Възобновената балетна трупа на Пловдивската опера амбициозно се представя с нова постановка на заменития гранд балет "Баядерка" по музика на Лудвиг Минкус и хореография на Мариус Петипа.
Примабалерината Веса Тонова, поднася своята хореографска и режисьорска концепция. За пореден път сме поставени пред духовния и художествен героизъм на българския балентен творец, който трябва да направи буквално „от нищо - нещо”. Веднъж, защото трупата е съвсем камерна - само 32 изпълнители, от които 18 жени, а обичайно прочутата сцена със сенките се танцува с 64 или поне 32 балерини, и втори път - тъй като тази преди всичко международна трупа е съставена от твърде млади и неопитни артисти, които са лишени от какъвто и да е било професионален сценичен опит. Не на последно място – и зарадиновоприетите пандемични правила, според които нито един спектакъл не бива да надхвърля продължителността от 120 минути. Точно затова постижението на Веса Тонова с балета на Пловдивска опера изглежда толкова значимо. Примата успява да хомогенизира облика на трупата и да й придаде професионален облик, да пригоди виртуозната хореография на Петипа, без да я лиши от драматургическата й сила и блясък и да създаде логичен сценичен разказ. Още повече, че за първи път се показва и картината на бракосъчетанието в храма между Гамзати и Солор, наказанието на разгневения Бог, бурята и знаменития апотеоз, където душите на баядерката Никия и на воина Солор най-сетне се съединават на небето, въпреки кармичните предначертания.
Красива, пестелива и функционална, сценографията е създадена от опитиния балетен художник Иван Токаджиев, а костюмите са дело на вече покойната талнатлива Цветанка Петкова-Стойнова, която се придържа към традиционното им решение с усет задвиженческа лекота и театрална характерност.
В ролята на баядерката Никия за първи път в голяма солистична партия се представя Аманда Роха (Бразилия), а като нейната съперница принцеса Гамзати - Мара Салваджо (Италия). В сложната пратия на Солор, за чиято любов се борят двете героини, разкъсван от вина и кастов дълг, се въплъщава премиер солистът на Софийска национална опера и балет Никола Хаджитанев.
Чуйте цялата рецензия в звуковия файл.
Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..
В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
"Люлинският запис, Барбутов, Варна. За всички е ясно, че това е разговор за корупция. Няма никакво оправдание на никого". Това заяви пред БНР..