Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отварят две детски градини в София за децата на медици на първа линия

Снимка: БГНЕС

Две детски градини в София ще бъдат отворени за децата на медиците на първа линия.

"Концепцията е ясна, трябва да помогнем на родителите, които са пряко ангажирани в това да спасяват човешки животи, да се грижат за нашето здраве. Последният път, когато имахме подобно решение беше свързано с предишното по-голямо затваряне. Тогава стоеше въпросът за  децата на хората, които работят на първа линия - медиците. Тези, на които разчитаме най-много за справяне със ситуацията, в която се намираме, както и предишния път направихме съответния анализ. Определени са две детски заведения - 117 "Надежда" и 124 "Бърборино", които ще работят", каза заместник-кметът по култура Тодор Чобанов.

Културният календар на София на Столичната община за 2021 година бе приет от Столичния общински съвет.

"Културният календар на София е традиционният инструмент, с който ние боравим през всички тези години. Философията в него е по-различна от тази в програма култура, докато в програма "Култура" традиционно насочваме към нови събития, към различни експериментални форми, неща, които тепърва ще се утвърждават. В културният календар философията е да подкрепим това, което се е наложило на сцената, в София, в нашето културното пространство".

За подкрепа на творците, които останаха без работа беше създадена програма "Солидарност за културата", припомни той.

"В национален фонд "Култура" са доста повече средствата от предишни години и вече вървят някои от инструментите, насочени към творците. Нашата философия е, че държава и община трябва да действат заедно в тези тежки за културата времена. Ние ще продължим да финансираме нашите събития, въпреки трудностите в бюджетната сфера, ще продължим да подкрепяме проекти. Ще направим всичко по силите ни творците да получат повече подкрепа". 

Над 12 хиляди деца в София се очаква да бъдат записани в първи клас наесен. За първи път те ще кандидатстват през нова електронна система, която беше одобрена от Столичния общински съвет. Критериите не се променят. Документите за кандидатстване ще бъдат проверявани по служебен път.

Свободните места за първокласници е по-голям от броя деца, които трябва да тръгнат на училище, посочи зам. кметът по образование Тодор Чобанов:

„Държа да успокоя, че броят на местата в столичните училища, 168 училища - имаме общински, има и частни разбира се, има и държавни, но броят на местата за деца в първи клас е много по-голям от броя на децата, така че има възможност всяко дете да бъде прието и ще направим всичко необходимо за една гладка кампания. Във всяко от тези училища вече вървят обученията. Ще има човек, който ще може, ако родителят няма техническа възможност или друга да направи своята регистрация онлайн, ще има навсякъде хора във всяко училище, които ще могат да извършат за родителя тази задача“.

Чобанов коментира още: "Това, което много ме радва е, че с изключение на едно обстоятелство, което е особено, става дума за осиновените деца, всички останали 11 обстоятелства ще ги проверяваме изцяло служебно, автоматизирано".

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

публикувано на 22.05.24 в 10:24

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53