Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Влогърът Даниел Богдански докосна хиляди хора по света с кратките си филми за България

Даниел Богдански
Снимка: личен архив

Влогърът Даниел Богдански докосна хиляди хора по света с кратките си филми, посветени на България.
Той започва да прави филми за България още като ученик. В канала му в интернет, носещ неговото име, той събира хиляди българи от цял свят, които разплаква, усмихва, замисля - с една дума - вълнува. Даниел Богдански е от Карлово, завършва средното си образование в Сопот, а след това учи няколко години в Нидерландия. Във видеата му може да разберете повече и за интересните му пътувания, както и какво знаят чужденците за нашата държава. За филмите си получава престижната ежегодна награда на комитет „Васил Левски“ в Карлово за 2016.

"Бях провокиран и от моите преподаватели в професионалната гимназия "Генерал Владимир Заимов" в Сопот, където завърших средното си образование, от учителите ми по литература, по философия, по история. По някакъв начин съм бил провокиран от тях  да мисля по определени теми, да участвам в някои конкурси. Заедно с моя преподавател по литература Христина Томова сме правили няколко проекти, някои филми - за Дъбенското съкровище, още в училище", каза в предаването "Нощен хоризонт" Даниел Богдански.

Той е автор на филма "Българският път". Преди години Даниел Богдански написал есе на тема "Българският път - потенциал, проблеми и перспективи" за конкурс на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Той решил да запише есето си на мобилния телефон и след това монтирал записа като използвал кадри от интернет.

"Напълно непланирано стана цял филм. Чудех се дали да го пусна".

След като публикувал филма в интернет за един ден е бил изгледан от 100 хиляди души. Филмът е направен в края на 2015, началото на 2016 година и в него Даниел Богдански задава въпроса - "Ти какво направи за България":

"Аз толкова обичам България, че тук за мен, колкото и минуси да има, плюсовете винаги са повече и се опитвам да гледам повече положителните неща и това да ме води напред. Винаги има лоши, негативни неща, но винаги има позитивни и красиви неща и се опитвам да виждам повече доброто, красивото и да го показвам и на моята аудитория". 

За обучението си в университет в Нидерландия коментира:

"Аз никога през тези 4 години, в които съм бил там, не съм се почувствал дискриминиран или поставен на друго ниво от другите заради това, че съм от друга държава или че съм българин".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30