Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Буря от портрети във фоайето

Фотографът Боряна Пандова разказва пред "Изотопия" за изложбата си с над 30 фотографии на именити хора от света на киното

Димитър Маринов
Снимка: Боряна Пандова


"Изотопия" влиза във фоайето на "седмото изкуство". Фотографът Боряна Пандова разказва за откритата на 19 март изложба от портрети на над 30 личности от света на киното, гостували през последните години на "София Филм Фест". Боряна ни споделя как е уловила с апарата си Димитър Маринов, Вим Вендерс и Тери Гилиъм, както и редица други кино знаменитости.

Щуро и вълнуващо

Боряна е официален фотограф на "София Филм Фест" от 2014 г., снима портетите от 5 години. Ирмена Чичикова
"Малка лудост, щуро приключение, което очакваме с вълнение всяка година", казва тя за "Портрети от фоайето". Какво толкова им е щурото, пита я "Изотопия":

Тя отговаря: "Щуротията е свързана с опита да направиш портрет на непознат човек, с когото да се запознаеш непосредствено преди самата снимка и това да се случи за 5-10 минути във фоайето, през което минава той на път за събитие, за което е ангажиран".

Според Боряна всичко, което се случва от едната и от другата страна на камерата, е свързано с биографията, опита и знанията както на снимания, така и на снимащия.

"Всеки път е различно. Вълнението е голямо, защото колкото и снимки да прегледаш, колкото и да си запознат с творчеството на съответната личност, не можеш да знаеш какво ще е неговото отношение към доверието, към близостта. Дали ще се харесате и ще се изгради ли някаква взаимност по време на снимката. Дори да имам предварителен план за снимката, той не винаги се случва", продължава тя. 

Вим ВендърсВисок Вим Вендерс и изпуснатата маса

Повечето от заснетите от Боряна знаменитости са оставили ярки спомени. Тя си спомня за Вим Вендерс: "Снимката започна със строежа на нашето импровизирано студио във фоайето на Дома на киното. Трябваше да се направят някои размествания на мебели, за да опънем нашите няколкостотин килограма желязо за само 5 минути снимане. Всичко започва с това как си изпуснах една маса върху крака. Снимката съм я минала някак си на магия. Спомням си, че съм някъде там и че Вим Вендерс е много висок."

Най-сниманото парче брезент и "кокошият трактор"

Който иска да рабере каква е връзката между "Бразилия" и село Макоцево, община Горна Малина, може да посети изложбата на Боряна, казва ни самата тя. Отговорът е...парче брезент.

На вашето внимание и историята...Фотографката решава да си направи био градинка и с тази цел създава т.нар. "кокоши трактор", вид подвижен кокошарник без под. Това съоръжение стои покрито с парче брезент. След няколко години неуспешно дистанционно земеделие, подложеният на вятър, слънце, замръзвания, следи от ръжда и други дейности, брезент се превръща в интегралния пънкарски фон, на който правя портретите. 

"Реших, че на черно-бяла фотография ще стои чудесно и бях права", казва Боряна 

Въпросното парче брезент е изложено в галерията и всички посетители могат да се позабавляват: "Настройвате камерите на телефоните на черно-бяло и започвате да си правите селфита или портрети."

За кокошките разбрахме, да видим сега как в историята се намесва Бразилия. Началото на изложбата "Портрети от фоайето" е поставено още през 1985 г., когато Боряна е на 6 години. Как така? Боряна разкрива тайната: "Това е годината, в която е създаден филмът "Бразилия" и понеже гостуването на режисьора на лентата Тери Гилиъм в България беше причината да започнат да се правят тези портрети, оттам идва тази шега". 
Тери Гилиъм
Началото е свързано с фенски емоции. През 2016 г. Тери Гилиъм е гост на "София Филм Фест". Боряна, която е негов заклет фен, е протоколен фотограф на събитието. "Не можах да мирясам докато не измисля как да направим нещо, оставащо трайна следа и за града, и за фестивала. Нямах възможност да се случи в студио и да е организирано. Така тази лудост стана запазена марка на портретите. Затова се казват и „Портрети от фоайето“.

Боряна си спомня за първия портретиран  - Тери Гилиъм: "Беше един от най-лесните портрети, които направих. Тери Гилиъм беше съгласен с абсолютно всичко, което предложих - без да бъде снизходителен, без да бърза, вложи цялата си енергия и внимание. Получиха се много снимки и беше трудно да се избере коя да остане в изложбата. Беше много лесно и приятно."

Приятно и лесно е също да чуете чуете цялото интервю с Боряна Пандова, има го в звуковия файл.

Използваните снимки са от сайта на Боряна Пандова и са включени в изложбата "Портрети от фоайето".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29

Денислава Пеевска е горещо сърце, отдадено на изкуството

В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..

публикувано на 15.12.24 в 06:32