2 април е Световният ден за информираност за аутизма.
Тези деца са около нас - трудно ще разберете за техния аутизъм, но те се нуждаят от нашата помощ и разбиране. За Владислава Цолова развитието на децата с аутизъм зависи и от обществото и условията, които се създават за това. Преди години тя създава център първо в София, а после и в Плевен. Сега има амбицията за още три.
Идеята е в тези центрове да се предлага високопрофесионална терапевтична грижа. Там се прилага поведенческа терапия, която засега е най-мощният инструмент за социализация на децата с аутизъм.
„През 2021 г. ни предстои да открием центрове в Бургас, Враца и втори в София. Сградите, които ни предоставят общините, са в лошо състояние и ги ремонтираме само с дарения“, разказва Владислава Цолова в предаването „Преди всички“ на БНР.
Затова средствата от закупуване на тениска „Аз помагам“ ще подпомогнат каузата по изграждането на тези три нови центъра.
Тениските могат да се закупят от сайта на Сдружение „Аутизъм днес“ или от страницата им във Фейсбук. Търсят се и доброволци, които да раздават тениски на обществени места.
„Имаме дарители, които искат да закупят тениски, без да си ги получават, а само да се раздават, с цел информираност, с цел подпомагане на каузата“, поясни Владислава Цолова.
2 април сдружението отбелязва ежегодно с различни инициативи – една от тях е осветяване в синьо на знакови сгради.
„В годините от 2010-та до момента правим всяка година събития, концерти, осветяване в синьо на знакови сгради. През 2016 г. осветихме Президентството в синьо, за първи път в историята на България, осветявали сме Софийския университет, Мавзолея в Плевен, НДК.“
Физически хората с аутизъм изглеждат като всички останали и не се различават, но имат проблем във възприятието и преработването на информацията от околния свят, съответно с поведението, допълни Владислава Цолова. „Не са съвсем като всички и се нуждаят от повече разбиране и подкрепа.“
По време на първия локдаун миналата година, когато били спрени индивидуалните програми на децата от наличните центрове, доста от децата, които не са имали и онлайн занимания, са проявили регрес в развитието, посочи още Цолова.
„Сега продължаваме да работим в индивидуални условия. Заповедта на министъра не забранява работата в индивидуални сесии, особено с цел терапия.“
Владислава Цолова отправя препоръка към родители, които забелязват особености в развитието при по-малките деца, да потърсят възможно най-рано консултация.
Повече по темата - в звуковия файл.Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..