Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Буря от портрети във фоайето

Фотографът Боряна Пандова разказва пред "Изотопия" за изложбата си с над 30 фотографии на именити хора от света на киното

Димитър Маринов
Снимка: Боряна Пандова


"Изотопия" влиза във фоайето на "седмото изкуство". Фотографът Боряна Пандова разказва за откритата на 19 март изложба от портрети на над 30 личности от света на киното, гостували през последните години на "София Филм Фест". Боряна ни споделя как е уловила с апарата си Димитър Маринов, Вим Вендерс и Тери Гилиъм, както и редица други кино знаменитости.

Щуро и вълнуващо

Боряна е официален фотограф на "София Филм Фест" от 2014 г., снима портетите от 5 години. Ирмена Чичикова
"Малка лудост, щуро приключение, което очакваме с вълнение всяка година", казва тя за "Портрети от фоайето". Какво толкова им е щурото, пита я "Изотопия":

Тя отговаря: "Щуротията е свързана с опита да направиш портрет на непознат човек, с когото да се запознаеш непосредствено преди самата снимка и това да се случи за 5-10 минути във фоайето, през което минава той на път за събитие, за което е ангажиран".

Според Боряна всичко, което се случва от едната и от другата страна на камерата, е свързано с биографията, опита и знанията както на снимания, така и на снимащия.

"Всеки път е различно. Вълнението е голямо, защото колкото и снимки да прегледаш, колкото и да си запознат с творчеството на съответната личност, не можеш да знаеш какво ще е неговото отношение към доверието, към близостта. Дали ще се харесате и ще се изгради ли някаква взаимност по време на снимката. Дори да имам предварителен план за снимката, той не винаги се случва", продължава тя. 

Вим ВендърсВисок Вим Вендерс и изпуснатата маса

Повечето от заснетите от Боряна знаменитости са оставили ярки спомени. Тя си спомня за Вим Вендерс: "Снимката започна със строежа на нашето импровизирано студио във фоайето на Дома на киното. Трябваше да се направят някои размествания на мебели, за да опънем нашите няколкостотин килограма желязо за само 5 минути снимане. Всичко започва с това как си изпуснах една маса върху крака. Снимката съм я минала някак си на магия. Спомням си, че съм някъде там и че Вим Вендерс е много висок."

Най-сниманото парче брезент и "кокошият трактор"

Който иска да рабере каква е връзката между "Бразилия" и село Макоцево, община Горна Малина, може да посети изложбата на Боряна, казва ни самата тя. Отговорът е...парче брезент.

На вашето внимание и историята...Фотографката решава да си направи био градинка и с тази цел създава т.нар. "кокоши трактор", вид подвижен кокошарник без под. Това съоръжение стои покрито с парче брезент. След няколко години неуспешно дистанционно земеделие, подложеният на вятър, слънце, замръзвания, следи от ръжда и други дейности, брезент се превръща в интегралния пънкарски фон, на който правя портретите. 

"Реших, че на черно-бяла фотография ще стои чудесно и бях права", казва Боряна 

Въпросното парче брезент е изложено в галерията и всички посетители могат да се позабавляват: "Настройвате камерите на телефоните на черно-бяло и започвате да си правите селфита или портрети."

За кокошките разбрахме, да видим сега как в историята се намесва Бразилия. Началото на изложбата "Портрети от фоайето" е поставено още през 1985 г., когато Боряна е на 6 години. Как така? Боряна разкрива тайната: "Това е годината, в която е създаден филмът "Бразилия" и понеже гостуването на режисьора на лентата Тери Гилиъм в България беше причината да започнат да се правят тези портрети, оттам идва тази шега". 
Тери Гилиъм
Началото е свързано с фенски емоции. През 2016 г. Тери Гилиъм е гост на "София Филм Фест". Боряна, която е негов заклет фен, е протоколен фотограф на събитието. "Не можах да мирясам докато не измисля как да направим нещо, оставащо трайна следа и за града, и за фестивала. Нямах възможност да се случи в студио и да е организирано. Така тази лудост стана запазена марка на портретите. Затова се казват и „Портрети от фоайето“.

Боряна си спомня за първия портретиран  - Тери Гилиъм: "Беше един от най-лесните портрети, които направих. Тери Гилиъм беше съгласен с абсолютно всичко, което предложих - без да бъде снизходителен, без да бърза, вложи цялата си енергия и внимание. Получиха се много снимки и беше трудно да се избере коя да остане в изложбата. Беше много лесно и приятно."

Приятно и лесно е също да чуете чуете цялото интервю с Боряна Пандова, има го в звуковия файл.

Използваните снимки са от сайта на Боряна Пандова и са включени в изложбата "Портрети от фоайето".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35

С инжекция, утеха и песнопение медицинската сестра и презвитера Калина Митева слави Бога

Калина Митева работи в Спешното отделение на Врачанската болница. Тя е хирургична медицинска сестра. От 25 години е презвитера. Тогава съпругът й Димитър е бил ръкоположен за свещеник. "Или както близките ме наричат - баба попадия". От малка е впечатлена от лекарите и медицинските сестри, които са я лекували, тъй като много е боледувала...

обновено на 05.05.24 в 17:30
Мария Антонова

Мария Антонова: Блага притежаваше най-ценното качество - да имаш дълг към близки, към приятели!

"Бъдете изобретатели, откриватели в любовта! Не бъдете епигони, чиновници и бюрократи в собствените си чувства!" Това е едно от завещанията на Блага Димитрова – една от изключително талантливите български поетеси , чиито творби носят необичайна дълбочина на прозренията и вдъхновяват поколения читатели.  Родена през 1922 г., тя от ранна..

публикувано на 29.04.24 в 15:00