"Covid ситуацията в Швейцария бавно се подобрява , броят на случаите намалява. Това, разбира се, не означава, че не трябва да бъдем внимателни и не трябва да се пазим. Но въпреки това правителството ни се опитва прогресивно да облекчава мерките", каза в специално интервю за БНР Нейно превъзходителство Мюриел Берсе Коен, посланик на Швейцария в България.
"От 1 март отвориха врати отново магазините, които не продават стоки от първа необходимост, също и музеите, както и спортните съоръжения. Туристическият сектор бе ударен, защото повечето туристи идват от чужбина. В момента повечето туристи са швейцарци и ски курортите се опитват да оцелеят благодарение на тях. Надявам се, че положителната тенденция ще продължи и по-късно ще можем да отворим отново ресторантите, които все още не работят", коментира в "Хоризонт до обед" Мюриел Берсе Коен.
Тя допълни:
"Ваксинацията, разбира се, е важна тема. В момента ваксинираме приоритетно хората в риск. Както в почти всички страни, ваксините пристигат бавно. Но това все пак се случва. Надяваме се до лятото голям брой граждани на Швейцария да бъдат ваксинирани. Препаратите, които се използват у нас, са тези на „Пфайзер/Байонтех“ и „Модерна“.
Швейцария не е член на Европейския съюз и има собствена агенция за одобрение на лекарства. Тя се казва SwissMedic и е одобрила тези два препарата. Все още не е дала зелена светлина за ваксината на "АстраЗенека", защото е нужно да бъде осигурена повече информация от производителя. Одобрение чака и ваксината на „Джонсън и Джонсън“.
На въпроса как би оценила противоепидемичните мерки в България, посланикът на Швейцария заяви:
"За нас спазването на мерките е приоритет. В посолството на Швейцария ги спазваме стриктно. Във всички държави трябва да се наблюдава развитието на ситуацията с кризата, както и дали хората спазват рестрикциите. Ситуацията може да се развива различно - случаите да се увеличават или да намаляват. Със сигурност за всички е важен ефектът от кризата. Той може да е не само здравен, но и икономически, и социален. Можем да видим, че в много страни, в това число и в Швейцария, хората и специално младите, но и по-възрастните, са уморени от подлагането им на толкова ограничения на живота им. Така че всички правителства не бива да пренебрегват този фактор.
От юни 2019 г. българските граждани имат право да работят в Швейцария. На въпрос в кои сектори са най - често заетите българи Мюриел Берсе Коен пояси:
"Всъщност правото за придвижване и свободен достъп до пазара на труда за българи съществува от 2017 г. Както знаете през 2019 г. в сила влезе „предпазна клауза“, която временно го лимитира. След като беше премахната, това доведе до увеличаване с 5% на броя на постоянно работещите в Швейцария българи. Те са заети в различни сектори. Не може да се каже, че преобладават в някой от тях. Има високо квалифицирани и такива с по-ниска квалификация. Както казахте и вие - броят им не е толкова голям. Не разполагам с точна цифра."
"Трябва да ви призная, че знаех много малко за България преди да дойда тук. Всъщност България не е толкова добре позната в Швейцария. Сега мога да кажа, че познавам страната ви по-добре", каза още посланикът на Швейцария.
"Първото нещо, което ме впечатли много, е онова място в центъра на София, където можеш да видиш едновременно - православна църква, джамия, синагога и католически храм. Наблизо са Президентството и Народното събрание. Според мен това е богатство. Страната е на място, на което са съчетани толкова различни влияния, които са се натрупвали по време на богатата й история - българите трябва да бъдат горди с нея.
Да, знам историческия контекст на израза, че "България е Швейцария на Балканите". България и Швейцария имат много общо. Привързани сме към природата и я обичаме. Особено планините. На въпроса ви - Мисля, че България трябва да стане най-добрата възможна България, а не най-добрата Швейцария, за своите собствени граждани. Убедена съм, че България има много предимства, за да бъде в предните редици на IT сектора, например", каза още посланика на Швейцария в България.
Трудно е да сравня София с градовете в Швейцария, защото при нас повечето градове са малки. Нямаме такъв голям град като София, дори столицата ни е малък град в сравнение с нея. София е чаровен град, особено централната част. Много ми харесва, че градът е зелен - има много паркове, дървета.
На въпроса, че в Швейцария жените имат право да гласуват от 1971 г., а в България това се е случило 33 години по-рано - през 1938 г., дори частично да е дадено това право, посланик Мюриел Берсе Коен обясни:
"Това е така заради швейцарската система. При нея швейцарските граждани трябва да гласуват, за да бъде решено дали жените да имат право да упражняват своя вот и дали да бъдат избирани. Когато казвам швейцарски граждани преди 1971 г., имам предвид само мъжете. Така че в Швейцария мъжете е трябвало да гласуват, за да може жените да имат избирателни права - да гласуват и да бъдат избирани. Това отнема време. Но на местно ниво, жените вече са имали право да гласуват и да бъдат избирани в някои кантони. Онова решение е за правото да гласуват на национално ниво".
Още по темата в звуковия файл.
Гост в рубриката „Горещо сърце“ е пазарджишкият художник Константин Анастасов. Неговото много спектърно творчество провокира различна публика, включително и детската, която го дарява с много емоции и непринуденост. Константин Анастасов е носител на таз годишната национална награда на СБХ в раздел карикатура. Той е автор на много творчески и..
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...