По време на заболяването затрудненията със съня се дължат на директния ефект на вируса върху централната нервна система, уточни той.
Процесът на безсъние в някои случаи продължава месеци. Д-р Чипев сподели случай на жена, която вече 4 месеца е в състояние на тотално безсъние. „И това е провокирано след вируса, при положение, че тя не е имала такива проблеми преди да се разболее.“
Има значение колко спим за това какъв магнитуд на имунна реакция ще проявим към „провокация“, сочат изследвания, цитирани от пулмолога.
„Има 4-5 добре структурирани проучвания, които показват, че след ваксинация хората, които спят по едни 7.5 – 8 часа за денонощие развиват много по-пълен и по-силен имунен отговор с почти двойно повече антитела спрямо тези, които спят около 4 часа в денонощие и са хронично недоспали в периода около ваксинацията.“
В сегашната ситуация на масово ваксиниране хората трябва да се замислят за режима си на бодърстване и сън, категоричен е специалистът.
Утре предстои да излезе статия на екипа на д-р Петър Чипев „Кошмарът от Ухан или как Covid влияе върху съня ни“.
Изследванията показват, че има промени в циркадния ритъм с около 1 час – забавена фаза на заспиване и забавена фаза на събуждане. Здравните работници са сред най-потърпевшите. Д-р Петър Чипев определи учениците като другия голям рисков контингент.
По думите му, когато и учениците, и работещите у дома обвързват работната среда със средата за сън и покой, нещата се объркват на когнитивно-поведенческо ниво: „обвързваме работата със съня и в един момент сънят се превръща в работа“.
Относно засилената тревожност през последната година на пандемия д-р Чипев отбеляза, че повечето подобни проучвания освен проблемите със съня изследват и тези с тревожността и депресията. „Които логично значително са нараснали.“
Инфодемията или лавинообразното натрупане на информация относно Covid има отношение към проблема, смята д-р Петър Чипев. Той съветва вечер да не се гледа толкова много телевизия и да не се прекалява с попиването на негативна информация за коронавируса.
Норвежко проучване се фокусира върху намалената активност на хората под карантина и качеството на съня, изтъкна още Чипев.
„Също така липсата на слънчева светлина, която има отношение към циркадния ритъм. Бидейки продължително време затворени хората, не се излагат достатъчно на слънчева светлина и това не е само проблем на витамин D, а и проблем на съня, защото основният синхронизатор на биологичния часовник е слънчевата светлина“, коментира Петър Чипев.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен". Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..
Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги? Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..