Точно преди 60 години, на 10 март 1961 г. за първи път в Русе се провежда фестивалът "Мартенски музикални дни" - едно от най-престижните музикални събития в културния календар на България. И въпреки че сега, по време на пандемията от Ковид-19 всички големи музикални събития в страната се отлагат с месеци, отбелязваме тази годишнина в рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по програма "Хоризонт".
В Русе всяка година се представят не само най-елитните български състави, диригенти и солисти, но има и много гости от чужбина - от най-близките съседи, румънците с техните оркестри, до състави със световна известност: Дрезденската филхармония, Пражкия камерен оркестър, "Московски солисти", симфоничен оркестър "Нова Русия", "Кремерата Балтика", оркестър "Брукнер" - Линц, Симфония Варсовия, "И музичи ди Рома", Венецианския бароков оркестър, "Ил джардино армонико" - още дълго може да се изброява.
На русенска сцена сме виждали диригентите Курт Мазур, Генадий Рождественски, Юрий ТТемирканов, сър Невил Маринър, Адолф Фритц Гул, Ролф Клайнерт, солисти като Юрий Башмет, Гидон Кремер, Миша Майски, състави като Хорът на Берлинското радио, хор "Арнолд Шьонберг", "Кингс сингърс", квартетите "Джулиард", "Изаи", "Ардити", "Токио", "Келер" - и това са само малка част от гостувалите знаменити състави и солисти.
И Русенската опера винаги подготвя изненади за фестивала - премиери на неизпълнявани у нас творби, спектакли с великолепни солисти, като повечето от тях са солисти на театъра - в него винаги има прекрасни певци.
Много неща могат да се разкажат за този изключителен фестивал, за неговото развитие в годините, но нека се върнем към началото му. В Златния фонд е запазено изказване на създателя на фестивала и организатор на първите прояви - Илия Темков, работил като главен диригент на Русенския симфоничен оркестър в годините между 1960 и 1972-ра. Чуйте в звуковия файл.
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..
Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..
На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
И шестият опит да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание се провали. Нито един от предложените четирима кандидати не успя да събере..
Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма Надежда Цветкова в..