"Посещението в Ирак на папа Франциск е и религиозно, и политическо". Това коментира журналистът Мохамед Халаф във връзка с първото посещение в Ирак на главата на Римокатолическата църква.
Той обясни, че по време на окупацията на "Ислямска държава" на град Мусул, християните там са били отчаяни, защото Ватиканът закъсня да ги спаси:
"В рамките на различните периоди след войната в Ирак през 2003 г. досега, християните в Ирак бяха подложени на различни издевателства не само от "Ислямска държава", но и от различни институции и от обществото. Както и от проирански милиции и въоръжени групи, които изземат ролята на "Ислямска държава" в тези градове".
Журналистът подчерта, че не случайно папата е посетил град Наджаф и се е срещнал с аятолах Али ас Систани:
"Тези, които управляват Ирак в момента и имат голяма политическа роля, са шиитските политически ислямски организации. Различни милиции, свързани с тези представени във властта партии, тормозят и тероризират християните. Папата помоли Систани за защита на християните в Ирак".
Мохамед Халаф акцентира, че по време на папската визита, иранският президент Хасан Рохани се е обадил на иракския премиер Мустафа ал Казими в знак на недоволство от това посещение.
Експертът обясни, че има две школи в шиитската доктрина. Първата - на Систани и шиитската институция в Наджаф, е против политическата роля на религиозния водач. Втората школа е иранската на аятолах Хомейни и шиитската школа в град Кум, подчертава ролята на религиозния водач в държавата и в политиката.
"Иран вижда, че папата и Ватиканът дават по-голямо значение на шиитската институция в Наджаф".
Според журналиста християните в Ирак са усетили силата на подкрепата на папа Франциск:
"Думите му им вдъхнаха доверие и надежда, че политическата власт, но и религиозните институции в Ирак ще им обръщат внимание. Защото в момента те са подложени на насилие от проиранските милиции, които се опитват да ги накарат да напуснат страната и да конфискуват имуществото им. След 2003 година много от църквите не работят".
В заключение Халаф посочи, че иракските християни са били 1,5 милиона души, а сега са между 300 000 и 500 000, според официалната статистика.
"Посещението беше замислено като защита на тези, които са там, но и призив, напусналите Ирак християни да се върнат и да запазят ролята си в новата иракска демократична държава", обобщи той.
Интервюто на Георги Марков с Мохамед Халаф в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Десетокласници от Средно училище "Св. Св. Кирил и Методий" в Смолян влизат в ролите на прокурори, адвокати и съдии, като участници в съдебен процес по реален казус. Учениците се обучават по програма на Административния съд, която цели да ги запознае с основите на правото и прилаганите в страната ни закони. Работата с учениците е започнала още..
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев ще открие дискусия, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища, домакин на която е НДК. Очаква се на нея да присъстват и патриарх Даниил и главният мюфтия Мустафа Хаджи, както и народни представители, учители и родители. Институцията на омбудсмана иска..
Столичният общински съвет ще обсъди предложение за създаване на програма "Учим се заедно" в подкрепа на екипите в детските градини в общината през летните месеци чрез допълнителна кадрова подкрепа. Програмата създава възможност за студенти от педагогически специалности да приложат наученото в реална среда под ръководството и контрола на..
Очаква се министърът на земеделието и храните Георги Тахов да вземе участие в заседание на Комитета по земеделие към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в Париж. В рамките на заседанието ще се проведе второ изслушване относно развитието на селскостопанския сектор в България като част от процеса на преговори по присъединяването на..
Образованието във времето на изкуствения интелект и дигиталното бъдеще - това ще са част от темите, които ще бъдат обсъдени днес на международна конференция в София. Организатор е Центърът за развитие на човешките ресурси. Центърът за развитие на човешките ресурси очаква над 300 участници – представители на образователни институции,..
Европа изостава от гледна точка на конкурентноспособността спрямо останалия икономически развит свят. Това заяви пред БНР енергийният експерт Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт. Предприятията в Европейския съюз потребяват ток от 2 до 3 пъти по-скъп от тока в САЩ. В цената на газа разликата е 4-5 пъти. Почти 30% от..
Пакистан свиква за днес Комитета за национална сигурност след покачване на напрежението с Индия. Двете държави са сред деветте в света, притежаващи ядрени оръжия. Комитетът за национална сигурност на Пакистан е съставен от висши цивилни и военни и се събира само в извънредни случаи Целта на съвещанието е "да се отговори на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..