Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Керемедчиев: Евроинституциите имат изключително неадекватна реакция за справяне с пандемията

Милен Керемедчиев в студио на програма „Хоризонт“
Снимка: Иван Русланов

"Свидетели сме на поредната световна криза, която сварва европейските институции неподготвени и тичащи след събитията", каза за БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи. Коментарът му е във връзка с разговорите на австрийския канцлер Себастиан Курц във Виена за нарушените доставки и разпределението на дозите с премиерите на България, Словения, Чехия, Хърватия и Латвия.

Себастиан Курц съобщи, че е постигнал съгласие с председателите на Европейската комисия и Европейския съвет за коригиране на неравното по думите му разпределение на ваксините в рамките на Евросъюза.

"Виждаме, че и в момента европейските институции имат изключително неадекватна реакция за справяне с пандемията от коронавирус. Европейският съюз, европейските държави от една територия, която беше предпазена в началото от огромния бум на пандемията, стана мястото за най-силно разпространение на тази болест. Това е изцяло въз основа на това, че европейските институции проспаха развитието на ваксините и преговорите, които бяха осъществени на световно ниво".

Според него преговорите на Европейската комисия с големите производители на ваксини буксуват:

"Има съмнения за прикрити договорки, има съмнения за страни членки, които водят паралелни преговори с производителите за доставки на ваксини. Този хаос, който се създава,  по никакъв начин не помага на европейското единение и за възможността да се използва европейската мощ от 550-милионното население за преговори с големите производители", допълни Керемедчиев.

И подчерта, че европейските институции "бягат след събитията".

"Всяка страна се спасява поединично, хаосът е невероятен. Този призив на страните, които се събраха във Виена е последен зов за помощ".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рая Раева

Рая Раева: Проблемът с домашното насилие продължава да се задълбочава

Тревожни данни за насилието над жени. Български фонд за жените започва кампания "Грижа на всяка цена" и организира голяма конференция по темата. "Неслучайно решихме да кръстим нашата кампания "Грижа на всяка цена". Тоба подчерта пред БНР директор "Комуникации и кампании" в организацията Рая Раева : " Проблемът с домашното насилие и..

публикувано на 21.11.25 в 13:45
Грозделина Георгиева

Грозделина Георгиева за откриването на Музея на ютията в Пловдив

Днес се открива първият на Балканите Музей на ютията . Колекцията от ютии е дарена на музея от покойния художник  Димитър Добрев . "Въпреки че причината за това събитие вече не е между нас, аз знам, че през цялото време той бдеше и помагаше, направляваше ни, за да се изпълни и една негова мечта, защото, освен че човекът е събирал наистина  над..

публикувано на 21.11.25 в 13:17
Инж. Любомир Качамаков

Инж. Любомир Качамаков: Има недостиг на строители

Отново най-търсени от работодателите са строителите . Камарата на строителите започва кампания за завръщане на работещите в бранша от чужбина отново у нас. "Има недостиг на строители" . Това отбеляза пред БНР  инж. Любомир Качамаков , заместник-председател на Камарата на строителите в България (КСБ): "След няколко изключително тежки години,..

публикувано на 21.11.25 в 12:19

Кап. Йовко Йоцев: Пилотската професия е изключително привлекателна

"Определено считам, че пилотската професия е една изключително привлекателна професия" . Това коментира пред БНР главният секретар на Асоциацията на българските авиокомпании, инструктор и изпитващ на Airbus 320 капитан Йовко Йоцев : "В крайна сметка това доколко тя е привлекателна за даден субект, зависи от неговата мотивация, така че определено..

публикувано на 21.11.25 в 11:27
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Вървим със сигурност към някакво вдигане на здравната вноска

"Самият бюджет има огромни проблеми" . Това каза пред БНР Стоян Панчев , икономист, политически анализатор и изпълнителен директор на Експертния клуб за икономика и политика: "Според мен основният проблем е този, който в някаква степен не е разписан в документите, които представляват проектобюджета, а именно - дефицитът. Характеристиките на..

публикувано на 21.11.25 в 09:06
Мариана Кукушева

Мариана Кукушева: Ръстът на цените на храните ще продължи

Браншови организации се обединяват срещу новите държавни такси , които Българска агенция за контрол и безопасност на храните (БАБХ) възнамерява да им наложи. "За съжаление днес, на 21 ноември, темата, която разискваме, трябва да има и отзвук, независимо, че денят е празничен - Ден на християнското семейство, обаче трябва да кажем истината...

публикувано на 21.11.25 в 08:06

Държавата готви драстично по-високи такси за производители и търговци на храни

Държавата удря бизнеса с драстично по-високи такси за производители, преработватели и търговци на храни . Защо Агенцията по храните реши да повиши в пъти цените на административните си дейности към бизнеса и колко ще струва това на потребителите? "При нас тези такси не са еднократни. Таксите са ежедневни в кланиците и в транжорните се..

публикувано на 20.11.25 в 14:51