Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Най-старият действащ храм по Южното Черноморие се руши

| обновено на 17.03.21 в 14:35
Снимка: Даниела Костадинова

Църквата „Преображение Господне“ в Поморие, която е най-старият действащ храм по Южното Черноморие - част от културното ни наследство, е напът да се срути

Цялата сграда на храма е в пукнатини, а олтарът и ценните икони в нея се нуждаят от спешна реставрация. В подписка до Министерството на културата, до Общината, до Общинския съвет и до Светия синод жителите на Поморие призовават за спасяването на църквата. Близо 500 души са подкрепили инициативата до момента

Първите пукнатини по фасадата на сградата започнали да се появяват преди година, а според жителите на Поморие причината е ерозия на брега. 

Свещеникът на храма отец Яни: 

„Сградата е в тежко състояние. Слягане на почвата причинява нови пукнатини. Архитекти обследваха. Надяваме се на помощ. Благодатно място е, Господ си го е запазил при всякакви повратности... Няма план-проект, не знам колко средства ще са нужни, но няма да са малко“. 

През май се очаква да започнат археологически разкопки в двора на храма. Надеждите на местни са с това да стартира и реставрацията. 

снимка: Даниела Костадинова
Храм „Преображение Господне“ се намира в старата част на Поморие на брега на морето. Той е осветен през 1765-а година по времето на митрополит Ананий. 

Според запазени исторически източници храмът е изграден върху светилище или ранно християнска базилика. В него се съхраняват ценни образци на иконографското изкуство от 15-и до 19-и век. 

Църквата е паметник на културата от национално значение.

снимка: Даниела Костадинова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Съпредседателят на ПП Кирил Петков.

Петков е внесъл в деловодството на НС отказ от имунитета си като народен представител

Кирил Петков е внесъл в деловодството на 51-вото Народно събрание отказ от имунитета си като народен представител. Това потвърдиха от пресцентъра на парламента  за БТА . Вчера изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Сарафов поиска имунитета на Кирил..

публикувано на 10.12.24 в 15:27

Мохамед ал Башир ще оглави преходно правителство в Сирия

Сирийският опозиционер Мохамед ал Башир ще оглави временно правителство (до 1 март 2025 г.) в страната след свалянето на Башар Асад. Башир е свързан с ислямистката групировка "Хаят Тахрир ал Шам", която беше основната сила в светкавичната офанзива срещу силите на Асад. Той обяви, че ще е временен премиер в телевизионно обръщение, цитирано от..

публикувано на 10.12.24 в 15:24

Президентът удостои четирима изявени лекари с орден "Св. св. Кирил и Методий"

На тържествена церемония в Гербовата зала на президентството държавният глава Румен Радев удостои четирима изявени лекари с орден "Св. св. Кирил и Методий" огърлие за приноса им в развитието на медицинската наука. Отличието получиха ендокринологът професор Сабина Захариева, вирусологът професор Радка Аргирова, педиатърът професор Боряна Слънчева..

публикувано на 10.12.24 в 15:24
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова (вдясно) открива днешното извънредно заседание - 10 декември 2024 г. На снимката вляво -  зам.-председателят Рая Назарян.

Наталия Киселова предлага график за избор на членове на органи с изтекъл мандат и на неконституирани органи

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова обяви, че след формиране на парламентарните комисии и съгласувано с техните председатели, ще предложи график за провеждане на процедурите по избор на органи и членове на органи с изтекъл или прекратен мандат и на неконституирани органи. В началото на днешното извънредно пленарно заседание тя прочете..

публикувано на 10.12.24 в 15:22

Калина Цолова: Не през 2030 г., а по-скоро да се разшири обхватът на нискоемисионната зона в София

Със сигурност има подобрение от въвеждането на малкия ринг в София, нискоемисионната зона за стари автомобил, но това е незначително за размерите на града , каза в интервю пред БНР Калина Цолова, анализатор на програма "Климат" в Центъра за изследване на демокрацията. "Както е записана наредбата, в сегашните текстове предвижда..

публикувано на 10.12.24 в 14:42
Стефан Тафров

Стефан Тафров: Решението на румънския КС показва сериозността на проблема с руската намеса в страни от ЕС и НАТО

Решението на румънския Конституционен съд създава прецедент в целия евроатлантически свят и показва колко сериозен е проблемът с руската намеса в изборите в страни от ЕС и НАТО.  Това каза пред БНР дипломатът Стефан Тафров в коментар на анулираните президентски избори в Румъния, след като службите за сигурност на страната разкриха чуждестранна..

публикувано на 10.12.24 в 14:32
Министърът на енергетиката Владимир Малинов

В бюджета за 2025 година са заложени 400 млн. лева за либерализацията на тока за бита

В бюджета за догодина са заложени близо 400 милиона лева за подготовката на либерализацията на тока за бита, но дали крайните потребители ще излязат на свободния пазар окончателно от 1 януари 2026, както предвижда законът, ще зависи от решението на парламента. Това каза служебният министър на енергетиката Владимир Малинов по повод внесените в Народното..

публикувано на 10.12.24 в 14:22