Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мюриел Берсе Коен: България да стане най-добрата за своите граждани, а не най-добрата Швейцария

Н. пр. Мюриел Берсе Коен, посланик на Швейцария в България
Снимка: Посолство на Швейцария

"Covid ситуацията в Швейцария бавно се подобрява , броят на случаите намалява. Това, разбира се, не означава, че не трябва да бъдем внимателни и не трябва да се пазим. Но въпреки това правителството ни се опитва прогресивно да облекчава мерките", каза в специално интервю за БНР Нейно превъзходителство Мюриел Берсе Коен, посланик на Швейцария в България.

"От 1 март отвориха врати отново магазините, които не продават стоки от първа необходимост, също и музеите, както и спортните съоръжения. Туристическият сектор бе ударен, защото повечето туристи идват от чужбина. В момента повечето туристи са швейцарци и ски курортите се опитват да оцелеят благодарение на тях. Надявам се, че положителната тенденция ще продължи и по-късно ще можем да отворим отново ресторантите, които все още не работят", коментира в "Хоризонт до обед" Мюриел Берсе Коен.

Тя допълни:

"Ваксинацията, разбира се, е важна тема. В момента ваксинираме приоритетно хората в риск. Както в почти всички страни, ваксините пристигат бавно. Но това все пак се случва. Надяваме се до лятото голям брой граждани на Швейцария да бъдат ваксинирани. Препаратите, които се използват у нас, са тези на „Пфайзер/Байонтех“ и „Модерна“.

Швейцария не е член на Европейския съюз и има собствена агенция за одобрение на лекарства. Тя се казва SwissMedic и е одобрила тези два препарата. Все още не е дала зелена светлина за ваксината на "АстраЗенека", защото е нужно да бъде осигурена повече информация от производителя. Одобрение чака и ваксината на „Джонсън и Джонсън“.

На въпроса как би оценила противоепидемичните мерки в България, посланикът на Швейцария заяви:

"За нас спазването на мерките е приоритет. В посолството на Швейцария ги спазваме стриктно. Във всички държави трябва да се наблюдава развитието на ситуацията с кризата, както и дали хората спазват рестрикциите. Ситуацията може да се развива различно - случаите да се увеличават или да намаляват. Със сигурност за всички е важен ефектът от кризата. Той може да е не само здравен, но и икономически, и социален. Можем да видим, че в много страни, в това число и в Швейцария, хората и специално младите, но и по-възрастните, са уморени от подлагането им на толкова ограничения на живота им. Така че всички правителства не бива да пренебрегват този фактор.  

От юни 2019 г. българските граждани имат право да работят в Швейцария. На въпрос в кои сектори са най - често заетите българи Мюриел Берсе Коен пояси:

"Всъщност правото за придвижване и свободен достъп до пазара на труда за българи съществува от 2017 г. Както знаете през 2019 г. в сила влезе „предпазна клауза“, която временно го лимитира. След като беше премахната, това доведе до увеличаване с 5% на броя на постоянно работещите в Швейцария българи. Те са заети в различни сектори. Не може да се каже, че преобладават в някой от тях. Има високо квалифицирани и такива с по-ниска квалификация. Както казахте и вие - броят им не е толкова голям. Не разполагам с точна цифра."

посолство на Швейцария в България

"Трябва да ви призная, че знаех много малко за България преди да дойда тук. Всъщност България не е толкова добре позната в Швейцария. Сега мога да кажа, че познавам страната ви по-добре", каза още посланикът на Швейцария.

"Първото нещо, което ме впечатли много, е онова място в центъра на София, където можеш да видиш едновременно - православна църква, джамия, синагога и католически храм. Наблизо са Президентството и Народното събрание. Според мен това е богатство. Страната е на място, на което са съчетани толкова различни влияния, които са се натрупвали по време на богатата й история - българите трябва да бъдат горди с нея.  

Да, знам историческия контекст на израза, че "България е Швейцария на Балканите". България и Швейцария имат много общо. Привързани сме към природата и я обичаме. Особено планините. На въпроса ви - Мисля, че България трябва да стане най-добрата възможна България, а не най-добрата Швейцария, за своите собствени граждани. Убедена съм, че България има много предимства, за да бъде в предните редици на IT сектора, например", каза още посланика на Швейцария в България. 

Трудно е да сравня София с градовете в Швейцария, защото при нас повечето градове са малки. Нямаме такъв голям град като София, дори столицата ни е малък град в сравнение с нея. София е чаровен град, особено централната част. Много ми харесва, че градът е зелен - има много паркове, дървета.

На въпроса, че в Швейцария жените имат право да гласуват от 1971 г., а в България това се е случило 33 години по-рано - през 1938 г., дори частично да е дадено това право, посланик Мюриел Берсе Коен обясни:

"Това е така заради швейцарската система. При нея швейцарските граждани трябва да гласуват, за да бъде решено дали жените да имат право да упражняват своя вот и дали да бъдат избирани. Когато казвам швейцарски граждани преди 1971 г., имам предвид само мъжете. Така че в Швейцария мъжете е трябвало да гласуват, за да може жените да имат избирателни права - да гласуват и да бъдат избирани. Това отнема време. Но на местно ниво, жените вече са имали право да гласуват и да бъдат избирани в някои кантони. Онова решение е за правото да гласуват на национално ниво".

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата й, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57