Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реакциите след интервюто на Меган и Хари пред Опра Уинфри

Принц Хари и съпругата му Меган по време на посещението си в канадската мисия в Лондон
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Повече от 24 часа след като бе излъчено интервюто на Опра Уинфри с британския принц Хари и съпругата му Меган Маркъл, продължават реакциите от политици, видни фигури и медии на чутото в този разговор, обобщават Ройтерс и Франс прес.

Говорителката на Белия дом Джен Саки приветства куража на двойката да прояви такава откровеност, но подчерта, че Хари и Меган частни лица.

Британският премиер Борис Джонсън припомни, че винаги е изпитвал най-голямо възхищение към кралицата и нейната обединяваща роля в страната и в Общността на нациите. Що се касае до останалото, до всички въпроси, свързани с кралското семейство, Джонсън припомни, че досега изобщо не ги е коментирал и няма да го направи и този път.

Най-малкото дете на покойния правозащитния Мартин Лутър Кинг  - Беренис Кинг, припомни, че да си член на кралско семейство, не те предпазва от опустошението и отчаянието, причинени от расизма.

Цветнокожата поетеса Аманда Горман, прочела затрогваща поема на церемонията по встъпване в длъжност на Джо Байдън, заяви, че Меган е била най-голямата възможност на британската корона да се промени, да се обнови, да се помири с новата ера, но тя е пропуснала този шанс за промяна.

Националната британска гореща линия за превенция на самоубийствата каза, че споделяйки личния си опит с кризата, през която е преминала и която е превъзмогнала, херцогинята на Съсекс е напомнила на всички, че те не са сами и, че има помощ на разположение.

Дружеството на издателите - британска медийна организация, припомни, че британските медии не са тесногръди и слепи фанатици, както намекнаха Хари и Меган, и че те няма да изоставят жизненоважната си роля да държат сметка на богатите и влиятелните.

А що се касае до Бъкингамския дворец не се очаква от негова страна да има незабавен отговор на интервюто, посочва Ройтерс.

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър на конгреса в Ливърпул, 30.09.2025 г.

Киър Стармър: Боря се за душата на страната

Британският премиер Киър Стармър предупреди, че Великобритания е изправена пред определящ епохата избор между лейбъристите и популистката десница, като отправи остра атака срещу Найджъл Фарадж, заявявайки, че лидерът на “реформаторите” нито харесва, нито вярва във Великобритания. В реч на годишния конгрес на управляващата Лейбъристка партия, която..

публикувано на 01.10.25 в 02:47

ЕС напредва, България изостава в цифровата трансформация

Нестабилната политическа среда оказва най-съществено влияние върху финансирането на мерки и инвестиции за развитие на цифровата екосистема на страната и изграждането и поддържането на експертния капацитет за успешното реализиране на цифровата трансформация. Това е записано в предложената за обществено обсъждане стратегия за цифрова трансформация до..

публикувано на 30.09.25 в 23:26

Тръмп обяви споразумение с Пфайзер за продажба на лекарствата им в САЩ на по-ниски цени

Според президента Доналд Тръмп, от Пфайзер са се съгласили да намалят цените на лекарствата, а за пациенти на здравната застраховка Медикейд, която е за възрастни, инвалиди и хора с ниски доходи, обещават най-ниските цени, на които се предлагат лекарствата извън САЩ. От фармацевтичната компания също така са гарантирали, че и в САЩ ще имат..

публикувано на 30.09.25 в 22:34

Зеленски: Ситуацията в атомната електроцентрала в Запорожие е критична

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ситуацията в окупираната от Русия атомна електроцентрала в Запорожие е станала критична, като руски обстрел възпрепятства усилията за възстановяване на външните електропроводи към централата. Във вечерното си видеообръщение Зеленски каза, че един от дизеловите генератори, осигуряващи аварийно..

публикувано на 30.09.25 в 22:23

Българин беше арестуван в Гърция за трафик на нелегални мигранти

При случайна проверка в район на Солун лек автомобил не спира и полицията започва да го преследва. Полицаите поставят препятствия по пътя на колата. Шофьорът е принуден да спре, но той и двамата пътници се опитват да избягат. Полицията успява да ги арестува. Сред тях е и 34-годишен българин. Заедно с него в нелегалния трафик на мигранти са участвали още..

публикувано на 30.09.25 в 22:16

Дневният ред на срещата на ЕС в Копенхаген - подсилване на сигурността

Подсилването на отбраната на ЕС и ситуацията в Украйна са темите, които ще са водещи на неформалното заседание на европейските лидери в Копенхаген - страната ротационен председател на ЕС.  В Дания и региона засилват мерките за сигурност преди срещата на върха на ЕС в Копенхаген Изграждането на стена от дронове ще бъде във фокуса на..

публикувано на 30.09.25 в 21:57
 Мениджърът за висше образование в

Нидерландия е предпочитаният избор на младите българи за висше образование

Нидерландия, Австрия, Германия, Италия и Испания се открояват като най-търсените дестинации за висше образование в чужбина сред българските кандидат -студенти през академичната 2025/26 година. Това съобщиха от една от водещите у нас агенции за образование зад граница. 27 на 100 от всички новозаписани студенти са избрали Нидерландия, Австрия с 12%,..

публикувано на 30.09.25 в 21:43