Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Диана Лекова: Приемаме все повече по-млади хора с по-тежко протичане на Covid-19

Ако броят на болните с коронавирус нарасне, ще са нужни по-строги мерки

Д-р Диана Лекова
Снимка: Аджибадем Сити Клиник

"Приемаме по-млади хора и то в по-тежко състояние, но клиничната картина е същата и като предишния вариант на вируса. Само че този британски щам засяга хората между 30 и 40 години, повечето млади хора оцеляват слава Богу, но заболяването протича по-тежко сега при тях ", каза пред БНР д-р Диана Лекова, ръководител на Covid звено в Аджибадем Сити Клиник "Болница Токуда".

"Сега сме по подготвени, но пък се притесняваме да не се препълнят болниците, затова очакваме и по-строги мерки да се вземат, ако се стигне до по-голяма вълна заразени. Защото ако загубим ресурс, какво друго би могло да помогне освен затягане на мерките? Няма да има как по друг начин да се спасят човешките животи", каза още тя в предаването "Хоризонт за вас".

"Разбира се, трябва да има баланс между икономическите мерки и здравните, но нищо не трябва да е за сметка на човешкия живот. Би помогнало спирането на децата от училище, но ако вълната е по-голяма, ще трябва да има и други затваряния - ресторанти, молове, не само локални мерки", посочи д-р Лекова.

Снимка: Ани Петрова

Д-р Диана Лекова уточни, че самата тя няма възможност да се разхожда по улиците, защото работният ѝ ден е много натоварен, но се ядосва то това, че хората едва когато тежко се разболеят от коронавируса признават, че има такова заболяване и че е трябвало да спазват по-строго мерките.

"Ядосвам, се защото ние самите трябва да си вземем мерките да не се разболеем, а не да чакаме някой друг да ни пази, да ни създава условия да сме предпазени. Личните лекари се справят доста добре през цялото време на пандемията, според мен. Те си следят болните, дават им насоки, повечето хора своевременно са изпратени към болниците, когато това се налага", коментира медикът.

Д-р Лекова заяви  също, че спирането на плановия прием не е добре да се прави, защото пациентите с другите заболявания страдат, а същевременно моловете работят.

"За плановия прием се твърди, че това се прави, за да се пренасочват ресурси и здравни кадри, в което има логика и е разбираемо. Иначе почти всяка болница полага огромни усилия да раздели потоците от болни, но това на 100 процента не може да стане."

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27