Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Майка на ученичка в 7 клас обвинява МОН в дискриминация

Снимка: БГНЕС

Майка на седмокласничка от София се обърна към БНР с молба за съдействие и даване на отзвук на случай от събота, 20 март, когато дъщеря ѝ Сара Илиева, известна като "златното момиче в математиката", не е можела да се яви на Националния кръг на Олимпиадата по химия и опазване на околната среда, тъй като е била поставена под карантина до 22 март заради контакт с болен от коронавирус. Лицето, дало положителна проба, е майката на ученичката. 

Според Даниела Илиева нейната дъщеря не е допусната до олимпиадата заради заповед на Министерството на образованието и науката, издадена на 17 март, в която пише, че ученици под карантина не могат да участват в национални кръгове на олимпиади и състезания. Майката смята, че спрямо детето ѝ е проявена дискриминация от страна на просветното министерство. 

Сара Илиева на 13 години е ученичка в 7 клас в частно училище в София. Спечелила е 109 медала от състезания по математика, една четвърт от които - международни. Автор е и на две книги от поредицата "Математически трикове", с които решаването на задачите става по-лесно. От тази година започва да се занимава и с химия, затова се явява на двата предварителни кръга на олимпиадата по тази дисциплина - общински и областен, въз основа на което е допусната до Националния кръг. На 13 март обаче след положителен тест за Covid-19 на майката на ученичката, момичето попада в десетдневна карантина до 22 март, което не ѝ позволява да участва в олимпиадата. Новината натъжава Сара, защото седмокласничката се готвела за Националния кръг на олимпиадата по химия в продължение на немалко време. 

Учителката по химия на Сара е направила опит за контакт с Министерството на образованието и науката, но е получила отказ. Майката на Сара търси вината за случилото се в МОН. 

По казуса "Хоризонт" отправи запитване към Министерството на образованието и науката, откъдето отговориха писмено на въпросите, поставени от майката на ученичката. От МОН подчертават, че недопускането на ученици, поставени под карантина, за участие в олимпиада не представлява дискриминация, а ограничителното условие засяга всички карантинирани ученици. 

По случая "Хоризонт" отправи запитване и към Комисията за защита от дискриминация. От там поясниха, че в Закона за защита от дискриминация е предвидена процедура, която следва да се изпълни, за да се установи нарушено ли е правото на равно третиране. Процедурата може да продължи един, ако е необходимо и  два месеца, но е необходимо Комисията да бъде сезирана с конкретна жалба или сигнал. Затова, посочват от институцията, предварителното изразяване на позиция от страна на неин член по определена тема с твърдение за дискриминация нарушава принципа на безпристрастност при евентуално водене на производство в КЗК. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Словашкият премиер Роберт Фицо пристига за правителственото заседание в град Хандлова

Състоянието на Фицо е тежко, има опасност за живота му (Обновена)

Премиерът на Словакия Роберт Фицо е в тежко състояние с опасност за живота. По-рано днес той бе прострелян прострелян в град Хандлова, на 180 км от столицата Братислава. Простреляха словашкия премиер Роберт Фицо "Следващите часове са решаващи", написаха от правителствената пресслужба на официалната страница на Фицо във..

обновено на 15.05.24 в 22:28

Прогноза на ЕК: 3,1 на сто е очакваната инфлация за България

3,1 на сто е очакваната инфлация за България за тази и 2,6 на сто за следващата година, сочат данните от огласената пролетна икономическа прогноза на Еврокомисията за 2024-та година. Низходящата тенденция на външните цени се очаква да ограничи инфлацията на цените на енергийните и неенергийните индустриални стоки, се казва в прогнозата...

публикувано на 15.05.24 в 13:36

Атанас Василев: Лозята в България намаляват драстично

От днес започва прием на документи за подпомагане застраховането на реколтата при лозарите . Интервенцията е с бюджет от 800 хил. лв., съобщи преди дни зам.-министърът на земеделието Деян Стратев.  " Тази програма за застраховане на реколта има определен лимит. В момента се застраховат до 400 лв. насажденията ", посочи пред БНР Атанас Василев -..

публикувано на 15.05.24 в 10:19

Прогноза: Летният туристически сезон ще е по-добър от миналогодишния

Първите туристи у нас за летния сезон пристигнаха на 2 май и са от Великобритания. На 17 май ще се състои официално откриване на летния сезон в Несебър. Прогнозите са този сезон да бъде по-добър от миналогодишния.  От ефира на БНР председателят на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм Иван Грошев апелира към всички в туристическия бизнес..

публикувано на 15.05.24 в 09:15

Около 50 клиники в страната - подготвени за съвременно лечение на инсулт. Медицинската помощ се бави

Около 50 000 българи годишно биват покосени от инсулт. Това е близо 7 пъти над нормите за допустимост , възприети в световен мащаб, коментира пред БНР д-р Георги Георгиев, заместник-председател на Асоциацията за инсулт и афазия. Той оприличава ситуацията с инсултите у нас с черна кутия - система, в която виждаме какво се подава на входа,..

публикувано на 14.05.24 в 10:59
Богомил Николов

Богомил Николов: Държавата се е отдръпнала, оставени сме сами срещу мобилните оператори

Изначално начинът на сключване на договори с мобилните оператори е порочен , заяви пред БНР Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители".  По думите му в повечето случаи хората не знаят какво подписват : "Това, което служителят е отбелязал в неговия монитор, остава невидимо за вас. Преди да се разделите, в някои случаи, ако имате..

публикувано на 14.05.24 в 10:39
акад. дмн д-р Григор Горчев

Акад. д-р Григор Горчев: Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината

Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината, а може само да помага .   Това коментира пред БНР акад. д-р Григор Горчев, почетен ректор на Медицинския университет в Плевен, преди представянето на новия брой "Здравен барометър", посветен на здравеопазването и изкуствения интелект.  " Изкуственият интелект навлиза в..

публикувано на 14.05.24 в 09:18