Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от София беседваха с ЕП за европейските политики

Снимка: предоставена от ПГТК

Причините за учредяването на Европейския съюз, функциите му и механизмите на управление в блока, неговия бюджет, както и политиките към киберсигурността и кибертормоза – тези сериозни теми обсъждаха учениците от софийската Професионална гимназия по телекомуникации в онлайн беседа с представител на Европейския парламент у нас в началото на тази седмица. Младежите участват в състезание, за да спечелят пътуване до Страсбург или Брюксел.

Професионалната гимназия по телекомуникации в София е част от програмата „Училища – посланици на Европейския парламент” и макар и в условия на дистанционно обучение тийнейджърите работят усилено, за да извоюват приза като редовно участват в състезания, организирани от Бюрото на Европарламента в София. На 9 март във виртуална дискусия Есен Алиева – администратор в отдел „Посещения и семинари“ и лектор към българското представителство на Европейския парламент, представи пред учениците презентация, с която запозна младежите в горен курс на обучение с начина на работа и функциониране на Евросъюза, която събуди любопитство към европейските институции. Преподавателят по английски език в гимназията Жанет Декова, която също участва в срещата:

„Г-жа Алиева запозна младшите посланици с устройството и дейността на Европейския парламент. На учениците беше дадена възможност да коментират и поставят въпроси, на които тя отговаряше по изключително интересен начин. По време на беседата те успяха да научат нови и интересни факти за европейските институции. Особено интересна беше виртуалната разходка из двете сгради на Европейския парламент, която силно впечатли младшите посланици. Грандиозните сгради в Страсбург и Брюксел засили мечатата им някой ден да стъпят там. Успоредно с виртуалния тур на европейските институции г-жа Алиева обърна внимание на нарастващата роля на киберсигурността в сферата на образованието, пречупена през призмата на кибертормоза. Новата реалност, която едногодишната пандемична обстановка, която Covid-19 наложи, както и преобладаващото обучение в електронна среда, неминуемо поставят сериозен акцент върху това как младежите и преподавателите да защитават личните си данни и как да преодоляват опасността от това да се превърнат в жертви на кибертормоз. Срещата завърши с покана за следващи такива, но този път в областта на политиките на Европа за развиването на науката и възможни разговори с депутати.”

Механизмите, по които младите хора могат да наблюдават и да влияят на случващото се в Европарламента, бяха увлекателни за учениците. Младшият посланик на Европейския парламент Владислав Желев:

„Разбрахме какво представлява Европейският парламент, каква е функцията на Европейската комисия, кой и как управлява Европарламента. Запознахме се с доста актуални теми – Брекзит, политическите формирования в Парламента, справянето с коронакризата... Една от интересните теми, която ме грабна, беше формирането на европейския бюджет. Цели 13 процента от него идват от глоби върху компании или държави. Наскоро нашумял такъв случай е глоба на „Майкрософт” на стойност 1 милиард и 700 милиона евро. Фрапантната глоба е била наложена по обвинения за монополни практики на гиганта относно негови софтуерни продукти. Истински важното е всъщност, че Европейският парламент е „показал мускули” и така е защитил позицията на малкия и средния бизнес, показал е, че свободният и висококонкурентен пазар е един от приоритетите на Евросъюза.”

Как Професионалната гимназия по телекомуникации в София ще продължи участието си в Програмата за училища-посланици на Европейския парламент? За някои от предстоящите дейности разказва Жанет Декова:

„За учениците от горните класове се организира Европейски младежки семинар на английски език с възможност за работилници, дискусии с евродепутати и дебати с други ученици от Европа. Ние кандидатствахме и бяхме одобрени да участваме в Младежки семинар „Бъдещето на Европа”, който ще се проведе на 15 април 2021 г. от 10:00 до 12:00 ч. брюкселско време на английски език. Разделени на групи, учениците във виртуалната среща ще търсят решения на поставени актуални теми и ще направят конкретни предложения, които директно влияят на ежедневието ни и които да бъдат осъществени на практика чрез европейските политики. В заключителната сесия младшите посланици ще имат интерактивна дискусия с член на Европейския парламент.”

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54
Нощ на звездите

Броени дни преди "Нощ на звездите" - среща с трима от финалистите

Остават броени дни до 13-ото издание на "Нощ на звездите" . Спектакълът ще бъде на 1 юни. Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс. Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование"...

публикувано на 28.05.24 в 11:00

Кой уби Ботев?

148 години след гибелта на Ботев все още се говори за убийството на гениалния ни поет и революционер. Какви са спекулациите по този въпрос и изобщо защо се повдига, са темите, които представя кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева. Един от основателите на Русенския частен революционен комитет и на тайната комитетска поща, която осигурява..

публикувано на 02.06.24 в 08:00