Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред останалите без работа екскурзоводи в Израел

Пристанището на Яфо
Снимка: pixabay.com

Може ли за един ден да обиколиш Лондон, Рим и Солун и за вечеря да си бъдеш вкъщи?

Повече от година международното летище на Израел е затворено. Имаше много кратки моменти, когато полетите бяха разрешени. Страшното е, че съвсем произволно, летището отново биваше затваряно заради увеличаване на броя на заразилите се в Израел. Въпреки че имаха купен обратен билет, много израелци оставаха за дълго в чужбина, без да могат да се завърнат. До Израел се стига само със самолет или кораб. Това остави хиляди екскурзоводи без работа, защото израелците се славят като най-пътуващата нация след японците. Имаше протестни демонстрации, но те не дадоха резултат. Тогава гидовете, подкрепени от общините, организираха мащабна протестна акция, в която взеха участие и техните фенове.

"Преди пандемията имах много работа. За моите авторски екскурзии се резервираха места месеци напред. Феновете ми имат групи в социалната мрежа. От почти година съм си вкъщи. И изведнъж получих покана от общината на Тел Авив - Яфо в продължение на 10 дни да водя екскурзии в Лондон, Рим и Солун. Вече си стягах багажа, когато стана ясно, че и трите пътувания са в Яфо. Площадът около часовниковата кула за една нощ се беше „превърнал“ в Parliament Square - площада пред Биг Бена в Лондон. Там можеше да се качиш на двуетажните червени автобуси, да се снимаш с гвардейците, да се обадиш по уличните телефони с характерните червени кабинки. Е, имаше и „екстри“- да поседнеш на пейка между Шерлок Холмс и д-р Уотсън, а ако вдигнеш глава да видиш как лети Мери Попинс, и естествено да се чуят беседите за Лондон, които аз и моите колеги изнасяхме", каза Йоси Тувал, дългогодишен екскурзовод за Европа.

След това, всяка от сформиралите се на място групи от посетители, бързичко се придвижваше към Солун или Рим, допълни той.

Заведения в Израел работят отново от 7 март/ЕПА/БГНЕС

"На пристанището в Яфо бяха спретнали един мъничък Солун. Много поклонници имаше на рибния пазар. Собствениците на многобройните кръчми и капанчета на крайбрежната улица бяха взели много присърце идеята за 10 дни да „маскират“ заведението си в таверни. Чуваше се гръцка музика, а на самата алея имаше бутафорни колони с капители и картонени статуи на герои от гръцката митология. Разбира се, гръцката митология има сериозно присъствие и в Яфо. На хвърлей от брега е скалата на Андромеда и мястото, където Персей е извършил своя подвиг. И накрая, площадът в Яфо, където е паметника на Наполеон и прочутата катедрала "Свети Петър" на папския нунция по Светите земи, се превърна в площад на стария Рим. Върху калдъръма бяха разстелили платно с изобразена на него мозайка, децата можеха да подскачат на батут, с формата на пица, а ние разказвахме за най-загадъчните места на Вечния град“, допълни Йоси Тувал.

Към инициативата за театрален протест на екскурзоводите се присъединиха от още три града в Израел. В Бер Шева - столицата на пустинята Негев бяха решили да припомнят, че в човешката история не липсват бедствия, къде по-страшни от Covid-19. Дори потопът не е попречил на хора и животни да пътешестват. Градски автобус бе „маскиран" като Ноев ковчег, а за тези, които отдавна не са ходили в зоологическа градина, вътре бяха подредени дребни животни и птички.

За всички в Ерусалим, които се оплакват, че им е омръзнало да ходят от къщи до работата и обратно, виждайки едни и същи сгради, за една нощ няколко от знаковите небостъргачи се „превърнаха“ в непознати чудовища Студентите от художествената академия „Бецалел“ помогнаха на протеста на екскурзоводите. Те, с помощта на плат, светлини и надуваеми елементи, показаха колко различни могат да изглеждат обичайните сгради. Достатъчно е да имаш въоръжение и да ги преобразиш.

Яфо по време на карантината/ЕПА/БГНЕС

И накрая, в крайморския град Хедера, решиха да се присъединят към жаждата за пътувания, но пресъздавайки, с наличните си средства, космически пътешествия. От този град е първият израелски космически турист, на когото до края на годината му предстои полет. Кметството на Хедера организира нощни „звездни турове“ с помощта на дронове-осветители. Те сe движат и рисуват космически картини.

