Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Марков: Засега няма данни за по-висока заболеваемост сред ваксинираните

Д-р Петър Марков
Снимка: личен архив

"Ваксината на "АстраЗенека" в момента на много места в Европа е спряна от употреба за имунизации. Аз не бих казал, че обективно от данните за заболелите и смъртните случаи при ваксинираните с тази ваксина има реална опасност, която може да се види и бих казал, че тази реакция е по-скоро проява на свръхвнимание, така да се каже", посочи в предаването "Преди всички" на БНР д-р Петър Марков, специализирал епидемиология в Школата по тропическа медицина  към Лондонския университет.

"Това е защото обществото е свърхчувствително към имунизациите и рисковете от тях и затова е трудно за хората, които управляват тези процеси, да не проявяват също подобно свърхвнимание и да не спрат ваксинациите за малко, докато ситуацията се изясни.

Но реално в данните няма повишена заболеваемост от каквото и да е било сред ваксинираните. Тези случаи на белодробна тромбоемболия и тромбоза, ако се види статистиката, сред ваксинираните броят е даже малко по-нисък, отколкото обичайно. Просто хората развиват тези симптоми така или иначе със или без ваксинация", това каза още д-р Марков.

Ваксиниране на мъж в Испания срещу Covid-19.

Д-р Марков поясни още, че това се появява при подобни масови ваксинации:

"Това, което трябва да се следи реално, е има ли по-висока степен на заболеваемост сред ваксинираните, отколкото сред общото население и точно за такава няма данни сред ваксинираните и това е основанието да не се притесняваме като учени за риска от ваксинирането", каза специалистът.

Д-р Марков каза също, че по принцип ваксините са най-безвредната интервенция, известна на човечеството, която спасява милиони човешки животи в миналото и сега.

"Това е и причината обаче сега всеки случай на странични реакции сериозно да се разследва и да се спира имунизацията".

По думите му RNK вирусите обичайно мутират и са много изменчиви:

"Доколко един вирус мутира и има риск от нови варианти, зависи от три фактора - темп на мутацията (колко често мутира- тук не можем да реагираме), второ: размерът на вирусната популация (тук ние можем да реагираме и точно това се прави в момента) и третият фактор е упражняването на естествен Дарвинов подбор на вирусите - когато имунитетът развие антитела, вирусът се стреми да се адаптира и вариантите, които успяват да избегнат имунния отговор, стават по-приспособими.

БГНЕС

Хипотезата откъде възникват тези варианти е, че те са се появявали заради хора с много нисък имунитет, където имунната система не е достатъчно силна да елиминира вируса и да го махне и в някакав момент той го предава. Така че е много важно имунитетът да работи", каза още д-р Марков.

По думите му вирусите като цяло еволюират да бъдат малко по-заразни.

"Затова трябва да се следят мутациите и да се работи за радикално намаляване на епидемията", поясни д-р Марков.

Според него ваксините трябва да бързо да се адаптират към новите варианти на вируса и това се прави в момента.

"Руската ваксина "Спутник V" е по модела на "АстраЗенека" и не очаквам да е много по-различна като ефективност от нея. Все още не се знае точно върху колко доброволци е тествана и до каква степен е безопасна. Затова трябва да се изчака решението на Европейската агенция по лекарствата", допълни д-р Марков:

"България трябва да вземе спешни мерки за ограничаване на вируса, за да не се достигне до критични нива, в които болниците да не могат да приемат болните и да се постигнат много високи нива на смъртност".

Още по темата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Николова и Гергана Ефремова

Назря ли моментът за нова философия на учебните програми?

" Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..

публикувано на 18.02.25 в 10:58

ИПБ: Институциите мълчат за решение на Съда на ЕС за компенсаторните такси на пътя

Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..

публикувано на 18.02.25 в 09:28
Проф. Николай Ненов

Проф. Николай Ненов: Не съм чувал за инициатива да се откажем от сесията на ЮНЕСКО, работи се

Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже .  Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..

публикувано на 17.02.25 в 12:13
Снимката е илюстративна

Психологът: Различните семейни структури са една от грандиозните промени днес

Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено.  Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..

публикувано на 17.02.25 в 10:43

Да бориш войната по пътищата с образование

" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа.  Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..

публикувано на 17.02.25 в 10:18
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48