Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петокласник написа „Помагало по химия и опазване на околната среда“

Основно училище „Гео Милев“ в село Грохотно, Девин
Снимка: Личен архив

Петокласникът Байрам Дерменджиев от основното училище „Гео Милев“ от девинското село Грохотно написа „Помагало по химия и опазване на околната среда“ за учениците в 7 клас от училището, в което учи.

"Моята мечта е да стана химик, който се занимава с химия и физика", категоричен е 12-годишният Байрам, който от малък се интересува от природните науки.

Смята химията като свое призвание и започва да учи сам, посещава и консултациите в училище за седмокласниците. Не успява добре да разбере уроците в учебника, затова решава да направи помагалото със сбита информация от всеки урок и да подготви задачи за проверка на знанията след всяка тема.

"Помагалото е разделено на три части. Първите два раздела са от алкалната група и халогенната, а третата ще бъде за химичните закони. Правя го, защото, когато чета от учебника, не ми е толкова ясно и аз реших да направя помагало, което всички да го разбират", казва Байрам.

Байрам Дерменджиев              Снимки: Личен архивПризнава, че най-голямата му опора е учителката му по химия Елена Хаджийска. В рамките на обучение от разстояние Байрам влиза в ролята на учител и вече два пъти преподава уроци чрез презентации, които старателно подготвя. 

Наскоро е решил изпита за национално външно оценяване по химия след 7 клас, а резултатът е 5,40, похвали се директорката на училището Фани Василева.

"Ние всички бяхме удивени, когато той прояви самоинициатива и каза: "Госпожо, аз искам да издам помагало по химия и опазване на околната среда".

Байрам помага в обучението и на най-добрия си приятел Ерен Селим.

"Байрам е моят съученик. Той е много запален по химия и аз му пожелавам да стане много добър химик и да изкарва още други помагала. На мен ми помага по някои уроци, които не ги разбирам", каза Ерен Селим.

Той призна, че любимият му предмет е математика и мечтае да стане лекар:

"Литературата малко ме затруднява, защото някои въпроси са трудни. Когато госпожата ни дава тестове, аз не ги разбирам толкова много, в онлайн обучението не разбрах толкова много уроците, защото връзката прекъсваше".

Байрам споделя, че му липсва реалната среда в училище и пряката връзка с учениците заради пандемията.

"Малко ме затруднява понякога, когато имам проблеми с интернета и не мога да разбера задачите".

Целия репортаж  можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04
Дан Арав и съпругата му Една

Как се възстановява родният дом на Леон Арав в Пловдив

Еврейска фамилия, свързана с Пловдив, възстанови за нов живот историческа сграда на една от централните улици в града "Христо Г. Данов" .   През 1912 година там започва да приема пациенти току-що завършилия медицина във Виенския университет Леон Арав . Талантливият лекар бързо напредва в професията и скоро създава частна болница, която разполага и..

публикувано на 17.06.24 в 11:59
Дойчин Кършовски в Синсинати

Дойчин Кършовски: "Живей дълго, умирай кратко!"

В 50 -ти епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности”  усещане за Америка чрез Дойчин Кършовски, фитнес инструктор, мениджър, автор на няколко книги и филми за здравословния начин на живот.  Правилно дишане, достатъчен сън, движение, профилактични прегледи, за да не ни изненадват болестите - няколко от тайните на дълголетието. "Мотото на..

публикувано на 17.06.24 в 10:47

Кубчето на Рубик като учител

Между двата рекорда (на човека и машината) протече срещата на Ерньо Рубик с българските му фенове. Разказът му бе провокиран от въпросите. " Много ми харесва, когато видя завършената комбинация по всички страни. Това е най-красивият етап. Постигнали сте целта. Отнема време, но пък аз не съм шампион и не съм тренирал скорост. Бързото..

публикувано на 15.06.24 в 13:30
Доц. Любомир Методиев, доц. Борис Цанков и доц. Дочо Дочев

Трима български учени за тайните на Ледения континент

Още през първи век Птолемей е вярвал, че цялата суша на Земята е разпределена симетрично. Следователно щом има земи на север, то има земя и на юг. В много стари европейски карти тази земя е изобразена хипотетично, а мореплавателите все повече се доближавали до нея.  Южната земя е била открита в началото на 19 век. От тогава тя привлича все..

публикувано на 15.06.24 в 11:09