Много са тези, които мечтаят да пътуват. Други заявяват, че се страхуват да напуснат Израел, който е първенец във ваксинирането по света и едва ли биха се възползвали от възможността за полети, дори ако отворят международното летище и докато не се намери лек срещу мутациите на коронавируса, ще си седят вкъщи. На друго мнение е Авшалом Грин, дошъл да подкрепи протеста на гидовете:

"Искам да пътувам в чужбина и то надалеч. Може би до Америка. Не искам да ходя на организирана екскурзия за седмица-две, а на пътешествие между месец и две години. Това да е компенсация, че дълго бях затворен вкъщи. Времето тече. Искам да видя повече места по света, а не ставам по-млад. Ще дойде време, когато човечеството ще се справи с Covid-19, но не и със старостта. Може би летището ще е отворено, а аз няма да мога да пътувам".

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ЦСКА 1948 победи Арда с 1:0

Първа лига започна с успех на ЦСКА 1948 срещу Арда

Отборът на ЦСКА 1948 победи четвъртия от миналия шампионат Арда с 1:0 като домакин в откриващия двубой за новия сезон 2025/2026 във футболната Първа лига. Единственото попадение бе дело на влезлия като резерва Атанас Илиев в 81-ата минута, а гостите пропуснаха дузпа в 72-ата минута и приключиха мача с 10 човека заради червения картон на Феликс Ебоа..

публикувано на 18.07.25 в 21:25
Проф. Пламен Митев

Проф. Пламен Митев: Апостолът е роден през 1840 г., не през 1837 г.

"Последните няколко години имахме шанса да открием нови документални свидетелства за живота и делото на  Апостола  в османския архив в Истанбул". Това каза пред БНР историкът  проф. Пламен Митев , специалист по история на Българското възраждане, който се включва в тържествената програма за честването на 188 годишнината от рождението на..

публикувано на 18.07.25 в 14:32
Мирослав Цеков

Мирослав Цеков: Най-вероятно дискусията за избор на омбдудсман ще бъде политизирана

"За съжаление, най-вероятно дискусията за избор на нов омбдудсман ще бъде политизирана . Надявам се да не стане така, защото институцията на омбудсман на първо място е граждански защитник ". Това каза пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие", една от неправителствените организации, която проведе дискусия за представяне на кандидатите..

публикувано на 18.07.25 в 12:06
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: Очаква се кохезионната политика в ЕС да намалее

"Предстоят много тежки и дълги преговори по бюджета на ЕС и в момента предложението, което Европейската комисия направи наистина, предизвиква много сериозно всички европейски политици да го коментират заради няколко неща". Това заяви пред БНР бившият ръководител на ЕК в България и бивш правосъден министър  Зинаида Златанова : "Държавите, нетни..

публикувано на 18.07.25 в 10:15

Лъчезар Богданов: С митата Тръмп иска да създаде повече възможности за американската индустрия

"Допълнителните ответни мита на стоки от страна на Европейския съюз са опит да се вкара администрацията на президента Тръмп в някакви преговори, които традиционно се водят в такава ситуация, тоест  да се анализира цялостно търговията между двата пазара , индустрия по индустрия, продукт по продукт,  някакъв вид сделка на базата на взаимни отстъпки "...

публикувано на 16.07.25 в 17:05
Кметът на Благоевград Методи Байкушев

Методи Байкушев, кмет на Благоевград: Страхът да оставим за страхливите

Общините се оказаха най-големите инвеститори у нас . Хиляди проекти се изпълняват от бизнеса, който пък осигурява работа на много хора. Логично е при усвояването на този милиарден ресурс държавата и обществото да следят за злоупотреби.  Сигнали към институциите и медиите са подавани за много общини. Кметовете, които се разследват, обаче, се броят..

публикувано на 16.07.25 в 14:46

Отново официално не беше предадена документацията за парк "Врана“

Днес в 11 часа трябваше да има среща между областния управител на София Стефан Арсов и представители на Столичната община, за да бъде официално предадена документацията на парк "Врана“ и ключовете от двата входа. На 7 юли кметът Васил Терзиев предупреди областната управа, че след 10 юли затваря врати за посетители парк "Врана" и спира движението..

публикувано на 16.07.25 в 12:41