Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градската библиотека в Тел Авив изпълнява дейността си предимно онлайн

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Да отидеш в библиотеката за книги е едно от прекрасните преживявания за хора от всяка възраст, но за пенсионерите е бягство от всекидневието и обещание за нови, прекрасни часове с книга в ръка.

В периода на локдауните заради пандемията почти навсякъде по света библиотеките бяха затворени. В Израел бе намерен начин не само да обменят книгите на читателите, но и да продължат лекциите, прожекцията на филми по литературни произведения, музикално-поетичните вечери.

По време на локдауна цялата дейност на библиотеката в Тел Авив е станала дистанционна и дигитализирана. Културните мероприятия са се провеждали чрез приложението zoom.

„Стараехме се да има поне по две на седмица. Така помагахме и на артисти и музиканти, които по време на локдауните са без работа. В същото време поставихме всички каталози на библиотеката в мрежата.

Възрастните хора до към 80-85 години добре се справят с компютъра. За по-старите е проблем. Имахме дежурни библиотекари, които по телефона, са техни консултанти и оформят заявките им.

Тези от пенсионерите, които живеят на до километър, километър и половина от библиотеката и искат да се пораздвижат, поръчаните книги ги чакаха в торбичка при портиера.

За другите, в дейността ни се включиха доброволци, които разнасяха поръчките и прибираха прочетеното. Удължихме срока на заемане и поръчване на книги във всички формати, включително и във вид на компактдискове.

Най-възрастната ни читателка е на 93 години. Въпреки пандемията, тя, както в продължение на десетки години, всяка седмица сменяше книгите. Доброволци й ги носеха до вкъщи", каза за БНР завеждащата отдел в Градската библиотека в Тел Авив Диана Леви.

Тя подчерта, че колкото и да са се опитвали да поддържат духа на пенсионерите читатели с активна дистанционна програма, още първия ден след карантината десетки, а дори стотици от тях са дошли в библиотеката.

„Използваха всичките ѝ фоайета, сладкарници, английския двор, дори залите за кръжоците, за да се срещнат помежду си. Бяха зажаднели за жив контакт. Искаха да си говорят. Искаха интеракция. Само човек срещу книга или срещу компютър не е добре за душата му.

Научихме, че дигиталната дейност е много важна възможност, независимо дали ще има пандемия или не. Тя осезателно навлиза в живота ни и не може да се откажем от нея. Знам, че много хора, по здравословни или други причини не могат да напускат дома си. Подаваме им ръка посредством дигитализацията.

Библиотеката е най-демократичното място в културата на един народ. При нас всички имат еднакви права, но всеки е с различни интереси. Дейността ни отчита различни показатели: възраст, интереси, еднократни или серия от мероприятия. Но разбрахме, че не може да правим дългосрочно планиране. Колкото повече хора се ваксинират, толкова разширяваме дейността ни“.

Диана Леви подчерта, че са наблегнали на аудио книгите.

„Те са подходящи за тези, които вече недовиждат и им е по-трудно да се справят с писано слово. Вече имаме в сайта си близо 100 хиляди книги от различни жанрове и на няколко езика. С помощта на библиотекарите, още преди пандемията, успяхме да скачим безплатното приложение на телефоните на много от по-възрастните читатели и те много активно ги ползваха в дните на изолация, а и не само. Лично аз също го харесвам и на идване към работа, в автобуса, слушам по него поредния откъс от избраната от мен книга“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Самуел Финци

Самуел Финци: Все по-малко разбирам какво се случва в света

Все по-малко разбирам какво се случва в света! Това каза пред БНР актьорът Самуел Финци, номиниран "Икар" за водеща мъжка роля  за Шайлок във "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, реж. Явор Гърдев, Народен театър "Иван Вазов". "Просто съм онемял, защото имам чувството, че все по-малко разбирам какво става около мен и респективно в света...

публикувано на 11.02.25 в 18:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 18-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Акцент в столичния афиш през изминалата седмица: Концертът на Софийската филхармония с изпълнение на Концерта за цигулка "Offertorium" от София Губайдулина и “Стабат Матер“ от Джоакино Росини - Преди..

обновено на 11.02.25 в 15:06

“Парижката Света Богородица“ – гастролът на годината

Най-голямото събитие в областта на музикално-сценичните изкуства у нас през месец февруари е гастролът от 6-и до 11-и февруари в зала 1 на НДК на наследника на оригиналната продукция от 1998 г. на мюзикъла “Парижката Света Богородица“ от Рикардо Кочанте, при това с една от звездите в главните роли в нея – канадският артист Даниел Лавоа като..

публикувано на 11.02.25 в 12:05
Деми Мур във

Деми Мур и трагизмът на съвършенството във "Веществото"

Копнежът по блясъка е познат на почти всеки човек. В определен момент от живота си повечето от нас се стремят към това да са по-красиви, по-талантливи, по-привлекателни за околните. Стремежът да бъдеш по-добър от това, което си, обаче, понякога се превръща в мания. Особено често това се случва в днешни дни, когато дори и през телефона си..

публикувано на 11.02.25 в 09:21

Започва 75-ото издание на "Санремо"

От днес до 15 февруари ще се състои фестивала на италианската песен "Санремо". Това е 75-ото му издание, което стартира с една изненада. За първи път в историята на "Санремо" се оттегли един от участниците. Това е рапърът Емис Кила. Разследван е от прокуратурата в Милано във връзка с агитките на Интер и Милан. Срещу него тегне и обвинение за..

публикувано на 11.02.25 в 08:52

Изследователски проучвания на Валентин Йорданов

Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г."  ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..

публикувано на 10.02.25 в 08:51
Екипите на двете отличени продукции.

Два филма си поделиха голямата награда "Гоя"

Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..

публикувано на 09.02.25 в 09:00