Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Патриша Гибни за БНР: Писателят прави своя герой по-истински, ако му предаде нещо от себе си

Сюжетът на книгата е като паяжина – в него има много придружаващи линии. Историята ни отвежда в едно много мрачно, готическо близко минало на Ирландия. През 80-те имаше много скандали, свързани с насилието над деца и домовете за неомъжени майки с деца. Книгата разказва за един човек, който се опитва да разбере мрачна тайна от миналото си. В историята е намесена и друга личност, която е готова на всичко, дори да убие, за да запази тази тайна погребана. Това накратко е сюжетът. Като всяка уважаваща себе си криминална мистерия и тук има детектив, който трябва да разкрие убийствата. В случая, това е моята героиня Лоти Паркър“. Това сподели в специално интервю за БНР Патриша Гибни. Нейният дебютен роман „Изгубените“ вече е на българския пазар. 

Криминалната история, разказваща за убийства в малко ирландско градче, първо е издадена като електронна книга. След като е продадена в над 100 000 бройки, става ясно, че Патриша ще е следващият успешен европейски писател. 

Героинята, която трябва да разреши сложните ребуси и да спре поредицата от убийства в градчето - Лоти Паркър, е част от голямата криминална поредица, начало на която е „Изгубените“. Книгата и нейната вече популярна героиня се появяват в труден период за Патриша. 

Трябва да кажа, че започнах да пиша за Лоти поради емоционалното време, през което преминавах. 2009-а съпругът ми беше диагностициран с рак. Беше на 49 години. Отиде си три месеца след диагнозата. Преминавах през много мрачен период от живота си. Трябваше да се откажа и от работата си, за да се грижа за трите си деца – тийнейджъри по това време. Бях в много депресивно състояние. Когато започнах да пиша, образът на Лоти се появи в съзнанието ми като емоционален герой, който, подобно на мен, има три деца и е вдовица. Лоти е много сложен герой. Вътре в себе си тя е развалина. Външно обаче опитва да поддържа всичко под контрол. Нищо обаче вече не е нормално в живота ѝ. Когато случаите започват да се появяват, тя веднага започва да работи по тях, концентрира се изцяло в тях. Дотолкова, че дори семейството ѝ е поставено в риск. Много читатели ми казват, че тя е много достъпна, лесно можеш да се окачествиш с нея. Всеки от нас познава по една Лоти Паркър в живота си. Тя е реална за хората, а и за мен – в нейно лице можех да предам всичките си емоционални преживявания по това време. Ако преживееш нещо такова, толкова тежка травма, е по-лесно да придадеш това в героя си. Не всичко, но можеш да предадеш поне част от собственото си преживяване в него, защото си преминал през тази драматична ситуация. В реалния живот аз никога не съм виждала убийство – тази страна от книгата премина през въображението ми и чрез различни проучвания. Но, ако авторът предаде нещо, през което е преминал, на героя си, то той го прави по-истинска личност“. 

Лоти Паркър се появява в точния момент при Патриша Гибни. Нейната създателка е на кръстопът в живота си, опитвайки се да намери правилната посока, която малко по малко да я освободи от коварните вериги на депресията и да ѝ покаже, че животът продължава. Въпреки всичко. 

Тогава не знаех какво искам да правя. Оглеждах се за фокус в живота си. Опитвах се да разбера какво трябва да правя. Отказах се от работата си заради депресията, опитвах се да поддържам децата си, докато ходеха на училище, но все още търсех нещо, което да даде смисъл на дните ми. Затова започнах да рисувам и оцветявам. Правех малки илюстрации и дори написах малка книга за деца. Харесваше ми да го правя. През цялото време, докато го правех, си мислех, че не търся точно това. Трябва да правя нещо различно. Тогава започнах нещо наречено „Сутрешни страници“ – един вид терапия за болка. Това означава, че всяка сутрин пишеш своите мисли и чувства, преди да станеш от леглото. Докато пишех по време на снега в тази тежка зима, си казах – мога да използвам чувствата си, за да напиша книга. Написах няколко кратки истории и ги пратих по литературни конкурси. През цялото време Лоти Паркър беше в главата ми. Когато започнах да пиша за нея, си казах – ето това трябва да правя. Впуснах се да създам „Изгубените“. Това даде смисъл на живота ми. Аз съм това, което съм, благодарение на годините, в които работих по своите книги“. 

Съществува ли рецепта за добра криминална история? 

Трябва да имаш добра история, написана талантливо. В ядрото ѝ трябва да има мистерия – дали ще е убийство, или изгубен човек, няма значение. Трябва стабилна мистерия, която читателят да опита да разреши до края на книгата. Темпото на историята също е от значение – читателят трябва да поглъща страница след страница. Особено когато пишеш поредица, основният ти персонаж трябва да е много интересен. Толкова интересен, че да устои на теста на десет или петнайсет книги“.

Интервюто с Патриша Гибни можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Майя Ананиева

Арт педагогът Майя Ананиева - "35 години свят от цветни чудеса"

Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца.  Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот.  Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..

публикувано на 27.04.25 в 06:25
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Джойс ДиДонато

Голямата американска оперна звезда Джойс ДиДонато пред БНР

Очакваме първото гостуване у нас на голямата американска оперна звезда Джойс ДиДонато .  На 31-и май ще бъде рециталът й "Кралицата" в партньорство с пианиста Крейг Тери в зала "България". С него ще завърши вторият сезон на поредицата “Съкровени гласове“, в която българската оперна дива Соня Йончева представя свои звездни колеги на..

публикувано на 19.04.25 в 15:48
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57