Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втората доза от ваксината предизвиква по-силни странични реакции

Проф. Деспотова-Толева: Трябва да има стратегия за ваксинирането на хората с наднормено тегло

Нарушение в движението на пръстите на ръката и оток получава фармацевт след имунизация

Снимка: Радио Видин

"Аз се ваксинирах с препарата на "Пфайзер/Бионтех" и нямам никакви странични реакции или усложнения - като кашлица или алергични реакции", посочи в "Хоризонт до обед" Галя Иванова, фармацевт.

Тя обаче заяви, че получава друг проблем -  обездвижване на ваксинираната ръка, болка и отток, започнал 24 часа след поставянето на ваксината.  

"Болка имах първо, след това изтръпване на ръката и нарушено и трудно движение на пръстите, а също и оток на ръката -  усещания, които отшумяха след 72 часа." Това разказа Иванова.

„Към настоящия момент е ясно, че използваните ваксини не могат да предотвратят предаването на вируса, което означава, че противоепидемичните мерки трябва да се спазват", коментира в "Хоризонт до обед" проф. Любима Деспотова - Толева от Българското дружество за продължителни грижи и палиативна медицина.

Проф. Любима Деспотова-Толева

"Най-честите реакции след ваксиниране варират в зависимост от ваксините. Някои ваксини са по-реактогенни от други. Стана ясно, че втората доза на прилаганите у нас ваксини предизвиква по-силни странични ефекти от първата доза.

И трите налични у нас ваксини имат почти едни и същи странични реакции, но това е индикация, че ваксините действат и помагат за изграждането на защита.

Най-честите реакции, за които се съобщава са болка - при 80 на сто от случаите, зачервяване, подуване, уплътняване на мястото на имунизация, умора при 60 на сто от хората, главоболие при 50 на сто, втрисане, висока температура, гадене, болки в мускулите и ставите, забавено във времето подуване, зачервяване или обрив на мястото на инжектиране, подути лимфни възли над ключицата или подмишницата", посочи медикът.

Отшумяват до няколко дни - от 24 до 48 часа или в следващите дни.

БТА

"Има също бързи и забавени алергични реакции, по-рядко след 15-ата минута от ваксинирането се наблюдава тежка алергична реакция, понякога може да се появи и часове след това, но тогава е средна по тежест. Има също и други алергични реакции - като различни обриви, но пациентите трябва да са относително спокойни, защото има алгоритъм на действие в такива случаи - хората да се следят за тези реакции и да потърсят лекар, ако състоянието или реакциите не изчезват", заяви още проф. Любима Деспотова-Толева.

По думите ѝ всички пациенти с хронични заболявания трябва да се имунизират и то приоритетно.

"На най-голям риск от заразяване, тежко протичане на болестта Covid-19, хоспитализиране, неблагоприятен изход са пациентите с болестно затлъстяване. За тези пациенти излязоха данни, че ако се ваксинират с ваксината на "Пфайзер/Бионтех" тя не е толкова ефективна при тях.

В края на февруари излезе проучване на италиански колеги за връзката между отговора от имунизацията и индекса на телесната маса, според което трябва да се мисли за разработване на стратегия за ваксиниране при хората с наднормено тегло, съобщи още проф. Любима Деспотова-Толева.

"Но те задължително се ваксинират", каза още специалистът.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09
Явор Гечев

Явор Гечев: Обществото разбра, че кооперирането не е ТКЗС

У нас има "живи" и финансово стабилни 500-600 кооперации . Те обработват около 5 милиона декара земя, което е около 10% от обработваемата земя . Това каза пред БНР Явор Гечев, съветник на президента Румен Радев по въпросите на селското стопанство и бивш министър на земеделието в служебни правителства. Кооперациите намаляват, но се..

публикувано на 02.07.25 в 09:58