Точно преди 60 години, на 10 март 1961 г. за първи път в Русе се провежда фестивалът "Мартенски музикални дни" - едно от най-престижните музикални събития в културния календар на България. И въпреки че сега, по време на пандемията от Ковид-19 всички големи музикални събития в страната се отлагат с месеци, отбелязваме тази годишнина в рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт".
В Русе всяка година се представят не само най-елитните български състави, диригенти и солисти, но има и много гости от чужбина - от най-близките съседи, румънците с техните оркестри, до състави със световна известност: Дрезденската филхармония, Пражкия камерен оркестър, "Московски солисти", симфоничен оркестър "Нова Русия", "Кремерата Балтика", оркестър "Брукнер" - Линц, Симфония Варсовия, "И музичи ди Рома", Венецианския бароков оркестър, "Ил джардино армонико" - още дълго може да се изброява.
На русенска сцена сме виждали диригентите Курт Мазур, Генадий Рождественски, Юрий ТТемирканов, сър Невил Маринър, Адолф Фритц Гул, Ролф Клайнерт, солисти като Юрий Башмет, Гидон Кремер, Миша Майски, състави като Хорът на Берлинското радио, хор "Арнолд Шьонберг", "Кингс сингърс", квартетите "Джулиард", "Изаи", "Ардити", "Токио", "Келер" - и това са само малка част от гостувалите знаменити състави и солисти.
И Русенската опера винаги подготвя изненади за фестивала - премиери на неизпълнявани у нас творби, спектакли с великолепни солисти, като повечето от тях са солисти на театъра - в него винаги има прекрасни певци.
Много неща могат да се разкажат за този изключителен фестивал, за неговото развитие в годините, но нека се върнем към началото му. В Златния фонд е запазено изказване на създателя на фестивала и организатор на първите прояви - Илия Темков, работил като главен диригент на Русенския симфоничен оркестър в годините между 1960 и 1972-ра. Чуйте в звуковия файл.
Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни. В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...
" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател. Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..
В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..
Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията. С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...
"Висшият съдебен съвет беше поставен пред свършен факт . Той спря процедурата по принуда. ВСС имаше много други основания да спре тази процедура ...