Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложбата “Срещи в Париж" - за пътуването на български художници до френската столица

Париж, 1933 г. – втората от ляво на дясно е Васка Емануилова
Снимка: „Васка Емануилова"

„Срещи в Париж“ е озаглавена експозицията, подредена в галерия „Васка Емануилова“ в София, която е филиал на Софийска градска художествена галерия и в която са подредени платната.
Жена в черно, Георги Попов (Джон)
Изложбата “Срещи в Париж” представя пътуване на група български художници до френската столица, която за тях е въплъщение на европейската модерност в онези години. През лятото на 1939 г. сред “пътешествениците” се оказва и Васка Емануилова, за която това е първото и последното напускане на родината. Видяното в Париж ще окаже огромно влияние върху развитието ѝ като художник.

Заедно с Ненко Балкански, Иван Фунев, Илия Бешков, Ангел Вълчанов, Асен Разцветников и Васил Гачев тя посещава музеи, катедрали, архитектурни паметници във френската столица, а в неделните екскурзии разглежда замъците по поречието на най-голямата река във Франция Лоа̀ра, общува с отдавна живеещите в страната Георги Бакърджиев, Георги Попов (Джон) и Жорж Папазов. Малко преди немската окупация на Париж Васка Емануилова се връща в България и от този момент е най-известната и продуктивна българска жена скулптор, разказа Галина Декова - уредник в галерия „Васка Емануилова“: 

"Това е един монографичен музей за българската скулптурка Васка Емануилова, която е живяла между 1905 и 1985 и това е един от малкото подобни музеи в България. В момента можете да видите изложба, която е посветена на посещението на Васка Емануилова в Париж. Васка Емануилова напуска България само един-единствен път и прекарва няколко месеца в Париж през 1939 година. Историята на нейното заминаване е интересна, защото тя прави портрет на съпругата на секретаря на френската легация през 1936 година, сприятелява се със семейството му и те ѝ осигуряват престоя в Париж, който се оказва за нея решаващ, тъй като тя има възможност да види музеи там, да се срещне с други българи, които пребивават там, да разшири кръгозора си, да попълни знанията си за световното изкуство".

Освен творби на Васка Емануилова в изложбата са включени 44 произведения, свързани с парижкия дух – на Ненко Балкански, Илия Бешков, Георги Попов (Джон), Донка Константинова. Експозицията се осъществява в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и Френския институт в България и с подкрепата на художествените галерии в Габрово, Сливен и Казанлък, както и частни колекции. 

„Срещи в Париж“ може да разгледате в галерия „Васка Емануилова“ на столичния булевард „Янко Сакъзов“ 15 до 11 април. 


Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37