Църквата „Преображение Господне“ в Поморие, която е най-старият действащ храм по Южното Черноморие - част от културното ни наследство, е напът да се срути.
Цялата сграда на храма е в пукнатини, а олтарът и ценните икони в нея се нуждаят от спешна реставрация. В подписка до Министерството на културата, до Общината, до Общинския съвет и до Светия синод жителите на Поморие призовават за спасяването на църквата. Близо 500 души са подкрепили инициативата до момента.
Първите пукнатини по фасадата на сградата започнали да се появяват преди година, а според жителите на Поморие причината е ерозия на брега.
Свещеникът на храма отец Яни:
„Сградата е в тежко състояние. Слягане на почвата причинява нови пукнатини. Архитекти обследваха. Надяваме се на помощ. Благодатно място е, Господ си го е запазил при всякакви повратности... Няма план-проект, не знам колко средства ще са нужни, но няма да са малко“.
През май се очаква да започнат археологически разкопки в двора на храма. Надеждите на местни са с това да стартира и реставрацията.
Храм „Преображение Господне“ се намира в старата част на Поморие на брега на морето. Той е осветен през 1765-а година по времето на митрополит Ананий.
Според запазени исторически източници храмът е изграден върху светилище или ранно християнска базилика. В него се съхраняват ценни образци на иконографското изкуство от 15-и до 19-и век.
Църквата е паметник на културата от национално значение.
Ужасяващите сценарии в Ирак, Либия и Афганистан след падането на тамошните диктатури не бива да се повтарят в Сирия след бягството на Башар Асад, предупреди върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Кая Калас. В изявление пред Европарламента тя предупреди, че екстремизмът може да се надигне отново и прикани..
Асад нямаше да падне от власт, ако можеше да продължава да разчита на подкрепата на Русия и на Иран. Това каза пред БНР международният анализатор Мартин Табаков, доктор по политически науки, като уточни, че Москва и Техеран са били инвестирали "изключително много активи в задържането на властта на Башар Асад": " Сирия беше ключова част от..
В Лом подмениха 50-годишен водопровод с нов. По 19-километровото трасе няма да има загуба на вода. Инвестицията е в размер на над 17 милиона лева от държавата. С пускането в експлоатация на новия гравитачен водопровод от помпената станция в село Добри дол до Лом, няма да има загуба на питейна вода и водоснабдяването значително ще се..
Изводът от ситуацията в Румъния е, че в момента има голямо взаимно оспорване между новите и старите политически елити. На 24 ноември видяхме как гражданският сектор – НПО-тата, се усили за Ласкони. Така коментира политическата картина в Румъния Владимир Митев, журналист от румънската секция на радио "България", в интервю пред БНР. "От..
Израелските военни отцепиха район в Южна Сирия, след като преди това бомбардираха основни военни обекти в страната. Турция определи случващото се като окупация, а на третия ден след свалянето на Башар Асад в Дамаск беше назначен временен премиер. Израелският министър на отбраната Израел Кац обяви, че заедно с премиера Бенямин Нетаняху е..
Над 20 сигнала са постъпили само за ден в МВР от пострадали вложители в компанията за производство на устройства за зареждане на батерии BETL. Сигнали има и в НАП, казаха на брифинг служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков и директорът на Приходната агенция Румен Спецов. 28 000 българи са измамени от BETL?..
България няма стратегическа насоченост на инвестициите в иновации. Две трети от парите за технологично обновление на икономиката са на бизнеса, а за втора година Националният иновационен фонд няма бюджет. Това каза пред БНР главният икономист на Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов. Годишният доклад за иновациите в България..
Това е политическа война, Борислав Сарафов в момента изпълнява поръчка на други политически лидери. Това е бухалка. Така директорът на..
"Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му." Това заяви пред БНР Оля Ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач...
Моментът за искането на имунитета на Кирил Петков не е избран случайно . В това е сигурен политологът доц. Даниел Смилов. "Явно моментът е..