Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градската библиотека в Тел Авив изпълнява дейността си предимно онлайн

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Да отидеш в библиотеката за книги е едно от прекрасните преживявания за хора от всяка възраст, но за пенсионерите е бягство от всекидневието и обещание за нови, прекрасни часове с книга в ръка.

В периода на локдауните заради пандемията почти навсякъде по света библиотеките бяха затворени. В Израел бе намерен начин не само да обменят книгите на читателите, но и да продължат лекциите, прожекцията на филми по литературни произведения, музикално-поетичните вечери.

По време на локдауна цялата дейност на библиотеката в Тел Авив е станала дистанционна и дигитализирана. Културните мероприятия са се провеждали чрез приложението zoom.

„Стараехме се да има поне по две на седмица. Така помагахме и на артисти и музиканти, които по време на локдауните са без работа. В същото време поставихме всички каталози на библиотеката в мрежата.

Възрастните хора до към 80-85 години добре се справят с компютъра. За по-старите е проблем. Имахме дежурни библиотекари, които по телефона, са техни консултанти и оформят заявките им.

Тези от пенсионерите, които живеят на до километър, километър и половина от библиотеката и искат да се пораздвижат, поръчаните книги ги чакаха в торбичка при портиера.

За другите, в дейността ни се включиха доброволци, които разнасяха поръчките и прибираха прочетеното. Удължихме срока на заемане и поръчване на книги във всички формати, включително и във вид на компактдискове.

Най-възрастната ни читателка е на 93 години. Въпреки пандемията, тя, както в продължение на десетки години, всяка седмица сменяше книгите. Доброволци й ги носеха до вкъщи", каза за БНР завеждащата отдел в Градската библиотека в Тел Авив Диана Леви.

Тя подчерта, че колкото и да са се опитвали да поддържат духа на пенсионерите читатели с активна дистанционна програма, още първия ден след карантината десетки, а дори стотици от тях са дошли в библиотеката.

„Използваха всичките ѝ фоайета, сладкарници, английския двор, дори залите за кръжоците, за да се срещнат помежду си. Бяха зажаднели за жив контакт. Искаха да си говорят. Искаха интеракция. Само човек срещу книга или срещу компютър не е добре за душата му.

Научихме, че дигиталната дейност е много важна възможност, независимо дали ще има пандемия или не. Тя осезателно навлиза в живота ни и не може да се откажем от нея. Знам, че много хора, по здравословни или други причини не могат да напускат дома си. Подаваме им ръка посредством дигитализацията.

Библиотеката е най-демократичното място в културата на един народ. При нас всички имат еднакви права, но всеки е с различни интереси. Дейността ни отчита различни показатели: възраст, интереси, еднократни или серия от мероприятия. Но разбрахме, че не може да правим дългосрочно планиране. Колкото повече хора се ваксинират, толкова разширяваме дейността ни“.

Диана Леви подчерта, че са наблегнали на аудио книгите.

„Те са подходящи за тези, които вече недовиждат и им е по-трудно да се справят с писано слово. Вече имаме в сайта си близо 100 хиляди книги от различни жанрове и на няколко езика. С помощта на библиотекарите, още преди пандемията, успяхме да скачим безплатното приложение на телефоните на много от по-възрастните читатели и те много активно ги ползваха в дните на изолация, а и не само. Лично аз също го харесвам и на идване към работа, в автобуса, слушам по него поредния откъс от избраната от мен книга“.

Репортажа можете да чуете и в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57