Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След година с вируса и в началото на изборна година

Яница Петкова: При пик на пандемията с паниката расте и доверието в НОЩ

Снимка: www.gallup-international.bg

Когато има пик на пандемията, нивото на паника в обществото расте, доверието в Националния оперативен щаб расте. Факт е и обратното - когато ситуацията се успокоява, властите успокояват обществото, доверието в Щаба намалява... Обществото ни смята, че държавата се справя добре с пандемията“. Това обобщи в предаването „Нещо повече“ социологът от „Галъп Интернешънъл“ Яница Петкова. 

Желанието за ваксиниране показа известно оживление. Желание за оживление показва и обществото като цяло и все по-трудно свиква с идеите за рестрикции. Триъгълникът на властта завършва с различни стъпала на доверие в навлизането в предизборните седмици и месеци на годината и във времето за равносметка на завършващите мандати. Когато мисли за политика и икономика, обществото е критично към властта си. Когато обаче мисли за справянето с вируса, българското общество остава по-скоро благосклонно – явно най-вече заради либералния режим. Упованието в медицинските власти пък расте, когато страхът расте. Това са обобщенията от последното независимо изследване на „Галъп интернешънъл болкан“ и трендовите данни от предходни вълни на изследване. 

Расте декларираното желание за ваксиниране. Ако към началото на януари и към началото на февруари 27% са искали ваксина, а 48% са били против, то сега 36% искат, а 41% са против, т.е. „ножицата“ между искащи и неискащи се затваря в полза на искащите. Спада и делът на колебаещите се – от 24% преди до 20% сега. 3% смятат себе си за ваксинирани. 

Демонстрираното през медии активизиране на ваксинирането – без значение от конкретните детайли, е дало известен резултат. Все още е далеч от оптимален, а и не са малко очевидните проблеми в процеса. Не бива обаче да се пропуска и наблюдението, че част от нежеланието за ваксиниране идва и от факта, че още преди месец можеше да се отчете, че поне 1.5 милиона пълнолетни българи вече се прекарали вируса – от общо не повече от 5.2 милиона трайно пребиваващи у нас пълнолетни. Сега броят на прекаралите вируса вече е осезаемо по-сериозен. 

Най-силно искат ваксина най-възрастните

Отношението към мерките зависи от цялостния фон с броя случаи в страната и говоренето около тях. Колкото повече са случаите, толкова по-боязливи са хората. Определящо е обаче и отношението на властта – когато тя говори успокояващо, това има видимо отражение. Така беше в дълги периоди от есента, а и сега. Изследователският опит от есента пък показа, че с ескалацията на напрежението в болници и интензивни отделения обществото самостоятелно стига до идеята за по-твърди мерки. Вероятно и заради по-либералния режим у нас оценката за начина, по който България се справя с коронавируса, остава по-скоро благосклонна46% казват, че страната ни се справя добре, а 42% – зле. Има и известен процент, които не могат да определят.

Коментар на Яница Петкова по темата можете да чуете в звуковия файл. 


Данните са от изследвания „лице в лице“ с таблети, които показват картината към началото на всеки месец, последното от които е в периода 22 февруари и 1 март сред 1008 души. Извадката е представителна за пълнолетното население на страната. Максималното стандартно отклонение е ±3.1% при 50-процентните дялове. 1% от извадката е равен на около 52 хиляди души.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Финансова подкрепа по национални програми за близо 600 общински училища

Близо 600 общински училища ще получат финансова подкрепа по национални програми в образованието. За една от тях - "България - образователни маршрути" - правителството отпусна почти 12 милиона лева. Националната програма "България - образователни маршрути" беше създадена преди две години. Със средства от Бюджета се финансират ученически..

публикувано на 02.07.25 в 16:10
Един от двата тунела по трасето Мездра - Ботевград.

Възстановяват движението по пътя Мездра – Ботевград, съобщи министър Иван Иванов в НС

Възстановяват движението по пътя Мездра - Ботевград в посока Враца. Това съобщи регионалния министър Иван Иванов пред депутатите от ресорната комисия в парламента: "Пътуващите в посока Враца вече няма да изпитват този кошмар, който до момента беше, защото проходимостта е била прекъсната преди известно време. Близо 200 километра обход правеха..

публикувано на 02.07.25 в 16:09
Борислав Лазаров

Борислав Лазаров: Не съм синоптик, нито метеоролог - само представям прогнозата

Едно от най-разпознаваемите и обичани лица на bTV: лъчезарният и винаги усмихнат Борислав Лазаров е гост в "Нощен Хоризонт". Той влиза в домовете ни през малкия екран, за да ни каже дали ще бъде слънчево или ще вали . Репортерът, който правеше позитивни и нестандартни репортажи, днес има собствен почерк и като водещ на прогнозата за..

публикувано на 02.07.25 в 16:00

След акция на контролните органи в Слънчев бряг 6 търговски обекта доброволно затвориха

Шест търговски обекта доброволно затвориха след акция на контролните органи в Слънчев бряг.  Фалшиви маркови стоки, неиздаване на касови бележки, отсъстващи надписи на български език и лоша хигиена - това са основните нарушения открити при проверките. В тях участват екипи на Министерството на туризма, НАП, КЗП, Икономическа полиция, РЗИ и..

публикувано на 02.07.25 в 15:57

Цената, промоцията и марката са определящи за българите при покупки, показва европейско проучване

Цената, промоцията и марката определят решението на българите за покупката, показва европейско проучване, проведено и на българския пазар. Повече от половината от потребителите не очакват повишаване на покупателната си способност и компенсират разходите с изгодни и планирани покупки. В условията на икономическа несигурност 53 процента от..

публикувано на 02.07.25 в 15:53

Правителството одобри промени в Инвестиционната програма за общински проекти

Правителството одобри промени в Инвестиционната програма за общински проекти в Бюджет 2025, съобщи пресслужбата на кабинета. Промените се предлагат от Министерския съвет въз основа на предложения на кметове на общини в срок до 30 юни 2025 година. С въвеждането на Инвестиционната програма като част от бюджетната рамка, се правят промени по..

публикувано на 02.07.25 в 15:47

И третият опит в НС за предизвикване на референдум за еврото – неуспешен

И третият опит за предизвикване на референдум, с който да се спре въвеждането на еврото от 1 януари догодина, беше неуспешен. След близо тричасов дебат и с гласовете на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и "ДПС-Ново начало" беше отказано заседанието да бъде удължено до гласуването на точката и така решение не беше взето. Предложението на "Възраждане" –..

публикувано на 02.07.25 в 15:23