Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политическите кампании онлайн - тролене без позитивни послания на микро ниво

Снимка: pixabay

Онлайн комуникационните канали са ефективни само тогава, когато се използват постоянно, а не кампанийно, както се случва при повечето български партии. Това каза пред БНР Калин Василев от Агенцията за управление на онлайн репутация и дигитален маркетинг. Според него политическите формации правят две основни грешки в използването на онлайн комуникацията - първата е, че активират места в дигиталното пространство непосредствено преди самите избори.

„Стартирайки кампанията, аз не мога да видя днес нито една програма на нито една политическа формация за предстоящите избори.“

Сайтовете на политическите формации целогодишно се използват за препечатване на публикации, без да се създава съдържание, което да даде допълнителна стойност на гражданите и да информират за определени позиции на микро ниво, отбеляза Василев в предаването "Преди всички".

Използвайки социалните мрежи, партиите имат възможност да таргетират и да достигнат своите избиратели на най-ниско ниво, ако говорим за географско позициониране, посочи Калин Василев.

Моделирането на политическите послания трябва да бъде пречупено през призмата на по-малки, микро групи – квартал, малко населено място, дори село, за да можеш да достигнеш до тези твои избиратели.“

„Вторият генерален проблем, който те пренебрегват, е липсата на цялостен медиен мониторинг – кой, къде и какво говори.“

Формирането на политическа кампания в социалните мрежи в момента се свежда до използването на вътрешни ресурси. Така под формата на тролене се води основно негативна кампания срещу опонентите, изтъкна Калин Василев. За изминалите няколко кампании той не регистрира „нищо смислено и нищо позитивно, което да правят политиците“ в онлайн пространството.

Тяхната кампания се свежда до това да участват под коментари на опозиционните представители с фалшиви профили, под някакви картинки, които съдържат в себе си осмиващи послания или осмиващи реплики, извадени от контекста на техните опозиционери, но не и да мислят нещо позитивно, което ще даде добавена стойност на техните избиратели.“

Социалните мрежи тръгнаха да налагат по-стриктна регулация и да бъдат по-внимателни при използването им за политически кампании. Донякъде българските политически формации са запознати с тези регулации, но в друга част използват способите за избягване на явни послания, каза още в анализа си Калин Василев.

Българските политици започват да се пооглеждат и да проглеждат за използването на тип услуги, познати като социален инженеринг, допълни той.  

„Или как най-правилно да структурираме своите послания към гражданите, имащи определени виждания и нагласи, които да бъдат базирани на информацията, която самите хора споделят в социалните мрежи. Може би ако политическите партии в България използват подобен тип услуги, осланят кампанията си на подобни инструменти, биха пожънали много голям успех.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04
Желяз Турлаков

Желяз Турлаков: Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица

Фентанил може да бъде поръчан през интернет така, както си поръчвате пица. Това обясни пред БНР психотерапевтът Желяз Турлаков. "Използва се при примесите на новите вещества. Идва основно от Китай".  Турлаков посочи, че приветства инициативата на Доналд Тръмп за налагане на тежки мита на Мексико, Канада и Китай заради трафика на фентанил...

публикувано на 04.02.25 в 09:49

Защо държавата да (не) финансира обучение на българи зад граница?

Има ли шанс българи да получат държавно финансиране за обучение в чужбина? Темата повдига 12-окласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов, носител и на отличието "Джон Атанасов", който не крие недоволството си от липсата на възможност държавата да помогне с финансиране, за да отиде той като студент в чужбина...

публикувано на 03.02.25 в 11:07