Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цанко Бачийски, АЯР: Модернизацията на АЕЦ "Козлодуй" е непрекъснат процес

Снимка: АЕЦ Козлодуй

"Ядрената авария във Фукушима се случи точно в момент, в който се говореше за ренесанс на ядрената енергия и тя нанесе сериозен удар върху индустрията и настрои общественото мнение, но това пък това даде възможност да се търсят повече решения за повишаване на безопасността на ядрените централи." Това каза в "Преди всички" Цанко Бачийски, председател на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) по повод отбелязването днес на  10 години от ядрената катастрофа във Фукушима.

Председателят на Агенцията за ядрено регулиране посочи още, че програмата за модернизация на пети блок на АЕЦ "Козлодуй" е завършила преди няколко години, но действията в тази посока са непрекъснати.

"Има план и програма за безопасност и модернизация, които продължават постоянно. Що се отнася до проекта за повишаване на мощността, той също приключи преди 2-3 години. И така АЯР издаде разрешения за работа на повишена мощност и това се включи към продължените лицензи на пети блок до 2017-а и на шести блок до 2019 година.

В момента VI блок е зареден изцяло с усъвършенствано гориво и няма основание да смятаме, че има проблеми с него", поясни още Цанко Бачийски.

"Няма основание да смятаме, че има проблем с това гориво." 

Той допълни също и за бъдещите възможности за използване и на друго гориво.

"В момента се проучва възможността за лицензиране на друго гориво, за което ще трябва да се покажат документи и анализ за безопасността на това гориво - оценка на горивото и в случай на развитие на някаква авария.

"Ако се наложи след време ще поискаме и външни експерти за оценка на тези документи и анализи. При положение, че нямаме въпроси ще може да се издаде разрешение, това е нормалният пътят за въвеждане на нови неща в енергетиката. Но освен анализите е много важен експлоатационния опит, например в Украйна вече шест ядрени блока работят с такова американско гориво."

Според него няма проблем реакторите, доставени за АЕЦ "Белене", да бъдат използвани за 7-ми и 8-ми блок на централата в Козлодуй. По думите му всичко зависи от качеството и сигурността на проекта за нова ядрена мощност, който ще бъде представен.

Още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Митата на Тръмп - кой ще плати сметката

"Ерата на глобализацията свърши“, написа "Уолстрийт джърнал“ в публикация, придружена със снимка на президента Доналд Тръмп и таблото с новите митнически ставки. Повечето водещи издания обръщат внимание, че високата инфлация ще удари първо и много силно американските потребители, а Вашингтон най-вероятно ще се сблъска с рецесия, която ще отекне в..

публикувано на 03.04.25 в 18:39

Румен Радев: България и Йордания развиват сътрудничество в ключови области от взаимен интерес

Йордания разглежда България като стълб на стабилност на Балканите и мъдър глас в НАТО и Европейския съюз. Това посочи крал Абдула II, който е на посещение у нас и разговаря с българския президент.  На срещата Румен Радев подчерта, че решението на израелско-палестинския конфликт на основата на две държави е единственият начин за постигане на..

публикувано на 03.04.25 в 18:01
Джонатан Рейнолдс, министър на бизнеса и търговията на Великобритания

Великобритания обмисля отговор на митата на Тръмп

Обединеното кралство публикува списък с американски стоки, които могат да бъдат включени в ответен тарифен реципрочен отговор на решението на Доналд Тръмп да наложи 10% мита на вноса на британски стоки. Доналд Тръмп пощади Великобритания, смятат икономически експерти на Острова Министърът на бизнеса Джонатан Рейнолдс обяви в Камарата на..

публикувано на 03.04.25 в 17:58
Атанас Кирчев

Ще се превърне ли американската демокрация в корпоративна автокрация?

Ще се превърне ли американската демокрация в корпоративна автокрация и к ой е Къртис Ярвин, който разработва практически "наръчник" за завземане на властта? Отговора даде в интервю пред БНР юристът Атанас Кирчев: "Той е софтуерен инженер, който от 2007 г. се изявява като неореакционен мислител и крайно десен блогър.  Къртис Ярвин е може би..

публикувано на 03.04.25 в 17:56

Кметът на Перник и ректорът на СУ подписаха меморандум за сътрудничество

Кметът на община Перник Станислав Владимиров и ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. д-р Георги Вълчев подписаха меморандум за сътрудничество, съобщиха от общинския пресцентър. Документът предвижда съвместни инициативи между общинската администрация и най-старото висше учебно заведение у нас в областта на..

публикувано на 03.04.25 в 17:29
Кольо Парамов

"Величие" прави правителство в сянка, Кольо Парамов също ще съветва Ивелин Михайлов

Бившият съветник в Министерството на отбраната и бивш член на партия "Да, България“ Мустафа Емин ще бъде съветник на партия "Величие" по въпросите на отбраната. "Величие“ работи по създаване на правителство в сянка, обяви лидерът Ивелин Михайлов и посочи това като причина за сътрудничеството си с Мустафа Емин: "С Мустафа Емин работим от 6 месеца,..

публикувано на 03.04.25 в 17:22

Пациентски организации искат оставката на шефа на ИА "Медицински надзор"

Пациентски организации искат оставката на Иванка Динева , шеф на Изпълнителната агенция "Медицински надзор" (ИАМН). " Шансът да получиш нов орган в България е 2-3 на милион, а шансът да получиш орган от жив донор е 0,28 на милион . Нещата в България са по-зле, отколкото бяха преди 10 години, което е изключително тревожно". Това каза в интервю за..

публикувано на 03.04.25 в 17:14