Тя обаче заяви, че получава друг проблем - обездвижване на ваксинираната ръка, болка и отток, започнал 24 часа след поставянето на ваксината.
"Болка имах първо, след това изтръпване на ръката и нарушено и трудно движение на пръстите, а също и оток на ръката - усещания, които отшумяха след 72 часа." Това разказа Иванова.
„Към настоящия момент е ясно, че използваните ваксини не могат да предотвратят предаването на вируса, което означава, че противоепидемичните мерки трябва да се спазват", коментира в "Хоризонт до обед" проф. Любима Деспотова - Толева от Българското дружество за продължителни грижи и палиативна медицина.
"Най-честите реакции след ваксиниране варират в зависимост от ваксините. Някои ваксини са по-реактогенни от други. Стана ясно, че втората доза на прилаганите у нас ваксини предизвиква по-силни странични ефекти от първата доза.
И трите налични у нас ваксини имат почти едни и същи странични реакции, но това е индикация, че ваксините действат и помагат за изграждането на защита.
Най-честите реакции, за които се съобщава са болка - при 80 на сто от случаите, зачервяване, подуване, уплътняване на мястото на имунизация, умора при 60 на сто от хората, главоболие при 50 на сто, втрисане, висока температура, гадене, болки в мускулите и ставите, забавено във времето подуване, зачервяване или обрив на мястото на инжектиране, подути лимфни възли над ключицата или подмишницата", посочи медикът.
Отшумяват до няколко дни - от 24 до 48 часа или в следващите дни.
"Има също бързи и забавени алергични реакции, по-рядко след 15-ата минута от ваксинирането се наблюдава тежка алергична реакция, понякога може да се появи и часове след това, но тогава е средна по тежест. Има също и други алергични реакции - като различни обриви, но пациентите трябва да са относително спокойни, защото има алгоритъм на действие в такива случаи - хората да се следят за тези реакции и да потърсят лекар, ако състоянието или реакциите не изчезват", заяви още проф. Любима Деспотова-Толева.
По думите ѝ всички пациенти с хронични заболявания трябва да се имунизират и то приоритетно.
"На най-голям риск от заразяване, тежко протичане на болестта Covid-19, хоспитализиране, неблагоприятен изход са пациентите с болестно затлъстяване. За тези пациенти излязоха данни, че ако се ваксинират с ваксината на "Пфайзер/Бионтех" тя не е толкова ефективна при тях.
В края на февруари излезе проучване на италиански колеги за връзката между отговора от имунизацията и индекса на телесната маса, според което трябва да се мисли за разработване на стратегия за ваксиниране при хората с наднормено тегло, съобщи още проф. Любима Деспотова-Толева.
"Но те задължително се ваксинират", каза още специалистът.
Още по темата в звуковия файл.
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан. На Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...