тези, които трябва всички да спазваме и които са определени от Министерството на здравеопазването - спазване на дистанция, задължително посещение с маски в затворено помещение, да не се събират на големи групи, затова сме направили график да се влиза на по-малки групи. Не създава проблем, хората разбират каква е ситуацията", каза Емилия Зорнишка, директор на Панорама плевенска епопея 1877.

По повод 3 март в къщата-музей "Цар Освободител Александър II" е подредена изложба по проект уникални реликви от Възраждането и Националното освобождение с експонати от фонда на Регионалния военноисторически музей.

"Основен акцент в изложбата са кремъчните и капсулни пистолети. Те представят бунтовните времена, поколения българи използват тези пистолети - хайдути, четници, въстаници. Интересното за тях е, че имат богата украса и носят типичните белези на ориенталските образци. Въпреки ограниченията на османската власт в българските земи се оформят няколко оръжейни центрове, водещо място заема Сливен. Габрово също е конкурент - там се произвеждат и пистолети, пистолети се произвеждат, кремъчни и капсулни пушки в София, Враца, като оръжейните работилници имат задължението да произвеждат определен брой оръжия за нуждите на Османската империя", каза Галин Димитров, уредник в Регионалния военноисторически музей.

Един от интересните експонати в музея е оригиналната униформа на император Александър II. Продължават и виртуалните екскурзии в панорамата за деца от българските неделни училища в различни градове на Испания, Италия, Кралство Мароко, Англия, Гърция. Те се организират за първи път, след като в Общината пристигнаха десетки писма от наши сънародници с желание да посетят на Националния празник - Трети март Панорама плевенска епопея, макар и онлайн.

"Това ще бъде едно общуване за нашата история, за нашето Освобождение. И от предварителните разговори с учителите от българските училища сме изяснили, че децата не трябва да имат никакво притеснение, могат да прекъсват екскурзовода, могат да задават въпроси. Плевен ще допринесе макар и малко с тези виртуални екскурзии да посрещнат достойно Националния празник на България", каза Стефка Григорова, директор на Дирекция "Хуманитарни дейности" в Община Плевен. 

Плевенчани положиха цветя пред Вечния огън в Параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец” в знак на признателност към паметта на загиналите за Освобождението на Плевен и България опълченци и войни от многонационалната руска армия.

Целия репортаж можете да чуете от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест в "Малинова долина" срещу презастрояването на столичния квартал

Жители на столичния квартал "Малинова долина" се събраха тази вечер в знак на недоволство срещу презастрояването на квартала. Хората настояват за контрол от страна на Столична община на строителството. Калин Лиловски е един от протестиращите. "Квартал Малинова долина" е най-голямата строителна площадка в България и на Балканите. И тук няма..

публикувано на 06.02.25 в 18:47

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност

Комисията по електронно управление прие на първо четене промените в Закона за киберсигурност. Те въвеждат европейската директива, известна като МИС-2. Комисията прие текстовете на първо четене с уговорката, че по пътя им през пленарната зала и през двете четения, ще има уточнения на споделени резерви. Държавата не би трябвало да задължава..

публикувано на 06.02.25 в 18:27

Институцията на омбудсмана против орязването на 30 000 души от социалната услуга "Грижа в дома"

От институцията на омбудсмана се обявиха против орязването на 30 000 души от социалната услуга  "Грижа в дома". Тя предоставя патронажна подкрепа  на уязвими хора, хора с увреждания и възрастни  в невъзможност за самообслужване под формата на  здравно-социални услуги и психологическа подкрепа по домовете, доставка на храни, заплащане на битови сметки и..

публикувано на 06.02.25 в 18:14
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп потвърди плановете си за Ивицата Газа

Американският президент Доналд Тръмп потвърди плановете си за Ивицата Газа, въпреки че от Белия дом се опитаха да успокоят американските съюзници в Близкия изток и Европа след неговите шокиращи намерения Съединените щати да поемат контрола върху палестинския анклав.  В същото време израелският министър на отбраната Израел Кац нареди на армията да..

публикувано на 06.02.25 в 17:54
Франсоа Байру

Край на кризата с бюджета във Франция

Френският Сенат одобри оспорвания проектозакон за бюджета за 2025 г., който беше хвърлил страната в политически хаос. Вчера долната камара на парламента не прие вота на недоверие, който крайната левица внесе срещу правителството на Франсоа Байру заради същия текст. Френският парламент прие окончателно бюджета за 2025 г. Най-после зелена..

публикувано на 06.02.25 в 17:52

"Гренфел Тауър" в Лондон трябва да бъде разрушена

Британският вицепремиер Анджела Рейнър информира роднини и оцелели от пожара в "Гренфел Тауър" в Лондон, че сградата трябва да бъде разрушена. При пожара през 2017 година загинаха 72 души. Група на опечалените семейства обаче изрази несъгласие и настоя сградата да остане непокътната, докато се води разследване за пропуските, довели до пожара...

публикувано на 06.02.25 в 17:46
Полицейска лента над скалите в село Иа на вулканичната калдера на Санторини, Гърция, 5 февруари 2025 г.

Гръцките сеизмолози разглеждат три възможни сценария за развитието на ситуацията на Санторини

Сеизмолозите в Гърция разглеждат три възможни сценария за развитието на сеизмичната активност на остров Санторини. Първият е да продължат трусовете с досегашния магнитуд за още няколко седмици. Предполагат също, че основният трус може да е около 5,5 по Рихтер, който няма да предизвика големи щети, а и няма да има жертви.  Сеизмолози очакват..

публикувано на 06.02.25 в 17:43